Artykuł powstał we współpracy z miastem Szczecin

O tym, że miasto niejedno ma oblicze, można się przekonać chociażby podczas cyklicznych spacerów z przewodnikami. Wiele tras przygotowano z myślą zarówno o polskich, jak i niemieckich turystach. To gratka nie tylko dla przyjezdnych, ale i mieszkańców miasta. Ich też Szczecin wciąż potrafi zaskoczyć.

Wydanie Specjalne Życia Regionów
Turystyka w czasach pandemii


Pieszo, rowerem i w kajaku – wybierz się na transgraniczne spacery

Historie Szczecina, tajemnice najpiękniejszych kamienic oraz dawnych mieszkańców miasta. Podczas wyjątkowych spacerów można się np. dowiedzieć, jak dzieciństwo spędziła caryca Katarzyna lub jakie sekrety kryją szczecińskie warzelnie. Turystów kuszą też krajoznawcze rejsy kajakiem po szczecińskiej Wenecji. To wyjątkowo malownicze miejsce tworzą zabytkowe budynki wytwórni alkoholi i drożdży. Niegdyś były one ozdobą całego nadodrzańskiego pasa przemysłowej zabudowy sięgającej w kierunku Tamy Pomorzańskiej. Wyrastające prosto z wody imponujące budynki robią niesamowite wrażenie.

To tylko jedna z propozycji, bo dzięki różnorodnym miejskim trasom można się przenieść np. w czasy PRL. W oddaleniu od klasycznych zabytków można przybliżyć się do socrealistycznej architektury i miejsc, gdzie stało się w długich kolejkach czy słuchało bigbitu. Tematyczne szlaki na pewno pomogą odpowiedzieć na nurtujące wielu przyjezdnych pytanie: Czy Szczecin leży nad morzem? Spacer „Żeglarskie opowieści – ile morza jest w Szczecinie?” na pewno dostarczy odpowiedzi na to i wiele innych pytań związanych z położeniem miasta.

""

Miejska Strefa Letnia powstała na Wyspie Grodzkiej. Piaszczysta plaża z widokiem na Wały Chrobrego czynna jest przez siedem dni w tygodniu. Fot./materiały prasowe

regiony.rp.pl

Przewodnicy zabiorą uczestników spotkania w podróż przez wody legendarnego Mare Dambiensis, opowiedzą o piratach ze Szczecina, słynnym kocie żeglarzu i pechowym statku. Turyści przyjrzą się wspaniałym detalom Wałów Chrobrego i dowiedzą, co mają one wspólnego z odkryciem morskiej drogi do Ameryki.

Wycieczki odbywają się w każdy weekend, jest to więc idealna oferta dla osób, które planują krótki pobyt w Szczecinie. Bilety na poszczególne trasy można nabyć w internecie – szczegóły dostępne są na stronie www.visitszczecin.eu oraz www.zstw.szczecin.pl – lub osobiście przyjść do Centrum Informacji Turystycznej przy placu Żołnierza 20.

Spacery prowadzone są w trzech formułach: pieszej, rowerowej i kajakowej. Należy wcześniej sprawdzić miejsce rozpoczęcia spacerów na stronie internetowej. Liczba miejsc jest ograniczona.

Trasy:

– Szczecin w pigułce

– Żeglarskie opowieści – ile morza jest w Szczecinie?

– Szczecin w stylu retro (w tramwaju obowiązuje zakrywanie ust i nosa; spacer dla osób pełnoletnich)

– Szlakiem PRL

– Sydonia von Borcke – między historią a legendą

– Srebro miasta

– Spacer kajakowy – szczecińska Wenecja

– Miejski spacer rowerowy – Port i nabrzeża Szczecina

– Miejski spacer rowerowy – Najważniejsze budynki miasta

– Miejski spacer rowerowy – Najpiękniejsze miejskie parki i skwery

Świet(l)na wycieczka

Osobnym, aczkolwiek wyjątkowym projektem jest event Iluminacje Szczecin. Wieczorami miasto zdobi chociażby rozświetlona Filharmonia, Aleja Kwiatowa czy dźwigozaury. Ale to niejedyne miejsca, na które nocą warto zwrócić uwagę!

