Deglomeracja dotarła do Chełma

Minister aktywów państwowych Jacek Sasin i prezydent Chełma Jakub Banaszek.
Fot. Facebook / Miasto Chełm

Deglomeracja, czyli wyprowadzanie urzędów centralnych do mniejszych ośrodków, miała być remedium na wyludnianie się regionalnych metropolii. W Chełmie ta idea nabiera praktycznego wymiaru.

Jeszcze w trakcie kampanii wyborczej obecny prezydent Chełma, Jakub Banaszek, podkreślał, jak ważny jest proces przenoszenia instytucji rządowych do średnich miast. Tych, które straciły społecznie i gospodarczo na przykład wskutek reformy administracyjnej – zauważa Damian Zieliński z Urzędu Miasta Chełm. Miasto, którym rządzi dziś Banaszek, to podręcznikowy przykład takiego właśnie ośrodka, w czasach PRL mającego status stolicy województwa.

CZYTAJ TAKŻE: Przyszłość średnich miast: kogo czeka degradacja, a kogo sukces?

Idea pojawiła się na początku 2019 roku, podchwycona m.in. przez ministra nauki Jarosława Gowina, czy posłankę PiS Annę Sobecką, która proponowała przeniesienie części urzędów centralnych do Torunia. Później koncepcja ta zniknęła z dyskursu, przysłonięta kampanią wyborczą. W Chełmie jednak trwają próby realizowania jej w praktyce.

Modelowy przykład marginalizacji

Organizowane w kampanii spotkania i konferencje z przedstawicielami rządu – ministerstw przedsiębiorczości i technologii, nauki i szkolnictwa wyższego, cyfryzacji, infrastruktury czy zdrowia – stały się podwalinami dla konkretnych inicjatyw podjętych i wdrażanych w Chełmie w ramach procesu „deglomeracji” w 2019 roku – podkreśla Zieliński.

Prezydent Chełma Jakub Banaszek brał udział w opracowaniu Strategii Zrównoważonego Rozwoju premiera RP Mateusza Morawieckiego, która określiła zagrożenia i potrzeby małych i średnich polskich miast, a jako jedno z narzędzi poprawy sytuacji wskazała właśnie proces „deglomeracji”.

CZYTAJ TAKŻE: Małe miasta otwarte na duże sklepy

– Dlatego naturalną koleją rzeczy było wdrożenie tych założeń w Chełmie: w mieście będącym modelowym przykładem postępującej marginalizacji oraz depopulacji – mówi Damian Zieliński.

Jego zdaniem efekty działań prezydenta są widocznie już w pierwszym roku kadencji. Mowa tu m.in. o otwarciu Centrum Usług Wspólnych ZUS oraz NFZ, czy porozumieniu z Polskim Funduszem Rozwoju, który otworzy w mieście centrum doradztwa. – Powstanie tych instytucji to dodatkowe i bardzo wyczekiwane miejsca pracy dla Chełmian – twierdzi urzędnik.

Powstrzymać odpływ młodych

Miastu udało się również pozyskać wysokie dofinansowanie na budowę Chełmskiego Centrum Aktywności Gospodarczej. Realizacja tej inwestycji rozpocznie się w przyszłym roku.

W październiku 2019 roku Chełm zawarł również porozumienie z Agencją Rozwoju Przemysłu, która chce inwestować w mieście. W planach jest budowa Hubu Logistycznego w oparciu o węzeł kolejowy i budowa nowoczesnego biurowca. Trwa przygotowanie inwestycji.

CZYTAJ TAKŻE: Deglomeracja: szansa na równomierny rozwój

Poza tym Państwowej Wyższej Szkole Zawodowej udało się pozyskać dofinansowanie z Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego na budowę Instytutu Nauk Medycznych.

Zrealizowanie tej inwestycji podniesie prestiż Chełma, jako miasta akademickiego. Zapewni również nowe miejsca pracy oraz powstrzyma odpływ młodych ludzi z miasta. Dotacja na ten została już przekazana chełmskiej uczelni, która przygotowuje inwestycję – mówi Damian Zieliński.

Zdradza, że w planach jest również powołanie spółki Centrum Dyspozycji Mocy PGE Dystrybucja, co zapowiedział wicepremier Jacek Sasin. Ma też powstać Hub Technologiczny.

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

W Dolinie Dolnej Odry: „Wyspy Życia” z pomocą przyrodzie

W Dolinie Dolnej Odry znajduje się rezerwat przyrody unikalny na skalę całej Europy! Zobaczcie, ...

Dworce jak dworki. Szykuje się remont na ogólnopolską skalę

W programie inwestycyjnym zaplanowanym do 2023 roku PKP zamierza przebudować prawie 190 dworców. To ...

Gliwicom z Unią po drodze

Gliwice świętują 15. rocznicę przystąpienia Polski do Unii Europejskiej. Skok cywilizacyjny, który dokonał się ...

Domy kultury z cyfrowym obliczem

W gminach przybędzie miejsc z dostępem do szybkiego internetu. Rozpoczną się też szkolenia m.in. ...

Świetlna rewolucja. Koronawirus wyłącza niektóre latarnie

Część samorządów ze względu na oszczędności budżetowe wygasza na noc latarnie. Inne się nad ...

Bogdan Wenta: Radni przyznali, że miasto jest w dobrych rękach

Sprawy ważne dla rozwoju miasta powinny być rozstrzygane w poczuciu odpowiedzialności każdego z radnych, ...