Sprawdź, jak zwyciężają demokracje

Fot. Joanna Łopat

Igrzyska Wolności, w tym roku pod hasłem „Jak zwyciężają demokracje?”, to spotkanie ludzi ciekawych świata i głodnych nowych idei.

Impreza, która odbędzie się łódzkiej Atlas Arenie w dniach 13-15 września, to interdyscyplinarne forum kulturalne i intelektualne, którego zasadniczym celem jest kreowanie twórczej przestrzeni spotkania ludzi kultury, biznesu i życia publicznego z różnych branż. To dyskusja o najważniejszych wyzwaniach, przed jakimi stoją społeczeństwa Zachodu w XXI wieku. To oddolnie organizowane forum tworzone przez organizację pozarządową, łączące ludzi podzielających takie wartości jak: demokracja liberalna, społeczeństwo otwarte czy państwo prawa. 

Tematem szóstej edycji wydarzenia będzie kluczowe dziś pytanie: „Jak zwyciężają demokracje?” Demokracja to wbrew pozorom nie tylko i nie przede wszystkim, wybory. To tkanka społeczna, instytucje, kultura polityczna, zespół reguł i zachowań, wreszcie obywatelska wrażliwość każdego z nas. To zarówno święto wyborów jak i codzienność internetowo-telewizyjna. Demokracja, która pozbawiona jest reguł, to już nie demokracja, podobnie jak mecz piłki nożnej, w którym sędzia nie gwiżdże fauli, to nie mecz, ale bijatyka z towarzyszeniem piłki.

Rok 1989 oznaczał wielki tryumf demokracji, zwieńczenie tego, co Samuel Huntington nazwał Trzecią Falą Demokratyzacji. Dlatego na Igrzyskach Wolności w Łodzi porozmawiamy o tym jak demokracje zwyciężają. Rok 2019, na inny sposób niż 30 lat temu, będzie jednak również dla Polski czasem strategicznych wyborów. Wśród tematów poruszanych podczas Igrzysk nie zabraknie tych szczególnie bliskich środowisku Liberte!, jak m.in.: praw kobiet, praw mniejszości seksualnych, historii polskiej transformacji, sytuacji w krajach regionu zmierzających ku autorytaryzmowi, tematyki związanej ze świeckim państwem. Zaplanowano kilka ścieżek programowych: kulturalno – literacką, biznesową, think – tankową, społeczno – polityczną i muzyczną. Jednocześnie Igrzyska jak co roku pozostaną wydarzeniem intelektualnym, edukacyjnym i kulturalnym, podczas którego będzie można spotkać najciekawszych twórców polskiej kultury oraz wybitnych światowych akademików. Ambitny program będziemy łączyć z jak największą otwartością wydarzenia dla obywateli. Każdy dzień Igrzysk zwieńczony będzie koncertem.

– Igrzyska Wolności rosną z każdym rokiem! Tym razem będziemy mieć sześć scen, 75 spotkań, prawie 250 panelistów, trzy profesjonalne koncerty na dużą skalę, gości zza oceanu i wielu krajów Europy. Dowozimy naprawdę niezwykły program! Serdecznie zapraszam wszystkich ludzi ciekawych świata i głodnych nowych idei – mówi Błażej Lenkowski, prezes zarządu Fundacji Liberté! i koordynator wydarzenia.

Wśród gości Igrzysk Wolności 2019 znajdą się m.in.: Radosław Sikorski, Masha Gessen, Bernard Guetta, Marek Belka, Elżbieta Bieńkowska, Michał Boni, Katalin Cseh, Joanna Bator, Łukasz Orbitowski, Marek Safjan, Ewa Łętowska, Wojciech Sadurski, Kaja Kallas, Tadeusz Gadacz, Andrzej Olechowski, Danuta Huebner, Barbara Nowacka, Joanna Scheuring-Wielgus, Tom Palmer, Marcin Meller, Justyna Kopińska, Sofia Nerband, Adam Bodnar, Krystian Lupa, Paweł Potoroczyn, Magda Mołek, Jarosław Gugała, Jurgen Martens, Daniel Kaddik, Leszek Balcerowicz, Jacek Żakowski, Jerzy Wójcik, Bartosz Węglarczyk, Detmar Doering, Eliza Michalik, Daniel Milo.  W tym roku zagrają dla nas: Wojtek Mazolewski Quintet X Komeda, Lao Che i Ørganek.

W edycji 2018 wzięło udział 3500 uczestników, 135 panelistów i 3 zespoły muzyczne. Więcej informacji o Igrzyskach Wolności 2019 dostępnych na stronie: www.igrzyskawolnosci.pl

 

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

Siemaszkowa w objeździe i lubuskie Leony

Podkarpacie zobaczy historię rodziny Ulmów, a Zielona Góra przyzna coroczne nagrody aktorskie.   11–13 ...

Patronat „Życia regionów”: Urzędy muszą działać jak najsprawniej 

Wymieniają się doświadczeniami, debatują m.in. o tym, jak doskonalić pracę urzędu, motywować pracowników, optymalizować ...

Warszawa: nowe stacje na starej linii

Pociągi pierwszej linii stołecznego metra zatrzymają się na dwóch dodatkowych przystankach. Chodzi o stacje ...

Zuzanna i Antoni wygrywają w rankingu

Społeczeństwo | Przy wyborze imion rodzice często ulegają panującej modzie. A ponieważ ta się ...

A jednak jest normalnie

Odetchnąłem z ulgą po przeczytaniu tekstów najnowszego „Życia Regionów”. Dlaczego tak się stało? I czemu ...

Donald Tusk może jeszcze sporo zdziałać

Partyjna polityka wywiera coraz większy wpływ na działania samorządów – mówi były premier Jerzy ...