Dolny Śląsk inwestuje w zdrowie mieszkańców regionu

We Wrocławiu podpisana została warta przeszło 1 mld zł umowa na budowę Nowego Szpitala Onkologicznego. Z kolei szpitale w Wałbrzychu i Legnicy wzbogaciły się o nową ofertę dla pacjentów.

Publikacja: 12.06.2023 09:00

Tak według wizualizacji ma wyglądać nowy Szpital Onkologiczny we Wrocławiu. Placówka ma przyjąć pier

Tak według wizualizacji ma wyglądać nowy Szpital Onkologiczny we Wrocławiu. Placówka ma przyjąć pierwszych pacjentów w 2028 roku.

Foto: mat.pras.

Materiał powstał we współpracy z Urzędem Marszałkowskim Województwa Dolnośląskiego

Dolnośląskie Centrum Onkologii Pulmonologii i Hematologii (DCOPiH) zawarło z firmą PORR umowę na budowę Nowego Szpitala Onkologicznego. To najnowszy krok w stronę realizacji tego projektu. Inwestycja, którą prowadzą wspólnie samorząd województwa i rząd, będzie kosztowała 1,055 mld zł. Jak podkreślał podczas podpisania umowy marszałek województwa dolnośląskiego Cezary Przybylski z Bezpartyjnych Samorządowców, jest to największe inwestycja w zdrowie Dolnoślązaków w historii regionu.

– Budujemy Nowy Szpital Onkologiczny, który jest największą w historii Dolnego Śląska inwestycją w zdrowie mieszkańców całego regionu. Podpisana umowa jest kamieniem milowym w realizacji tej oczekiwanej przez Dolnoślązaków, strategicznej inwestycji w ochronę zdrowia. Nowoczesny szpital onkologiczny umożliwi najwyższy poziom leczenia pacjentów w zakresie onkologii, pulmonologii i hematologii – mówił marszałek.

– Inwestycję realizujemy dzięki zaangażowaniu, współfinansowaniu i współpracy samorządu województwa dolnośląskiego i rządu. To dla nas wspólne, priorytetowe wyzwanie – dodał Cezary Przybylski.

Pierwsi pacjenci w 2028 r.

Zgodnie z umową budowa szpitala ma zostać zrealizowana w ciągu 51 miesięcy. Etap projektowania potrwa 15 miesięcy, a budowa 36 miesięcy. Według planu pierwsi pacjenci zostaną przyjęci w placówce w 2028 roku. Inwestycja współfinansowana jest ze środków samorządu województwa, z budżetu państwa oraz ze środków własnych DCOPiH.

– Poprzez finansowanie takich projektów, jak Dolnośląskie Centrum Onkologiczne, chcemy wygrać trudną wojnę z jednym z cichych zabójców we współczesnym świecie. Z tego miejsca chcę podziękować marszałkowi Cezaremu Przybylskiemu. Ten projekt jest niezwykle skomplikowany, spotka się tu nauka z medycyną, nauka ze służbą zdrowia i najnowocześniejsze metody badawcze połączone ze sprzętem klasy światowej będą na pewno dobrze służyły Polakom – podkreślał premier Mateusz Morawiecki.

Nowy szpital będzie dysponował 26 oddziałami stacjonarnymi oraz 30 jednostkami leczenia ambulatoryjnego. Przychodnia szpitalna będzie liczyła 73 gabinety, co pozwoli na rozszerzenie oferty usług z zakresu lecznictwa otwartego. Pacjenci będą mieli do dyspozycji pokoje dwuosobowe – w sumie 671 łóżek (obecnie DCOPiH ma 685 łóżek). Blok operacyjny będzie liczył 14 sal (obecnie w DCOPiH jest ich osiem), dzięki temu będzie można zwiększyć liczbę wykonywanych zabiegów do nawet 10 tys. rocznie.

Placówka będzie miała powierzchnię przeszło 100,5 tys. mkw. Znajdą się w niej cztery kondygnacje naziemne oraz jedna podziemna. Plan szpitala będzie uwzględniał ścieżkę pacjenta tak, aby miał on możliwość jak najszybszego dostania się do poradni, części diagnostycznej czy na oddział szpitalny. Przy budynku powstanie także parking z ponad tysiącem miejsc postojowych.

