Ruszyło odmrażanie samorządów. Urzędnicy bardziej dostępni

Magistraty wracają do normalności. Coraz więcej urzędów zaczyna pracować tak, jak przed pandemią. Ale jeszcze nie wszystkie.

Publikacja: 04.07.2020 23:13

Ruszyło odmrażanie samorządów. Urzędnicy bardziej dostępni

Foto: Fot. Pixabay

– Mieszkańcy mogą już skorzystać z wszystkich usług publicznych świadczonych przez urząd – jednak wcześniej należy się umówić telefonicznie bądź internetowo na wizytę – mówi Joanna Żabierek, rzecznik prezydenta Poznania.

Pierwszy stopień odmrożenia

Z początkiem lipca, w związku z kontynuacją procesu odchodzenia od przyjętych w czasie sytuacji epidemicznej obostrzeń, Urząd Miasta Krakowa zapewnia obsługę mieszkańców w pełnym zakresie.

– Wydziały oraz miejskie jednostki organizacyjne zajmujące się świadczeniem usług i realizacją spraw wymagających bezpośredniego kontaktu z klientem zewnętrznym, zapewniają obsługę w pełnym zakresie, od poniedziałku do piątku, w godzinach od 7.40 do 15 – informuje krakowski magistrat.

Pracę wznowiły także Punkty Obsługi Mieszkańców zlokalizowane w galeriach handlowych. Czynne są od poniedziałku do piątku, w godzinach od 10 do 18, a obsługa realizowana jest w sposób uwzględniający bezpieczeństwo pracowników urzędu i mieszkańców.

– Od początku lipca nie ma już możliwości korzystania przez mieszkańców z urn na rzecz załatwiania spraw i składania wniosków oraz pism w sposób bezpośredni i poprzez dzienniki podawcze – podaje Urząd Miasta Krakowa.

CZYTAJ TAKŻE: Urzędy testują sposób na skrócenie kolejek

W Poznaniu, co prawda, godziny pracy urzędu nie zmieniły się w czasie pandemii, ale różnica polegała jedynie na obsłudze klientów: początkowo sprawy mogli załatwiać oni wyłącznie telefonicznie, mailowo lub zostawiając stosowne dokumenty w specjalnych skrzynkach podawczych.

– Obecnie petenci przyjmowani są głównie w salach obsługi. Oczywiście, z zachowaniem wszelkich rygorów sanitarnych. W placówkach, gdzie nie ma sal obsługi, preferowane jest wcześniejsze umówienie wizyty z urzędnikiem – tłumaczy Joanna Żabierek, rzecznik prezydenta Poznania.

Jednak nie wszędzie wrócono do funkcjonowania tak, jak to było przed pandemią. We Wrocławiu ratusz aktualnie pracuje jednozmianowo, a jego trzy Centra Obsługi Mieszkańca otwarte są do godziny 15.15.

– Mamy jednak zapewnienie, że z dniem 1 września powrócimy do pracy dwuzmianowej. To także wynika z konieczności wykorzystania przez naszych pracowników zaległych urlopów, które w związku z pandemią po prostu się nagromadziły – mówi Grzegorz Rajter, z wrocławskiego ratusza.

Zapewnia, że wszelkie sprawy realizowane przez Wydział Spraw Obywatelskich, pomimo jednozmianowego czasu pracy, są na bieżąco załatwiane.

Nowe godziny pracy

W stołecznym ratuszu jedyną zmianą dotyczącą godzin pracy – w związku z epidemią – było skrócenie czasu pracy punktów obsługi klienta w poniedziałki, z godzin 8-18 do godzin 8-16.

– Z tej zmiany jeszcze się nie wycofaliśmy. Niemniej, przed wyborami punkty obsługi realizujące sprawy wyborcze działają w wydłużonych godzinach: np. w przyszłym tygodniu codziennie do 18 – mówi Karolina Gałecka, rzecznik stołecznego ratusza.

CZYTAJ TAKŻE: Urzędy bardziej otwarte, więcej spraw przez ePUAP

Zapowiada, że kolejne zmiany w organizacji pracy wprowadzone zostaną 10 lipca, czyli po zakończeniu obowiązywania organizacji pracy związanej z obsługą spraw wyborczych, których jest bardzo dużo. – Przed I turą obsłużyliśmy fizycznie i elektronicznie ok. 90 tys. osób dopisujących się do spisu wyborców – zauważa Gałecka.

W ostatni piątek Urząd Gminy Jasieniec na Mazowszu pracował jedynie do godz. 14, bo przeprowadzano tam ozonowanie. Okazało się bowiem, że u członkini jednej z komisji wyborczych wykryto koronawirusa.

Kobieta miała w poniedziałek, po I turze wyborów, planowane przyjęcie do szpitala. W ramach procedury przyjęcia wykonano jej test na COVID-19 i okazało się, że wynik jest pozytywny.

Przy wyborach – w innych komisjach – pracowały także dwie osoby z rodziny tej kobiety: mąż i teść. Oczekują obecnie na wyniki testów na COVID-19 i są w kwarantannie.

Dlatego sześcioro innych członków komisji zostało objętych nadzorem epidemiologicznym. Czekają na przeprowadzenie testów na obecność koronawirusa.

– Mieszkańcy mogą już skorzystać z wszystkich usług publicznych świadczonych przez urząd – jednak wcześniej należy się umówić telefonicznie bądź internetowo na wizytę – mówi Joanna Żabierek, rzecznik prezydenta Poznania.

Pierwszy stopień odmrożenia

Pozostało 94% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Z regionów
Wybory samorządowe 2024: Ilu posłów zostanie prezydentami?
Materiał Promocyjny
Wykup samochodu z leasingu – co warto wiedzieć?
Z regionów
Prezydent miasta idzie do parlamentu? Rząd już nie wyznaczy komisarza
Z regionów
Z Sejmu do sejmiku: Którzy posłowie przenieśli się do samorządu?
Z regionów
Były wiceprezydent Warszawy wyjaśnia, czemu chce być prezydentem Raciborza
Materiał Promocyjny
Jak kupić oszczędnościowe obligacje skarbowe? Sposobów jest kilka
Z regionów
Krzysztof Kosiński: Samorządy potrzebują 10 mld zł, by zrekompensować Polski Ład