Będziemy świadkami szczególnie interesującej i emocjonującej rywalizacji. O tytuł "Obiekt XXV-lecia" powalczą bowiem laureaci konkursu na przestrzeni minionych 25 lat. Jest to jednocześnie warunek przystąpienia do tej jubileuszowej rywalizacji - trzeba być zwycięzcą jednej z edycji konkursu trwającego bez przerwy od 1996 roku. 

- Jesteśmy przekonani, że zwycięstwo w tej kategorii będzie miało ogromny ciężar gatunkowy - mówi Robert Plewinski, dyrektor konkursu. - Wybrany zostanie bowiem najlepszy z najlepszych. Jury konkursowe będzie miało naprawdę trudne zadanie, ponieważ tu w pewnym sensie chodzi o przyznanie naszego wewnętrznego Oscara!

Do walki o tytuł "Obiekt XXV - lecia" staną obiekty szczególne. Tego możemy być pewni. Będą to wspólne dzieła inwestorów, projektantów i wykonawców, które w poprzednich edycjach odniosły zwycięstwa pokonując kilkudziesięciu konkurentów. Zwycięzcy, bo będzie ich tylu, ile jest konkurencji konkursowych tym razem jako trofeum otrzymają coś absolutnie unikalnego. Będzie to MODULOR, rzeźba wykonana przez znanego polskiego artystę Aleksandra Dętkosia, twórcę Złotej Żaby – głównej nagrody Międzynarodowego Festiwalu Filmowego CAMERIMAGE, którą otrzymali Robert Richardson, Quentin Tarantino, David Lynch, Danny DeVito.

Willa Haeringa

Inwestycja Katowickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej S.A. polegająca na kompleksowym odnowieniu i rozbudowie „Willi Haeringa” w Żorach uzyskała ogólnopolski tytuł „Modernizacji Roku 2013” w kategorii „Obiekty zabytkowe”. Podczas uroczystości ogłoszenia i wyników i wręczenia nagród, która odbyła się 28 sierpnia br. na Zamku Królewskim w Warszawie przedstawieni zostali wszyscy zwycięzcy tegorocznej edycji konkursu. Konkurencja była spora, bowiem w tym roku we wszystkich 12 kategoriach zgłoszono aż 932 realizacje.

Jury doceniło „świetne połączenie zabytkowej i nowoczesnej architektury, cegły i szkła, surowego betonu i drzewa, gdzie budynek z zewnątrz jest wizytówką, a szklana część daje przestronne, industrialne wnętrza stworzone dla Muzeum Miejskiego w Żorach”.

Willa Haeringa

Willa Haeringa

Doceniając inicjatywę nagrody, jako promującą najlepsze wzorce przedsięwzięć budowlanych służących ochronie materialnego dziedzictwa narodowego, wyrazy uznania tak dla organizatorów, jak i uczestników konkursu przesłał Bronisław Komorowski, Prezydent Rzeczpospolitej Polskiej. Budynek został zgłoszony do konkursu przez generalnego wykonawcę inwestycji, firmę Chemobudowa S.A.

Historia inwestycji rozpoczyna się w 2008 roku, kiedy to Gmina Żory zaproponowała KSSE S.A. nabycie Willi Haeringa, będącej ówcześnie wykorzystywaną na mieszkania komunalne. Analiza stanu nieruchomości wykazała, że w części zabytkowej konieczna jest gruntowna inwestycja, włącznie z pogłębianiem piwnic, wymianą wszystkich stropów oraz dachu. W efekcie ogłoszonego przez KSSE konkursu architektonicznego dotyczącego koncepcji modernizacji oraz potencjalnej rozbudowy obiektu, do Strefy napłynęło kilkanaście propozycji sposobów przywrócenia świetności Willi. Między innymi znalazła się tam – finalnie zwycięska – brawurowa propozycja firmy AiR Jurkowscy, która w znakomity sposób łączy część zabytkową z nowoczesną.

Autopromocja
Subskrybuj nielimitowany dostęp do wiedzy

Unikalna oferta

Tylko 5,90 zł/miesiąc


WYBIERAM

Dzięki temu, wraz z rozpoczęciem prac na obiekcie zabytkowym, KSSE S.A. równocześnie złożyła Gminie Żory oraz Muzeum Miejskiemu propozycję sfinansowania oraz przeprowadzenia inwestycji dotyczącej budowy nowej części, w oparciu o beton architektoniczny i wykorzystania jej na cele całkowicie nowych wystaw Muzeum Miejskiego. Propozycja znalazła przychylność Prezydenta Miasta Żory i Muzeum Miejskiego, dzięki czemu możliwa była jej realizacja.

