Lotnisko Poznań Ławica rośnie szybciej od planów

fot. Dominik Tryba

Lotnisko w Poznaniu obsłużyło od stycznia do lipca 2019 r. 1 325 269 pasażerów. To prawie tyle, co całym 2009 czy 2013 r. Wszystko wskazuje na to, że będzie kolejny rekord: ubiegły rok 2018 zamknął się liczbą blisko 2,5 mln odprawionych podróżnych.

Wynik z 2018 r. jest wart uwagi – taka liczba pasażerów była zaplanowana na 2020 rok. Jednak rzeczywistość okazała się znacząco lepsza i po wzroście ruchu o 34 proc. realizacja wyprzedziła plany o dwa lata!

fot. Dominik Tryba

Rozwijają się wszystkie segmenty ruchu lotniczego. Wzrost w segmencie Legacy pokazuje, że umacnia się przewóz pasażerski liniami tradycyjnymi, co podkreśla także wprowadzona niedawno szósta rotacja na trasie Poznań-Warszawa. W czarterach lotnisko w Poznaniu rokrocznie utrzymuje się w czołówce polskich portów. W 2019 roku mamy jednak do czynienia z ograniczeniem oferty czarterowej, co wynika z nadpodaży na rynku w roku ubiegłym, co doprowadziło do minimalizacji marży organizatorów imprez turystycznych. Dla przypomnienia w 2018 r. w tym segmencie Poznań odnotował rekordowy wzrost, bo aż 66%! Obecnie w ofercie znajduje się 40 kierunków wakacyjnych, a w 2019 pojawiły się trzy nowości: Oman, Ibiza i Tivat.

fot. Dominik Tryba

W segmencie LCC w 2018 r. Poznań odnotował rekordowy wzrost o 25 proc. W tym roku z Portu Lotniczego Poznań-Ławica można polecieć do 35 destynacji, a za sprawą Wizz Air oraz Ryanair zostały już uruchomione nowe regularne połączenia lotnicze do Cork, Zadaru, Rzymu-Ciampino, Sztokholmu-Skavsta i Kawali. Od sezonu zimowego 2019/2020 w ofercie pojawią się kolejne kierunki: Kutaisi, Birmingham, Odessa, Charków, Budapeszt i dodatkowo Paryż Beauvais. Pomimo zamknięcia bazy operacyjnej przez linię lotniczą Wizz Air w Poznaniu, przewoźnik będzie obsługiwał od września dwa nowe kierunki z Poznania, a w sezonie zimowym 2019/20 tygodniowa liczba miejsc będzie zbliżona do oferowanej w roku poprzednim, co pokazuje, iż POZ jest nadal ważnym punktem dla tej linii lotniczej.

Lotnisko w Poznaniu gorąco zachęca do latania z Ławicy!

Fot. Dominik Tryba
Fot. Dominik Tryba
Fot. Dominik Tryba
Fot. Dominik Tryba
Fot. Dominik Tryba

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

W Kujawsko-Pomorskiem inwestują w kulturę

Samorząd województwa kujawsko-pomorskiego rozpoczął gruntowną przebudowę i rozbudowę części dawnych toruńskich młynów Richtera na ...

Dietrich, Gershwin i Kozidrak

Teatry zapraszają na muzyczne spektakle. 6–9 czerwca, Szczecin Teatr Współczesny, „Być jak Beata” Wokalistka ...

Miasto-fabryka w kolorze green

Tu na razie jest ściernisko, ale będzie San Francisco – zapowiadają Węgrzy. W erze ...

Bieżące koszty topią samorządy

Tysiąc gmin w Polsce bez środków na bieżące działania. Będzie gorzej – mówią samorządowcy. ...

Strajk wstrząsnął szkołami

Samorządowcy otrzymali uprawnienia do klasyfikowania uczniów. Sejm błyskawicznie uchwalił ustawę maturalną.

Polskie miasta, które dbają o rowerzystów

Miasta nastawiają się na zintegrowane systemy, rozwój rowerów 4G i tworzenie infrastrukturalnych udogodnień dla ...