Rząd daje tylko „swoim”? Samorządowcy chcą patrzeć mu na ręce

Samorządowcy z Komisji Wspólnej Rządu i Samorządu Terytorialnego chcą monitorować wsparcie, jakie rząd rozdziela między samorządy.
Fot. Pixabay

Powołania specjalnego komitetu monitorującego podział środków z Rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych (RFIL) – chcą samorządowcy z Komisji Wspólnej Rządu i Samorządu Terytorialnego.

Domagają się też przejrzystych i jasnych zasad podziału pieniędzy, tak jak przy pierwszej transzy, kiedy o ich przyznaniu decydowały dane finansowe.

Samorządowcy podkreślają, że „rząd dzieli środki publiczne, a więc nie rządowe czy samorządowe, ale pieniądze, które wpływają z podatków mieszkańców całego kraju”.

– My jako strona samorządowa wolelibyśmy, by te środki zgodnie z zasadą pomocniczości były ujęte w podatku PIT. Z wielką dezaprobatą stwierdzamy, że środki z drugiej transzy, czyli 6 mld zł z Funduszu Covidowego były przekazane bez jakichkolwiek zasad transparentności – według uznania politycznego – mówił Jacek Karnowski, prezydent Sopotu, członek Zarządu ZMP.

Cztery województwa bez wsparcia

Z 16 województw (w połowie rządzi PiS, w połowie opozycja) aż 89 proc. środków trafiło do ośmiu regionów współrządzonych przez Prawo i Sprawiedliwość, a 11 proc. – do pozostałych, przy czym cztery województwa wcale nie otrzymały wsparcia.

– Podział pieniędzy karze więc mieszkańców tych samorządów, którzy „źle wybrali” swoje władze – uważają samorządowcy z Komisji Wspólnej.

CZYTAJ TAKŻE: Trzeba stworzyć fundusz inwestycji lokalnych

Już zapowiedzieli też, że będą domagać się w trybie dostępu do informacji publicznej opublikowania wszystkich list wniosków zgłoszonych do dofinansowania z RFIL z drugiego naboru wraz z ich punktacją.

Zaznaczyli, że do tej pory nie było takich problemów czy to przy podziale środków unijnych, czy rządowych, bo były jasne zasady i kryteria ich podziału, nad czym czuwały właśnie komitety monitorujące.

Przekonywali, że komitet monitorujący RFIL byłby też swego rodzaju ciałem doradczym dla premiera przy podziale środków, bo w myśl przepisów bowiem premier ma prawo ostatecznie zdecydować, kto otrzyma dofinansowanie.

Samorządowcy z Komisji Wspólnej przyznają, że nie udało się dojść w tej sprawie do porozumienia, gdyż zarówno współprzewodniczący Komisji ze strony rządowej, Paweł Szefernaker, jak i wiceminister funduszy i polityki regionalnej, Waldemar Buda, przekonywali, że nie wszyscy, którzy zgłosili poprawne wnioski, mogli otrzymać dofinansowanie – gdyż zgłoszono dziesięciokrotnie większe zapotrzebowanie niż wynosiła pula środków.

Rażące naruszenie

Wiceminister Szefernaker zaznaczył, że prace dotyczące finansowania z RFIL może podjąć Zespół ds. Systemu Finansów Publicznych.

Do podziału środków z RFIL odniósł się też Zarząd Związku Miast Polskich.

Uważa on, że „rozdział tych środków nastąpił z rażącym naruszeniem określonych w ustawie o finansach publicznych zasad jawności i przejrzystości tych finansów oraz równoprawności podmiotów ubiegających się o dotacje”.

CZYTAJ TAKŻE: Fundusz Inwestycji Samorządowych: kto zyska, a kto straci?

– Wstępne dane z przeglądu opublikowanych list przyznanych dotacji przyznanych wskazują, że otrzymały je tylko 103 miasta spośród 333 miast członkowskich Związku, a także znaczna mniejszość spośród 944 miast polskich – podaje ZMP.

Związek podkreśla, że tymczasem z danych resortu finansów po trzech kwartałach wynika, że największy spadek nadwyżki operacyjnej (tzn. zdolności rozwojowych) wystąpił w miastach na prawach powiatu i w gminach miejskich.

– Wiemy, że nasze miasta członkowskie zgłosiły wiele wniosków, co najmniej tak samo ważnych dla społeczności lokalnych jak te, które są na listach, ale nie wiemy, dlaczego je odrzucono – napisali w stanowisku samorządowcy z ZMP.

W styczniu odbędzie się specjalne posiedzenie KWRiST w sprawach dotyczących środków unijnych w nowej perspektywie finansowej 2021-2027. Do podziału jest olbrzymia kwota 770 mld zł. Jak wyjaśniał wiceminister Waldemar Buda, 29 grudnia rozpoczną się konsultacje Umowy Partnerstwa, która określa kierunki interwencji.

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

Koniec pieca i stalowni w krakowskiej hucie

ArcelorMittal Poland poinformował o zamknięciu na stałe części surowcowej krakowskiej huty, czyli wielkiego pieca ...

Hotspoty rozgrzeją gminny internet

W konkursie „Internet dla każdego” gminy mogą składać wnioski o dofinansowanie publicznych punktów dostępu ...

Jak stworzyć z Polski krainę i zieloną, i nowoczesną

Ekologia, smart city, startupy – Lubuski Kongres Gospodarczy to głos samorządu w tematach ważnych ...

Najlepsi z Chorwacji w Gdańsku

W Gdańskim Teatrze Szekspirowskim oglądać będzie można nagradzane na świecie chorwackie spektakle, filmy, plakaty ...

Zabiorą samorząd do Sejmu

Na Wiejskiej pojawi się rekordowa liczba polityków ze szczebla lokalnego. Deklarują, że zadbają o ...