Pomoc osobom z branży kulturalnej zaoferowały także… gdańskie instytucje kultury. Wśród pomysłów na wsparcie znalazły się organizacja wystawy on-line, ogłoszenie minigrantów czy cykl materiałów wideo pokazujący, jak twórcy radzą sobie w tym czasie.
Materiał przygotowany przez Miasto Gdańsk
Instytut Kultury Miejskiej postanowił zorganizować interdyscyplinarną wystawę online Gdańsk 2020, która z jednej strony jest platformą umożliwiającą odpłatną prezentację prac twórców, którzy z powodu pandemii znaleźli się w trudnej sytuacji finansowej, z drugiej zaś oddaje głos artystkom i artystom komentującym zmieniającą się rzeczywistość. Kontekst pandemii zmienił wydźwięk wielu istniejących już projektów, które również znalazły dla siebie miejsce na wystawie.
GDAŃSK 2020
Celem wystawy jest prezentacja prac, które nawiązują do sytuacji niepewności, izolacji, stanu zagrożenia. Pandemia przyniosła kryzys, ale też wytworzyła niezmiernie interesującą – tak z perspektywy osobistego przeżycia, jak i zjawisk obejmujących środowisko i całe społeczeństwo – sytuację emocjonalną oraz wygenerowała wiele esencjonalnych pytań, do których odnoszą się prezentowane tu prace.
Czytaj także: W czasie pandemii działo się w sieci
Zgłoszenia do udziału w wystawie przyjmowane były w trybie wolnego naboru, w którym udział mogli wziąć artyści i artystki mieszkający w Gdańsku lub twórczo z nim związani. Na wystawę wybrano 50 prac, a na honoraria dla artystów przeznaczono łącznie 100 000 zł z budżetu instytucji.

Wernisaż wystawy odbył się online 3 czerwca o godz. 19 na Facebooku IKM-u oraz na stronie www.gdansk.pl. A obecnie wystawa dostępna na stronie www.gdansk2020.eu.
Kultura w koronie
Gdański Archipelag Kultury Winda GAK zorganizował konkurs „Kultura w koronie”, którego celem było wsparcie artystów różnych dziedzin, szczególnie w czasie trwającej pandemii. Konkurs skierowany był do artystów działających na terenie Gdańska, pragnących zrealizować autorski projekt artystyczny. Każdy z nich, po złożeniu formularza zgłoszeniowego, mógł się ubiegać o nagrodę – minigrant w wysokości do 1000 zł brutto i przeznaczyć go na zrealizowanie projektu.
Czytaj także: Gdańskie instytucje wspierają twórców
Pieniądze na działania artystyczne zostały pozyskane w trakcie zbiórki na rzecz ludzi kultury, zorganizowanej oddolnie przez Beatę Dunajewską, radną miasta Gdańska, i Andrzeja Stelmasiewicza, fundatora Fundacji Wspólnota Gdańska. Do tej pory udało się wesprzeć dziesięć artystek i artystów.
Nie-pokoje
Projekt „Nie-pokoje” Gdańskiej Galerii Miejskiej zadaje pytanie o to, jak sobie radzimy w nowym czasie, zbierając wizualną opowieść do archiwum. Pozornie błaha rzeczywistość może się zmienić w fascynujący obraz i niecodzienny dokument historii. Artyści uczestniczący w projekcie zapraszają nas do swoich domów-pracowni na seans kina życia.

Nie-pokoje ukazują artystyczne podejście do otaczającej nas rzeczywistości. Przed pandemią narzekaliśmy na brak czasu, w czasie pandemii mamy go zbyt wiele. To, jak artyści i artystki przeżywają okres lockdownu, można obejrzeć online w postaci filmów z ich domów-pracowni-schronów. Prezentacja prac wizualnych dziesięciorga artystów i artystek dostępna jest na kanale vimeo.
Materiał przygotowany przez Miasto Gdańsk
Żadna część jak i całość utworów zawartych w dzienniku nie może być powielana i rozpowszechniana lub dalej rozpowszechniana w jakiejkolwiek formie i w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny lub inny albo na wszelkich polach eksploatacji) włącznie z kopiowaniem, szeroko pojętę digitalizację, fotokopiowaniem lub kopiowaniem, w tym także zamieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody Gremi Media SA. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części bez zgody Gremi Media SA lub autorów z naruszeniem prawa jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami "Regulaminu korzystania z artykułów prasowych" [Poprzednia wersja obowiązująca do 30.01.2017]. Formularz zamówienia można pobrać na stronie www.rp.pl/licencja.