Spotkajmy się na rowerowym szlaku

Latem i jesienią, gdy nie ma śniegu, biegowe trasy narciarskie zmieniają w atrakcyjne trasy rowerowe.
Fotolia

Dla wspaniałych wrażeń, cudownych przygód z rodziną i przyjaciółmi, by odpocząć od świata. Powodów, by wsiąść na rower, mogą być tysiące. Jeszcze więcej jest miejsc, które warto zobaczyć. Wyprawy rowerowe warto zacząć od zachodniopomorskich tras, które pięknieją i gwarantują niezapomniane widoki.

W2015 roku wytyczono w regionie 4 główne szlaki: Velo Baltica, Trasa Pojezierzy Zachodnich, Stary Kolejowy Szlak i Blue Velo. Realizowany przez samorząd województwa zachodniopomorskiego projekt to prawdziwa rowerowa rewolucja. Sieć docelowo będzie liczyła 1100 km tras. Nad całościową koncepcją sieci tras rowerowych Pomorza Zachodniego pracuje Regionalne Biuro Gospodarki Przestrzennej Województwa Zachodniopomorskiego.

materiały prasowe

– Budujemy trasy rowerowe, które zaczynają łączyć istniejącą infrastrukturę. Chcemy umożliwić naszym mieszkańcom oraz turystom bezpieczne i komfortowe wakacje na rowerze. Cel ambitny, ale z każdym oddanym kilometrem coraz bardziej realny, co potwierdzają licznie spotykani na szlakach turyści. Przy powstających trasach zaczyna się pojawiać oferta związana z noclegiem czy posiłkami. To wszystko zachęca do przeżycia świetnych przygód na rowerze – przekonuje marszałek województwa zachodniopomorskiego Olgierd Geblewicz.

Jedne z najpiękniejszych widoków i liczne atrakcje gwarantuje prowadząca wzdłuż bałtyckiego wybrzeża trasa Velo Baltica. W sumie liczy ok. 240 km, a najprościej ją opisać dzieląc na 5 etapów. Ten pierwszy prowadzący ze Świnoujścia do Dziwnówka jest w znacznej części jeszcze projektowany. Jego największymi atrakcjami są Świnoujski wiatrak, Fort Anioła, Fort Gerharda, czy Woliński Park Narodowy i Zagroda Pokazowa Żubrów w Międzyzdrojach. Drugi odcinek, trasa z Dziwnówka do Kołobrzegu w dużej części jest już gotowa, ale wymaga oznakowania, które zostanie wykonane w ciągu kilku najbliższych lat. Wśród największych atrakcji należy wymienić Nadmorską Kolejkę Wąskotorową czy ruiny zbudowanego w XV wieku kościoła w Trzęsaczu.

AdobeStock

Obecnie największy front prac na Velo Baltica widać na odcinku z Kołobrzegu do Mielna. We wrześniu planowane jest otwarcie trasy Pleśna – Mielno. Nowe drogi dla rowerów powstają w okolicach Gąsek i Mielenka. Ten projekt jest możliwy, gdyż wiele inwestycji rowerowych zrealizowały wcześniej lokalne samorządy.

Pięknych widoków nie brakuje na szlaku z Mielna do Darłowa. Już na starcie jedną z atrakcji jest m.in. licząca blisko 2 km Promenada Przyjaźni, gdzie co roku odbywa się Międzynarodowy Zlot Morsów. W Mielnie znajduje się węzeł tras rowerowych. Kierując się na południe, Starym Kolejowym szlakiem oznakowanym numerem 15A, dotrzemy m.in. do Koszalina oraz Białogardu. Pozostając na trasie Velo Baltica, jadąc mierzeją oddzielającą Jezioro Jamno od Morza Bałtyckiego przejedziemy nowymi trasami przez Łazy, Osieki oraz Iwięcino czy Dąbek i dojedziemy do Darłowa. Tam zaczyna się ostatni z odcinków szlaku Velo Baltica prowadzący aż do Ustki, znajdującej się już na terenie województwa pomorskiego. Szlak prowadzi przez przepięknie zalesioną mierzeję pomiędzy Morzem Bałtyckim i Jeziorem Kopań.

Tylko w ubiegłym roku Samorząd Województwa Zachodniopomorskiego zbudował i oznakował ok. 110 km tras. W tym roku w realizacji znajdują się odcinki o długości ponad 200 km. Tych tras by nie było, gdyby nie dofinansowanie z Unii Europejskiej, która przekazała aż 75 proc. wartości inwestycji. Zainteresowanych turystyką rowerową zapraszamy na stronę rowery.wzp.pl i profil „Rowerem przez Pomorze Zachodnie” na portalu facebook.

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

Początek roku szkolnego z problemami

Rekrutacje do ostatniej chwili, sale na mieście i lekcje do wieczora - trwa przygotowywanie ...

Polityczna wojna psuje wspólnotę

Samorządy to fundament demokracji i rozwoju, centralistyczne podejście rządu i nadmierne ich upartyjnienie może ...

Podwójne przeszczepy

115 przeszczepów wykonano w tym roku w Samodzielnym Publicznym Wojewódzkim Szpitalu Zespolonym w Szczecinie. ...

Nowy terminal przyciągnie cargo

Blisko 17,5 tys. ton ma wynieść roczna zdolność przeładunkowa terminalu, który jesienią ruszy w ...

Gliwicom z Unią po drodze

Gliwice świętują 15. rocznicę przystąpienia Polski do Unii Europejskiej. Skok cywilizacyjny, który dokonał się ...

Art Naif Festiwal: Sztuka naiwna z sześciu kontynentów

W Katowicach ruszył Art Naif Festiwal. W Galerii Szyb Wilson można oglądać prace 400 ...