Z myślą o tych mniej znanych, aczkolwiek równie ciekawych punktach Szczecina powstał projekt Iluminacje, który ma skupiać uwagę na architektonicznych perełkach i niezwykłych aranżacjach. Na tę wyjątkową przechadzkę turystów zapraszamy już 14 sierpnia. Podczas nocnego spaceru będzie można zobaczyć miejsca, które po zmroku dzięki oświetleniu zyskują nowe życie.

Tegorocznym motywem przewodnim będzie przyroda. W kilku punktach Szczecina powstaną świetlne aranżacje nawiązujące do natury. Na trasie świetlnego szlaku znajdzie się chociażby dziedziniec Muzeum Narodowego, plac Orła Białego czy aleja Kwiatowa, która w świetlny sposób nawiąże do swojej nazwy. Na koniec spaceru zapraszamy na Łasztownię, gdzie wyjątkowy pokaz zapewnią także słynne dźwigozaury. Na Wyspie Grodzkiej powstanie strefa żeglarska, gdzie cały festiwal zakończy after party.

""

Rejsy kajakiem to ciekawy sposób poznania szczecińskiej Wenecji. Fot./materiały prasowe

regiony.rp.pl

Szczecin jest piękny na co dzień, ale nocą dodatkowo zyskuje nowy blask. Wiele miejsc odkrywa swoje tajemnice dzięki wyjątkowemu oświetleniu. Skorzystaj z okazji i zobacz to, czego nie widać w blasku dnia. Tej wyjątkowej nocy będzie można podziwiać oświetlenie m.in. cerkwi św. Mikołaja, Bramy Królewskiej czy kościoła św. Jana Ewangelisty.

Wakacje nad Odrą? Tylko na szczecińskich bulwarach

Po raz pierwszy, w tym roku, w obrębie bulwarów powstały stałe, otwarte każdego dnia, trzy strefy aktywności. Będą one działać do końca wakacji.

Turystów wjeżdżających do Szczecina – Trasą Zamkową lub mostem Długim – wita Holiday Park Szczecin, czyli jedno z największych i najciekawszych wesołych miasteczek w Europie. Do końca wakacji będzie można skorzystać chociażby z koła młyńskiego czy 80-metrowej karuzeli z huśtawkami łańcuchowymi. To szansa na dobrą zabawę połączoną z niesamowitym widokiem na Wały Chrobrego, Zamek Książąt Pomorskich i Stare Miasto.

Zakręcony plac znajduje się tuż przy wejściu na Wyspę Grodzką, która w wakacje przejmuje rolę Miejskiej Strefy Letniej. Piaszczysta plaża z widokiem na Wały Chrobrego czynna jest przez siedem dni w tygodniu. I tu kolejna ciekawostka. Szczecińska plaża w centrum miasta to dosłownie namiastka nadmorskiego kurortu. Piasek, po którym stąpają mieszkańcy i turyści, po części przywieziono z plaży w Dziwnowie. Plaże uzupełniają leżaki i dwa lokale gastronomiczne z rozbudowanym tarasem, a pobyt umilają didżeje.

W upalne wakacyjne dni nie trzeba krążyć po mieście w poszukiwaniu kultowych szczecińskich kawiarni i pubów. Ich filie też znajdują się na bulwarach i tworzą Floating Market.

To pierwszy tego typu projekt na bulwarach, który ma wesprzeć lokalnych przedsiębiorców. Na Nabrzeżu Starówka znajduje się duża część gastronomiczna, gdzie można zarówno odpocząć w cieniu, jak i np. wypić mrożoną kawę. To miejsce jest idealnym zwieńczeniem spaceru, gdyż Floating Market zlokalizowany jest na końcu bulwarów, na skwerze na Łasztowni. Atrakcji na pewno nie zabraknie zarówno dla dużych, jak i małych, a informacji o nich należy szukać na stronie bulwary.szczecin.eu.