Starówka Krotoszyna

Zrewitalizowana w 2014 roku krotoszyńska starówka to połączenie tradycji z nowoczesnością, dzięki czemu mieszkańcy oraz goście, w otoczeniu pięknych zabytków, mają możliwość aktywnego spędzania czasu służącemu integracji społecznej. Jej centralnym punktem jest Ratusz – murowany budynek, który został wzniesiony około 1689 roku. W 1774 r. obiekt spłonął podczas pożaru miasta, po czym podjęto działania w celu odbudowy gmachu w formach barokowych. Prace ukończono w roku 1777. Po przebudowie w latach 1898-1899 elewacja zyskała neorenesansowy styl, natomiast ośmioboczna smukła wieża, w której znajduje się zegar z 1897 roku została zachowana w stylu barokowym. Wewnątrz Ratusza częściowo zachowane zostały pomieszczenia z XVIII w., m.in. hol ze sklepieniem krzyżowym wspartym na jednej kolumnie. Obecnie Ratusz jest siedzibą Urzędu Stanu Cywilnego i Zakładu Obsługi Placówek Oświatowych.

Starówka Krotoszyna

Starówka Krotoszyna

Centrum Krotoszyna to także urokliwe kamienice, wśród których, dzięki znacznemu ograniczeniu ruchu drogowego, powstały liczne kawiarnie, bary i restauracje, tak chętnie odwiedzane przez mieszkańców. Jest to także miejsce wielu cyklicznych, jak również okolicznościowych imprez, koncertów, zlotów, wystaw kulturalno-historycznych, cieszących się wielkim zainteresowaniem.

Mając na uwadze powszechne zjawisko, jakim są zmiany klimatu, niezwykle istotnym elementem rewitalizacji było nie tylko zachowanie obecnych wcześniej terenów zielonych, ale również ich powiększenie poprzez chociażby posadzenie drzew wokół całego terenu centrum miasta. 

Plac Magistracki w Wałbrzychu

Plac powstał w 1854r. W trakcie wielokrotnie był przebudowywany i rozbudowywany. W okresie po powstaniu rozbudowa nastąpiła w 1898 roku i trwała do 1900 r., był uświetniany zarówno zabudową urbanistyczną jak i architektoniczną o wyjątkowej reprezentacyjności. Posiadał w owym okresie tj. w okresie przedwojennym wyjątkowe znaczenie kulturowe, a także architektoniczne. Zlokalizowane były tam w pigułce wszystkie elementy architektury m.in. centralnie fontanna oraz dwa pomniki monumentalne Cesarza Wilhelma oraz pomnik Bismarcka. Uwagę przyciągała zawsze zabudowa ratusza miejskiego.

Po wojnie nazwano go Placem Wolności, później Obrońców Stalingradu, a następnie Placem Magistrackim potocznie zwanym „drugim Rynkiem”.

Przebudowa przywracająca dawny stan rozpoczęła się 2013 i zakończyła w 2014 roku, gdzie wykonano kompleksową przebudowę wszystkich sieci instalacji sanitarnej, kanalizacyjnej, elektrycznej i teletechnicznej.

Wykonano szereg elementów małej architektury jak tarasowe schody blokowe z granitu blokowego, elementy murów oporowych, granitowych, renowacje wejścia do samego ratusza; fontannę wieloobrazową z kolorowymi podświetleniami; nawierzchnię dróg wokół Placu Magistrackiego z kostki kamiennej cięto-łupanej, nawierzchnie dróg i parkingów z kostki surowo-łupanej, nawierzchni placów i chodników z płyt kamiennych i kostki kamiennej układanej we wzory- łącznie przebudowa infrastruktury drogowej wyniosła ok. 6000m2.

Ponadto zamontowane zostały ławki, kosze i tablice stylizowane, stojaki na rowery, słupki separacyjne, a także automatyczne słupki blokady wjazdu. Nasadzono również drzewa oraz krzewy niskie i trawniki wraz z nawodnieniem. Wykonano także stylizowane oświetlenie uliczne, składające się z wysokich słupów oświetleniowych, a także iluminacje ratusza i budynków zlokalizowanych na Placu Magistrackim.

