Toruń nie bez powodu stawia na rozwój sektora logistycznego – wyjaśnia Łukasz Szarszewski, dyrektor Centrum Wsparcia Biznesu w Toruniu. – Posiadamy wyjątkowo dobre warunki dla jego funkcjonowania. Decydującym czynnikiem jest nasze centralne położenie oraz dobre skomunikowanie z resztą kraju – dodaje.

Przez Toruń biegną droga krajowa 15, droga ekspresowa S10 i autostrada A1, która łączy północną i południową Polskę. Do najbliższego lotniska w Bydgoszczy, położonego zaledwie 52 km od aglomeracji, można dojechać w 45 minut, a nieco dalszego – w Gdańsku – w czasie 100 minut. To jednak tylko część zalet, jakie wymieniają przedstawiciele miasta. Wśród nich ważne miejsce mają argumenty finansowe. Ceny transakcyjne gruntów są niższe od tych w dużych metropoliach. Zaoszczędzić można też na opłatach za media i podatkach.

– Podatek od gruntów związanych z prowadzeniem działalności gospodarczej wynosi 0,95 zł za mkw. Dla porównania w podobnej wielkości Rzeszowie – 0,99. Tyle samo w Poznaniu – mówi Łukasz Szarszewski. – Z kolei podatek od budynków lub ich części związanych z prowadzeniem działalności gospodarczej to 24,64 zł za mkw. W Rzeszowie, czy też Poznaniu wynosi on 24,84 zł.

Są też specjalne zachęty podatkowe. W przypadku inwestycji, która wyniosła poniżej 2 mln zł, można ubiegać się o zwolnienie z podatku od nieruchomości na dwa lata, przy zainwestowanych środkach powyżej 2 mln zł – nawet na pięć lat.

Dobrze wykształceni i przedsiębiorczy

Inwestorom sprzyjają także inne wskaźniki, które z jednej strony wskazują na relatywnie dobrą kondycję Torunia, a z drugiej czynią go konkurencyjnym wobec innych miast. Na koniec 2020 r. bezrobocie w Polsce wynosiło 6,2 proc., w kujawsko-pomorskiem 8,9 proc., a w samym Toruniu już tylko 4,6 proc. Dane za lipiec 2021 r. wskazują z kolei, że stopa bezrobocia w Toruniu wyniosła 4,2 proc. (kujawsko-pomorskie: 8,2 proc.). Z kolei średnie wynagrodzenie w 2020 r. w Toruniu wyniosło 5331,63 zł, wobec średniej krajowej na poziomie 5523,32 zł, co może być dużą zachętą dla inwestorów. Najwięcej osób zarabiało w granicach 24–48 tys. rocznie (35,7 proc.), kolejna grupa (26,4 proc.) w granicach do 24 tys. zł., a trzecia (16,6 proc.) uzyskała dochód pomiędzy 48, a 72 tys. zł rocznie.

Niższe koszty zatrudnienia w połączeniu z silnym zapleczem naukowym mogą stanowić o przewadze konkurencyjnej Torunia.

Położenie miasta jest kluczem do rozwoju sektora logistycznego w Toruniu i jego okolicach

Położenie miasta jest kluczem do rozwoju sektora logistycznego w Toruniu i jego okolicach

mat.pras.

– Potencjał Torunia tkwi w ludziach: aktywnych społecznie, przedsiębiorczych, dobrze wykształconych i gotowych na podjęcie nowych wyzwań zawodowych. Główna w tym rola Uniwersytetu Mikołaja Kopernika oraz innych uczelni działających w Toruniu, które przyciągają młodzież z dużym potencjałem i kształcą specjalistów zasilających lokalny rynek pracy – opisuje Izabela Tabor-Żurawska, senior consultant Randstad Proffesionals, w specjalnej prezentacji przygotowanej przez miasto. – Zauważalny jest wzrost liczby inwestycji biznesowych, co jest jednoznacznym sygnałem o intensywnym rozwoju toruńskiej gospodarki. Jako przedstawiciel międzynarodowej Agencji Pracy Tymczasowej i Doradztwa Personalnego Randstad mogę z czystym sumieniem zarekomendować Toruń jako dobre miejsce dla rozwoju każdej firmy – podsumowuje.

Łącznie w Toruniu na 116 kierunkach studiuje 19 tys. studentów. Z tego aż 1107 na kierunkach związanych z branżą IT, a 3324 – z branżą finansów i księgowości. Naukowe zaplecze złożone z pięciu szkół wyższych uzupełniają cztery szkoły artystyczne.

