400 mln zł do wzięcia. Artyści i samorządowcy porozumieli się z rządem

AdobeStock / SpandowStockPhoto

Pod koniec października można spodziewać się wypłat rekompensat za straty z powodu pandemii dla samorządowych instytucji kultury, NGO i organizatorów koncertów. Trafią do nich pieniądze z Funduszu Wsparcia Kultury liczącego 400 mln zł.

Wicepremier Piotr Gliński, minister kultury, poinformował że celem powoływanego Funduszu Wsparcia Kultury jest zapewnienie stabilnego funkcjonowania instytucji i utrzymanie dotychczasowego zatrudnienia w sektorze kultury. Rekompensata będzie dotyczyła utraconych – z powodu epidemii – przychodów w okresie od 12 marca do 30 grudnia.

O wsparcie będą mogły się ubiegać podmioty prowadzące działalność kulturalną w dziedzinie teatru, muzyki i tańca. Samorządowe instytucje kultury – w wymiarze do 40 proc. utraconych przychodów z działalności statutowej oraz dodatkowej (m .in. wynajmy przestrzeni), wyliczonych na podstawie danych z okresu marzec-grudzień 2019. Z kolei przedsiębiorcy, w tym firmy zajmujące się organizacją koncertów oraz NGO-sy – mogą dostać rekompensatę do wysokości 50 proc. przychodów z okresu marzec-grudzień 2019.

CZYTAJ TAKŻE: Prezydent Gdańska: Każdy PIT może oznaczać pieniądze dla kultury

– Jestem umiarkowanie zadowolony, ponieważ zależało mi na tym, żeby uzyskać więcej, ale czuję też satysfakcję, ponieważ środowisku teatralnemu po raz pierwszy udało się przeforsować ważne ekonomiczne rozwiązania w rozmowach z rządem, a oparliśmy je na konkretnych danych również z Głównego Urzędu Statystycznego. Nie da się w tworzeniu algorytmu rekompensat przecenić roli pani Hanny Trzeciak, zastępcy dyrektora ds. finansowych i rozwoju Opery Narodowej – powiedział nam Jacek Głomb, wiceprezes Unii Polskich Teatrów, dyrektor Teatru im. Modrzejewskiej w Legnicy. – Od początku uważaliśmy, że skoro rząd zdecydował o zamknięciu instytucji kultury, również samorządowych, to powinien również wziąć na siebie odpowiedzialność za pomoc finansową, a nie przerzucać tej kwestii na samorząd. Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem – pomoc będzie realna. Podam przykład z naszego teatru: może otrzymać 323 tysiące zł rekompensaty. To dla nas bardzo dużo. Za te pieniądze będziemy mogli przygotować dwie premiery.

Jak powiedział wicepremier Gliński kalendarz ma być następujący: w połowie sierpnia Sejm przegłosuje rozwiązania Funduszu Wsparcia Kultury poprzez nowelizację jednej z ustaw anty-covidowych, zaś we wrześniu ma zacząć działać komisja, która zajmie się zbieraniem wniosków. Przez miesiąc powinna je ocenić. Potem nastąpi faza decyzji i wypłat. Jeśli instytucja korzystała wcześniej z pomocy rządowej – kwoty, które uzyskała mają być odliczone od tych, jakie wypłacać będzie Fundusz Wsparcia Kultury.

CZYTAJ TAKŻE: Ruszyło odmrażanie kultury. Przybywa atrakcji do zobaczenia

– Cieszę się, że inicjatywa, która powstała przy Instytucie Teatralnym im. Zbigniewa Raszewskiego, skupiającym wokół siebie środowiskoAdo teatralne, a pracowaliśmy nad rozwiązaniami antykryzysowymi już od maja, jest pomocna również dla innych środowisk, w tym dla przedsiębiorców i agencji koncertowych – powiedziała Elżbieta Wrotnowska-Gmyz, dyrektor Instytutu Teatralnego. – Mam nadzieję, że to nasze nieostatnie słowo. Przygotowujemy program wsparcia dla teatru alternatywnego i amatorskiego.

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

Wyjątkowy minister? „Nie chcę robić polityki lecz rozmawiać”

Samorządy muszą zrozumieć, że powinny budować własny filar gospodarczy – mówi Michał Cieślak, minister-członek ...

Wykluczeni z życia przez lata

Są w Polsce powiaty, w których trzeba przejść 10 km pieszo, by dojść na ...

Nowe połączenia autobusowe w Łódzkiem

Prawie 4 miliony złotych z rządowego programu dotyczącego walki z wykluczeniem komunikacyjnym otrzymał urząd ...

Perła architektury postindustrialnej niszczeje. Szombierki wciąż bez rozwiązania

Prezydent Bytomia złożył właścicielowi Elektrociepłowni Szombierki ofertę odkupienia niszczejącego zabytku – informuje urząd miasta. ...

Wyludnia się większość polskich regionów

Tylko w czterech województwach, na czele z Mazowszem, w minionym roku wzrosła liczba mieszkańców. ...

Samorządowcy: rząd powinien z nami współpracować w walce z koronawirusem

Zwiększenia liczby przeprowadzanych testów na Covid-19, m.in. dla medyków, mieszkańców i personelu domów pomocy społecznej, czy nauczycieli ...