Artykuł powstał we współpracy z Urzędem Marszałkowskim Województwa Mazowieckiego w Warszawie

Ostatnie miesiące pokazały, że tegoroczne lato będzie inne niż poprzednie. Organizatorzy wycieczek, właściciele hoteli czy pensjonatów, ale też placówki kultury stawiają przede wszystkim na bezpieczeństwo wypoczywających. Nie oznacza to jednak, że turyści decydujący się na podróże, również po województwie mazowieckim, będą się nudzić.

Wydanie Specjalne Życia Regionów
Turystyka w czasach pandemii

– Mazowsze to region, który warto poznawać o każdej porze roku. Miłośnicy natury zachwycą się u nas malowniczymi krajobrazami. Wystarczy zobaczyć meandry Liwca, zachód słońca w skansenie w Sierpcu czy pospacerować po jednej z mazowieckich puszcz. Z kolei ci, którzy lubią odkrywać i zwiedzać, też nie poczują się zawiedzeni. Na Mazowszu czekają liczne zabytki. Od urokliwych kapliczek rozsianych po całym regionie po majestatyczne obiekty – zaprasza marszałek Adam Struzik.

Co roku samorząd Mazowsza oraz związane z nim instytucje kultury przygotowują wiele ciekawych wydarzeń i atrakcji. Ich celem jest pokazanie uroków regionu. – Chcemy Mazowszanom, ale też wszystkim naszym rodakom, zaproponować odpoczynek na Mazowszu. W regionie ciekawym i otwartym, w którym znajdziemy i Wenecję Mazowsza w klimatycznym Pułtusku, i mazowieckie Mazury na Pojezierzu Gostynińskim – dodaje Adam Struzik.

Bogata oferta

Na energicznych i żądnych przygód czekają setki kilometrów wyjątkowych szlaków. Przejażdżki rowerowe po Kampin oskim Parku Narodowym, który w 2000 r. znalazł się na światowej liście rezerwatów biosfery UNESCO, dostarczają fantastycznych wrażeń. Inne propozycje to żeglowanie po Zalewie Zegrzyńskim, spływy kajakowe Pilicą, Bugiem, Narwią, urokliwym Liwcem czy Świdrem.

Miłośników fortyfikacji i obiektów wojskowych zachwycą Twierdza Modlin, ale też liczne zamki, m.in. Zamek Książąt Mazowieckich w Ciechanowie, Zamek Zbrojownia w Liwie czy zamki w Pułtusku, Iłży i Szydłowcu. Po Mazowszu można również wędrować szlakami Bitwy Warszawskiej 1920 r. i frontu wschodniego I wojny światowej. Pasjonaci techniki i historii powinni wybrać się do Żyrardowa – prawdziwej perełki na skalę europejską, zrewitalizowanej przy wsparciu środków z Unii Europejskiej XIX-wiecznej osady fabrycznej, która zaskakuje industrialną architekturą.

Miłośnikom żeglarstwa warto przypomnieć to, że spotkają królową tradycyjnej żeglugi drewnianej na wiślanych wodach. Szkuta „Dar Mazowsza” powstała w 550. rocznicę pierwszego wolnego flisu na Wiśle dzięki środkom z budżetu województwa. Kadłub łodzi liczy 16 metrów długości i 5 metrów szerokości, a po rozłożeniu steru ponad 20 metrów. Składany maszt mierzy 10 metrów wysokości i jest wyposażony w żagiel rejowy o powierzchni 42 mkw.

Autopromocja
SZKOLENIE

Pozyskiwanie sponsorów przez instytucje nauki, kultury i sportu

WEŹ UDZIAŁ

– Rejs tym wyjątkowym statkiem to świetna propozycja dla rodzin z dziećmi, ale też dla osób chcących zobaczyć Mazowsze z innej perspektywy – podkreśla Izabela Stelmańska, zastępca dyrektora departamentu kultury, promocji i turystyki urzędu marszałkowskiego.

Rodzinne wakacje

Farma Iluzji w Mościskach, nowo otwarty Suntago Wodny Świat w Park of Poland we Wręczy czy Kraina Westernu w Sarnowej Górze, Dzielnica Filmowa w Zalesiu Górnym oraz Park Bajka w Błoniu i Park Rozrywki Julinek to miejsca, w których najmłodsi nie będą się nudzić.

Z kolei otwarte przestrzenie, sielskie krajobrazy czy wiejskie zwierzęta czekają na dzieci w mazowieckich skansenach w Sierpcu i Radomiu. Warto też wybrać się do Skansenu Osadnictwa Nadwiślańskiego w Wiączeminie Polskim, gdzie kilka lat temu samorząd Mazowsza odtworzył osadę Olendrów.

Wielką frajdą dla małych i dużych podróżników może być wyprawa do Sochaczewa. Podróż kolejką wąskotorową to świetna propozycja dla całej rodziny. Przejażdżka zaczyna się od zwiedzania muzeum i zabytkowych pociągów. Najmłodszych na pewno ucieszy ognisko i pieczenie kiełbasek, starsi na wyprawę mogą zabrać rowery.

Odwiedzający Mazowsze mogą wybierać spośród wielu miejsc noclegowych o różnym standardzie i lokalizacjach. W regionie jest ponad 600 obiektów, które mogą przyjąć 6,3 tys. gości. Ponad 100 z nich to kwatery agroturystyczne. Można tu nie tylko przenocować, ale też miło i aktywnie spędzić czas.

O to, aby turyści na Mazowszu mogli skosztować wybornej w smaku żywności, dba Sieć Dziedzictwa Kulinarnego Mazowsze. W menu hoteli, restauracji i gospodarstw agroturystycznych związanych z siecią, można znaleźć potrawy wysokiej jakości o niepowtarzalnych smakach.