Podczas jego otwarcia wmurowano w centralnej części kapsułę czasu upamiętniającą prace nad przebudową, a także inne dokumenty dla potomnych. Kapsuła czasu jest zlokalizowana w obrębie herbu Wałbrzycha wykonanego z kostki mozaikowej kolorowej.

Całość robót wykonywana była w strefie ścisłego oddziaływania Konserwatora Zabytków na obszarze Starego Miasta wpisanego do rejestru zabytków. Najważniejsze jednak jest to, że podczas przebudowy starano się przywrócić układ historyczny z okresu największej świetności Placu Magistrackiego tj. po jego przebudowie po 1900 roku.

Od chwili przebudowy Plac Magistracki jest miejscem wielu imprez o charakterze miejskim, ale także ogólnopolskim i międzynarodowym. Jest oczywiście dużą atrakcją turystyczną dla odwiedzających Wałbrzych i okolice.

Parkowa w Sopocie

Budynek mieszkalno-usługowy w Sopocie przy ulicy Parkowej 50, to wyjątkowa inwestycja, która zwyciężyła w jednej z edycji konkursowych w roku 2016 i obecnie stanowi jedną wspólną nieruchomość z inną inwestycją nagrodzoną w konkursie w roku 2006. Parkowa 50 pojawiła się wraz z nową kategorią konkursową jaką były nowe obiekty w przestrzeni urbanistycznej. Inwestycja przy Parkowej 50 to na wskroś nowoczesna konstrukcja, rzadkość nawet jak na Sopot, w którym buduje się nowocześnie, z rozmachem, według najnowszych standardów i szczególną dbałością o jakość. To obiekt nowy, niesłychanie nowoczesny, wkomponowany w starą sopocką zabudowę.

- Zgłaszając właśnie ten obiekt do ,,Modernizacji Roku" chcieliśmy jednocześnie uhonorować inwestora, firmę SMT Ship Management and Transport Gdynia Ltd., z którą współpracujemy już od piętnastu lat i bez której nie byłoby tego obiektu – mówi Adam Lipczyński, prezes zarządu firmy Lipczyński z Sopotu. – Dzięki tak długiej współpracy darzymy się zaufaniem, rozumiemy w lot, a to bardzo ułatwia współpracę, pozwala tworzyć wyjątkowe obiekty.

Dla SMT Ship Management and Transport firma Lipczyński wcześniej modernizowała budynek przy Parkowej 46 w Sopocie. Zabytkowy, z przeznaczeniem na cele biurowo-usługowe. Później, po sąsiedzku, powstał obiekt nowoczesny pod względem architektonicznym, ale i technicznym, energooszczędny, wyposażony w takie urządzenia, jak pompy ciepła. Sopot to miasto, w którym od dawna dba się o przestrzeń urbanistyczną, w tym modernizuje się zabytkowe obiekty. Firma Lipczyński ma w tym spory udział. Modernizowała i rewitalizowała szereg kamienic i willi w mieście, mieszkalnych, ale też pełniących dziś funkcje usługowe, przede wszystkim jednak pracowała przy wielu niezwykle reprezentacyjnych obiektach. Modernizowała hotel Zhong Hua – Łazienki Południowe przy al. Wojska Polskiego, remodernizowała słynny klub SPATiF przy ul. Bohaterów Monte Cassino i kilka innych budynków przy tej nie mniej od klubu sławnej ulicy. Rewitalizowała część wnętrz i elewację Zakładu Balneologicznego w Sopocie, a także remodernizowała elewację Grand Hotelu w Sopocie. W planach firma Lipczyński ma kolejne modernizacje. Między innymi nadmorskiego hotelu w Gdyni, zbudowanego w 1923 roku.

* * *

Ogólnopolski Otwarty Konkurs Modernizacja Roku & Budowa XXI wieku jest przeznaczony dla inwestorów, wykonawców i projektantów. O udział w rywalizacji ubiegają się nie tylko osoby fizyczne, ale też izby, powiaty, urzędy miasta, instytucje  i deweloperzy. Celem konkursu jest promocja oraz wyłonienie najlepszych, wyróżniających się szczególnymi walorami przedsięwzięć budowlanych. Mogą być to budynki różnego typu – mieszkalne, hotelarskie, przemysłowe, sportowe i zabytkowe, ale też mosty, drogi czy całe obszary poddane rewitalizacji oraz nowe obiekty.

Materiał Promocyjny