Gdańskie instytucje wspierają twórców

Gdańsk 2020. Wernisaż online uświetnił występ Gdańsk Necropolitan Orchestra.
Gdańsk 2020. Wernisaż online uświetnił występ Gdańsk Necropolitan Orchestra. Fot./materiały prasowe

Pomoc osobom z branży kulturalnej zaoferowały także… gdańskie instytucje kultury. Wśród pomysłów na wsparcie znalazły się organizacja wystawy on-line, ogłoszenie minigrantów czy cykl materiałów wideo pokazujący, jak twórcy radzą sobie w tym czasie.

Materiał przygotowany przez Miasto Gdańsk

Instytut Kultury Miejskiej postanowił zorganizować interdyscyplinarną wystawę online Gdańsk 2020, która z jednej strony jest platformą umożliwiającą odpłatną prezentację prac twórców, którzy z powodu pandemii znaleźli się w trudnej sytuacji finansowej, z drugiej zaś oddaje głos artystkom i artystom komentującym zmieniającą się rzeczywistość. Kontekst pandemii zmienił wydźwięk wielu istniejących już projektów, które również znalazły dla siebie miejsce na wystawie.

GDAŃSK 2020

Celem wystawy jest prezentacja prac, które nawiązują do sytuacji niepewności, izolacji, stanu zagrożenia. Pandemia przyniosła kryzys, ale też wytworzyła niezmiernie interesującą – tak z perspektywy osobistego przeżycia, jak i zjawisk obejmujących środowisko i całe społeczeństwo – sytuację emocjonalną oraz wygenerowała wiele esencjonalnych pytań, do których odnoszą się prezentowane tu prace.

Czytaj także: W czasie pandemii działo się w sieci

Zgłoszenia do udziału w wystawie przyjmowane były w trybie wolnego naboru, w którym udział mogli wziąć artyści i artystki mieszkający w Gdańsku lub twórczo z nim związani. Na wystawę wybrano 50 prac, a na honoraria dla artystów przeznaczono łącznie 100 000 zł z budżetu instytucji.

aleksandra Szymańska, dyrektorka Instytutu Kultury Miejskiej i aleksandra Dulkiewicz, prezydent Gdańska podczas wirtualnego wernisażu wystawy Gdańsk 2020. Fot./materiały prasowe

Wernisaż wystawy odbył się online 3 czerwca o godz. 19 na Facebooku IKM-u oraz na stronie www.gdansk.pl. A obecnie wystawa dostępna na stronie www.gdansk2020.eu.

Kultura w koronie

Gdański Archipelag Kultury Winda GAK zorganizował konkurs „Kultura w koronie”, którego celem było wsparcie artystów różnych dziedzin, szczególnie w czasie trwającej pandemii. Konkurs skierowany był do artystów działających na terenie Gdańska, pragnących zrealizować autorski projekt artystyczny. Każdy z nich, po złożeniu formularza zgłoszeniowego, mógł się ubiegać o nagrodę – minigrant w wysokości do 1000 zł brutto i przeznaczyć go na zrealizowanie projektu.

Czytaj także: Gdańskie instytucje wspierają twórców

Pieniądze na działania artystyczne zostały pozyskane w trakcie zbiórki na rzecz ludzi kultury, zorganizowanej oddolnie przez Beatę Dunajewską, radną miasta Gdańska, i Andrzeja Stelmasiewicza, fundatora Fundacji Wspólnota Gdańska. Do tej pory udało się wesprzeć dziesięć artystek i artystów.

Nie-pokoje

Projekt „Nie-pokoje” Gdańskiej Galerii Miejskiej zadaje pytanie o to, jak sobie radzimy w nowym czasie, zbierając wizualną opowieść do archiwum. Pozornie błaha rzeczywistość może się zmienić w fascynujący obraz i niecodzienny dokument historii. Artyści uczestniczący w projekcie zapraszają nas do swoich domów-pracowni na seans kina życia.

„Nie – pokoje” w Gdańskiej Galerii Miejskiej, projekt dostępny w serwisie vimeo.

Nie-pokoje ukazują artystyczne podejście do otaczającej nas rzeczywistości. Przed pandemią narzekaliśmy na brak czasu, w czasie pandemii mamy go zbyt wiele. To, jak artyści i artystki przeżywają okres lockdownu, można obejrzeć online w postaci filmów z ich domów-pracowni-schronów. Prezentacja prac wizualnych dziesięciorga artystów i artystek dostępna jest na kanale vimeo.

Materiał przygotowany przez Miasto Gdańsk

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

Ludność pod lepszą ochroną

Władze lokalne będą musiały dokładnie zaplanować, jak pomagać w przypadku wystąpienia niebezpiecznych sytuacji.

Odpady nie dają o sobie zapomnieć

Niektóre regionalne izby obrachunkowe kwestionują podwyżki opłat za śmieci, jeżeli w ślad za tym ...

Rowery mocno poobijane, ale wrócą jeszcze do łask

Systemy rowerów pożyczanych na minuty wpadły w największy kryzys w swojej historii. Miasta szukają ...

Rynki biurowe idą na rekord

Na lokalnych rynkach biurowych trwa hossa, a przestrzeni do prowadzenia biznesu przybywa w wykładniczym ...

Wójt Kleszczowa: Odkrywka dzieli gminę i mocno podnosi koszty inwestycji

Tych, którzy zazdroszczą nam wysokich dochodów, zapraszam do Kleszczowa. Może księżycowe krajobrazy przekonają ich ...

Sopot poszedł spać

Najsłynniejszy kurort na polskim wybrzeżu dosłownie stanął. Straty liczą zarówno przedsiębiorcy, jak i lokalne ...