Nowe obiekty, nowe siedziby

Położenie, wskaźniki ekonomiczne i zaplecze sprzyjają rozwojowi biznesu, w tym szczególnie branży logistycznej. Już teraz łączna powierzchnia magazynowa przekroczyła 114 tys. mkw. W Toruniu tworzą ją m.in. Panattoni Park Toruń 2 o powierzchni 16,5 tys. mkw., GLP Toruń Logistic Centre (67 tys. mkw. i 30,5 tys. mkw.). Z kolei kluczowi najemcy to Cereal Partners Poland czy Nissin. Według firmy doradczej Colliers współczynnik pustostanów w I kwartale 2021 r. wynosił 13 proc., a czynsze rzeczywiste – od 2,60 do 3 euro za miesiąc za mkw.

Obecnie głównym miejscem inwestycji jest Strefa Inwestycyjno-Logistyczna Toruń Wschód. Zajmuje powierzchnię 40 ha.

– Do tej pory w strefie ulokowało się 12 podmiotów. Są to firmy usługowe i usługowo-produkcyjne, z branży maszynowej, farmaceutycznej, meblarskiej, klimatyzacji i ogrzewania, transportowej oraz budowlanej. Wszystkie podmioty na zakupionych nieruchomościach będą budowały nowe obiekty będące ich nowymi siedzibami – mówi Łukasz Szarszewski.

Jednym z inwestorów jest HF Inverter Polska, który jest wiodącym dostawcą systemów napędowych, m.in. do central wentylacyjnych, ekologicznych kotłów i zaawansowanych systemów pomp. Firma swoją działalność rozpoczęła w 2006 roku. Wtedy posiadała niewielkie biuro w Toruniu.

– Pomimo kryzysu spowodowanego pandemią firma nadal się rozwija. W 2020 r. zakupiliśmy działkę o powierzchni 5,5 tys. mkw. i rozpoczęliśmy proces inwestycyjny budowy nowego magazynu logistycznego i części administracyjnej – mówi Jarosław Osiński, współwłaściciel i dyrektor ds. rozwoju HF Inverter Polska. – Będzie się to oczywiście wiązało ze zwiększeniem zatrudnienia i dalszą ekspansją na rynku. Zakres działalności rozszerzy się o produkcję przekładni mechanicznych dla przemysłu maszynowego. Powierzchnia magazynu zwiększy się ponaddwukrotnie i pozwoli firmie na dalszy rozwój.

Jak wyjaśnia Jarosław Osiński, o wyborze miejsca zadecydowało kilka czynników. – Toruń od zawsze był zagłębiem techniki napędowej. Historycznie było to spowodowane bliskością zakładów Apator. W naszym regionie działają największe i najprężniejsze firmy w branży napędowej w Polsce. Wybór lokalizacji był spowodowany bliskością węzła komunikacyjnego oraz atrakcyjną ceną gruntów – opowiada.

Blisko 90 ha gruntów do wzięcia

Strefa wciąż dysponuje wolnymi gruntami. – W strefie do tej pory sprzedano 14 nieruchomości o łącznej pow. 6,4355 ha. Do sprzedaży przeznaczonych jest 13 nieruchomości o łącznej powierzchni 31,6 ha, z czego 3,5 ha jest przeznaczonych dla małych i średnich przedsiębiorstw – wyjaśnia Łukasz Szarszewski.

Tereny znajdujące się w strefie zostały uzbrojone. Projekt finansowany ze środków unijnych obejmował wybudowanie drogi asfaltowej wraz z uzbrojeniem w kanalizację, sieć wodociągową, gazową i teletechniczną oraz oświetlenie ulic. W ostatnim czasie teren został uzbrojony w sieć c.o. Planowana jest także dalsza rozbudowa sieci wodociągowej i kanalizacyjnej. – Poza strefą w 16 lokalizacjach oferujemy 34 działki o łącznej pow. 18,22 ha. W strefie oferujemy 13 nieruchomości o łącznej powierzchni 31,6 ha. Cała oferta gminy to na ten moment 47 działek o łącznej pow. 49,82 ha – mówi Łukasz Szarszewski.

Miejską ofertę uzupełniają prywatne grunty inwestycyjne wystawione na sprzedaż. To sześć lokalizacji z 23 działkami o łącznej powierzchni 36,72 ha.

MATERIAŁ POWSTAŁ WE WSPÓŁPRACY Z MIASTEM TORUŃ

mat.pras.

mat.pras.