Umowę na budowę szpitala w obecności premiera Mateusza Morawieckiego i marszałka Cezarego Przybylski

Umowę na budowę szpitala w obecności premiera Mateusza Morawieckiego i marszałka Cezarego Przybylskiego, podpisali przedstawiciele Dolnośląskiego Centrum Onkologii Pulmonologii i Hematologii i firmy PORR

mat.pras.

W ramach projektu dotychczas został wykonany plan funkcjonalno-użytkowy (PFU), czyli szczegółowa dokumentacja zawierająca koncepcję medyczną, architektoniczną i funkcjonalną obiektu. Twórcy PFU brali pod uwagę ścieżki pacjentów i personelu wynikające ze specyfiki placówki. Uwzględnili także doświadczenia z okresu pandemii dotyczące bezpieczeństwa epidemiologicznego.

W miejscu budowy nowego szpitala przeprowadzono już liczne prace, m.in. archeologiczne czy saperskie. Szpital uzyskał także prawomocną ostateczną decyzję środowiskową oraz warunki przyłączeniowe wszystkich mediów. Aby najlepiej dopasować założenia projektowe do specyfiki szpitala, w tworzeniu koncepcji architektonicznej brali udział przedstawiciele poszczególnych jednostek szpitala.

Na bazie tych założeń firma PORR stworzy projekt architektoniczny zgodnie z trybem przetargowym „zaprojektuj i wybuduj”. Nowy Szpital Onkologiczny będzie skupiał w jednym miejscu zakresy lecznictwa onkologicznego, hematologicznego wraz z Krajowym Bankiem Dawców Szpiku oraz chorób płuc, realizowanych do niedawna w trzech jednostkach: Dolnośląskim Centrum Onkologii, Dolnośląskim Centrum Chorób Płuc i Dolnośląskim Centrum Transplantacji Komórkowych.

Do udziału w przetargu na projekt i budowę nowej siedziby Dolnośląskiego Centrum Onkologii Pulmonologii i Hematologii zgłosiło się pięć firm. Najkorzystniejszą ofertę złożyła firma PORR – na kwotę 1,055 mld zł. Najwyższa oferta opiewała na 1,419 mld zł.

Milion euro na pilotaż

Warto przy tej okazji przypomnieć, że DCOPiH weźmie udział w pilotażowych badaniach w zakresie raka stercza. Będzie jedynym w Polsce i największym w Europie centrum pilotażowym w tym zakresie. Placówka w ciągu roku zrekrutuje ok. 3500 Dolnoślązaków, by włączyć ich do eksperymentalnego programu screeningowego. Jego celem jest przetestowanie nowego algorytmu wczesnego wykrywania raka prostaty w badaniach przesiewowych, by zmniejszyć śmiertelność spowodowaną tym nowotworem. Na ten cel placówka otrzymała 1 mln euro dofinansowania z Unii Europejskiej.

Rak prostaty ma jeden z najwyższych współczynników umieralności u mężczyzn w Europie Północnej i Zachodniej. Jest to także najczęściej występujący nowotwór u mężczyzn. Każdego roku diagnozuje się go u około 350 tys. Europejczyków.

– DCOPiH to bardzo ważny ośrodek w naszym regionie, ale jest on doceniany znacznie szerzej. Z punktu widzenia całego kraju centrum pełni kluczową rolę, szczególnie jeśli chodzi o funkcjonowanie Krajowej Sieci Onkologicznej oraz budowę nowego szpitala onkologicznego, która jest wspierana finansowo przez rząd. DCOPiH jest też ośrodkiem wyróżnianym na szczeblu europejskim, o czym świadczy przestąpienie do programu profilaktyki raka prostaty, którego celem jest wypracowanie nowych standardów, które będą później wdrażane w całej Europie – zwraca uwagę wicemarszałek województwa dolnośląskiego Marcin Krzyżanowski z Prawa i Sprawiedliwości.

Dzięki nowoczesnym narzędziom i strategiom możliwe jest przyspieszenie i usprawnienie procesu wykrywania raka. Z tą myślą powstał projekt PRAISE-U – Smart Early Detection of Prostate Cancer (Mądry Screening Raka Prostaty). Jego celem jest zaprojektowanie algorytmu wczesnego wykrywania raka w badaniach przesiewowych, by zmniejszyć śmiertelność spowodowaną tym nowotworem i ograniczyć nadwykrywalność choroby, która nie wymaga leczenia.

Szpital przygotowuje się do rozpoczęcia programu badań. Rekrutacja pacjentów w wieku od 50 do 69 lat ruszy na początku przyszłego roku. Badania potrwają rok. Wyniki posłużą do napisania rekomendacji nowego algorytmu. – Chcemy przebadać nie tylko mężczyzn z Wrocławia, ale także z mniejszych miejscowości regionu – podkreśla przy tym Katarzyna Hodyra-Stefaniak z DCOPiH. W sumie w ramach unijnego programu w 25 europejskich ośrodkach zostanie przebadanych 10 tys. osób.

Innowacyjne badania

To nie jedyne ostatnio ważne informacje dla pacjentów z Dolnego Śląska. I tak Specjalistyczny Szpital im. dr Alfreda Sokołowskiego w Wałbrzychu znalazł się w elitarnym gronie laureatów konkursu na niekomercyjne badania kliniczne lub eksperymenty badawcze organizowanym przez Agencję Badań Medycznych.

Głównym celem konkursowych projektów było dostarczenie danych naukowych na temat najskuteczniejszych leków i procedur medycznych dla pacjentów, a także opracowanie nowych standardów leczenia, diagnostyki, rehabilitacji lub profilaktyki w ramach niekomercyjnych badan klinicznych. W konkursie udział wzięło 49 ośrodków naukowo-badawczych, uczelni medycznych i szpitali. Badanie zaproponowane przez szpital uzyskało finansowanie w kwocie ponad 29 mln zł.

Jak mówią przedstawiciele placówki, konkursowy sukces będzie nie tylko silnym impulsem do rozwoju badań klinicznych, ale przede wszystkim kolejnym krokiem w stronę stosowania nowoczesnych technologii w onkologii. To także możliwość pełnego wykorzystania potencjału szpitala, który tworzą wysoko wykwalifikowana kadra naukowo-medyczna i specjalistyczny sprzęt.

– Działania te są niezwykle istotne z punktu widzenia osób dotkniętych chorobami nowotworowymi, dając im niekiedy ostateczną szansę na podjęcie skutecznego leczenia. Dbamy o dobro naszych pacjentów i dążymy wszelkimi dostępnymi sposobami do zapewnienia im jak najlepszej opieki medycznej – podkreśla Mariusz Misiuna, dyrektor szpitala.

Nowoczesny oddział i ambulatorium

Z kolei w Wojewódzkim Szpitalu Specjalistycznym w Legnicy rozpoczął działalność Oddział Onkologii Klinicznej wraz z Ambulatorium Chemioterapii. Inwestycję sfinansowano ze środków samorządu województwa, dotacja na ten cel wyniosła 7,7 mln zł.

– Dzięki środkom finansowym, które otrzymaliśmy, mieszkańcy regionu legnickiego będą leczeni w oddziale o najwyższym standardzie. Jest to dla nas bardzo ważna inwestycja, ponieważ pacjenci będą zaopiekowani w jednym miejscu, w nowoczesnej przestrzeni – mówi Anna Płotnicka-Mieloch dyrektor szpitala.

Materiał powstał we współpracy z Urzędem Marszałkowskim Województwa Dolnośląskiego

Materiał powstał we współpracy z Urzędem Marszałkowskim Województwa Dolnośląskiego

Dolnośląskie Centrum Onkologii Pulmonologii i Hematologii (DCOPiH) zawarło z firmą PORR umowę na budowę Nowego Szpitala Onkologicznego. To najnowszy krok w stronę realizacji tego projektu. Inwestycja, którą prowadzą wspólnie samorząd województwa i rząd, będzie kosztowała 1,055 mld zł. Jak podkreślał podczas podpisania umowy marszałek województwa dolnośląskiego Cezary Przybylski z Bezpartyjnych Samorządowców, jest to największe inwestycja w zdrowie Dolnoślązaków w historii regionu.

Pozostało 93% artykułu
Z regionów
Wybory samorządowe 2024: Ilu posłów zostanie prezydentami?
Materiał Promocyjny
Wykup samochodu z leasingu – co warto wiedzieć?
Z regionów
Prezydent miasta idzie do parlamentu? Rząd już nie wyznaczy komisarza
Z regionów
Z Sejmu do sejmiku: Którzy posłowie przenieśli się do samorządu?
Z regionów
Były wiceprezydent Warszawy wyjaśnia, czemu chce być prezydentem Raciborza
Materiał Promocyjny
Jak kupić oszczędnościowe obligacje skarbowe? Sposobów jest kilka
Z regionów
Krzysztof Kosiński: Samorządy potrzebują 10 mld zł, by zrekompensować Polski Ład