Katowice drugim najbardziej zielonym miastem w Polsce

AdobeStock

Katowice zajęły drugie miejsce w rankingu Europolis Fundacji Schumana prezentującym najbardziej ekologiczne polskie miasta.

Stolica województwa śląskiego uzyskała 56 na 100 możliwych punktów, czyli o 1 punkt mniej od zwycięskiego Lublina. Katowice zostały docenione za wysokie nakłady na poprawę jakości powietrza.

– Bardzo cieszę się z tak dobrego wyniku w tym niezależnym rankingu. To tylko potwierdzenie, że działania miasta na rzecz walki o czyste powietrze i duże środki na realizację zielonych projektów, chociażby w ramach Zielonego Budżetu, przynoszą efekty i są zauważalne nie tylko na Śląsku. Tylko w ubiegłym roku w Katowicach dofinansowano ze środków miasta wymianę 1120 „kopciuchów”, a dodatkowo 134 z programu „Czyste powietrze”. Jako jedno z niewielu miast w Polsce nie mamy limitów na dotacje do wymiany kotłów węglowych. Każdy, kto złoży poprawny wniosek, otrzyma dofinansowanie, które może sięgać nawet 10 000 zł. W roku 2020 na wymianę starych kotłów przeznaczyliśmy ponad 10 milionów złotych – mówi Marcin Krupa, prezydent Katowic.

W niezależnym rankingu Europolis Katowice uzyskały 56 punktów na 100 możliwych. To wynik o zaledwie jeden punkt niższy od prowadzącego Lublina. Trzecie miejsce w rankingu zajęła Łódź – 54 punkty. Stolica Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii została doceniona w najmniej spodziewanym dla wielu osób obszarze, czyli jakości powietrza. „Jest to jedna z najważniejszych i jednocześnie najtrudniejszych do osiągnięcia wartości zielonych miast – zależy od bardzo wielu czynników. Dlatego w raporcie Europolis skoncentrowano się na aktywności i zaangażowaniu w jej poprawę”.

Ranking Europolis powstał w oparciu o analizę pięciu obszarów: indywidualnego transportu elektrycznego, transportu publicznego, działań na rzecz jakości powietrza, społeczności lokalnej oraz zdrowia publicznego

– Województwo śląskie regularnie znajduje się w zestawieniach najbardziej zanieczyszczonych regionów nie tylko w Polsce, lecz także w całej Europie. Jednak dzięki aktywności samorządu w zakresie działań i wydatków na poprawę jakości powietrza miastu udało się zdobyć aż 82 punkty. To o dwa punkty więcej niż kolejna w tej kategorii Łódź – mówi Iga Kamocka, koordynatorka Europolis.

Dobrze rozwinięta służba zdrowia

W rankingu podkreślono wydatki, jakie miasto poniosło na rzecz walki o czyste powietrze. „Katowice wyróżniają jedne z najwyższych wydatków na poprawę jakości powietrza (4. miejsce), w tym na wymianę pieców, na którą władze przeznaczyły blisko 35 zł na każdego mieszkańca (więcej wydały jedynie Sopot i Wrocław). Podobnie jak reszta liderów Katowice angażowały się we wszystkie działania pośrednio redukujące poziom zanieczyszczeń – opracowały program rozwoju odnawialnych źródeł energii, dofinansowywały zakup i montaż mikroinstalacji OZE oraz realizowały kampanie społeczne na rzecz czystego powietrza”.

CZYTAJ TAKŻE: Zielone miasta. Tu sadzą, ile się da

Oprócz jakości powietrza Katowice zostały docenione także za dobrze rozwiniętą służbę zdrowia. „Mieszkańcy Katowic mogą korzystać ze sprawnej opieki lekarskiej – duża dostępność lekarzy i łóżek szpitalnych w przeliczeniu na 1000 mieszkańców wynika m.in. z przynależności do konurbacji śląskiej (katowickie szpitale obsługują nie tylko mieszkańców miasta, lecz także okolicznych powiatów)”.

Nieustanne podnoszenie jakości życia w mieście

Pozostałe miasta z Górnego Śląska zdominowały niestety końcówkę rankingu Europolis (Siemianowice Śląskie – 57. pozycja, Dąbrowa Górnicza – 58. pozycja, Jaworzno – 59. pozycja, Piekary Śląskie – 61. pozycja, Rybnik – 63. pozycja, Mysłowice – 64. pozycja, Ruda Śląska – 65. pozycja).
Ranking Europolis powstał w oparciu o analizę pięciu obszarów: indywidualnego transportu elektrycznego, transportu publicznego, działań na rzecz jakości powietrza, społeczności lokalnej oraz zdrowia publicznego. Przeanalizowano w nim dane ze wszystkich 66 miast na prawach powiatu.
Drugie miejsce Katowic w rankingu najbardziej zielonych miast Europolis to już kolejna wysoka nota dla stolicy województwa śląskiego. W roku 2018 w rankingu „miast obywatelskich”, przygotowanym przez Polską Fundację im. Roberta Schumana i Fundację Konrada Adenauera, Katowice oceniono jako najbardziej obywatelskie miasto w regionie i piąte w Polsce.

– Wszystkie nasze działania mają jeden wspólny cel – nieustanne podnoszenie jakości życia w mieście. Cieszę się, że te starania zostały dostrzeżone na arenie ogólnopolskiej i jesteśmy piątym najbardziej otwartym miastem na obywateli, a w regionie – numerem jeden. To głównie zasługa naszych mieszkańców, a dla nas dodatkowa motywacja do ciężkiej pracy w tym obszarze – tak wyniki raportu komentował Marcin Krupa, prezydent Katowic.

Katowice najbardziej obywatelskim miastem w regionie

Ranking został utworzony w oparciu o pięć różnych wskaźników dotyczących „biernej i czynnej aktywności wyborczej, udziału mieszkańców w organizacjach publicznych, zaangażowania w życie publiczne, rozpowszechnianie postaw obywatelskich oraz otwarcie miast na obywateli”. Katowice zajęły finalnie pierwsze miejsce w województwie śląskim i piąte w Polsce (po Sopocie, Warszawie, Rzeszowie i Poznaniu).

O ile pierwsze cztery wskaźniki skupiają się na „decyzjach, działaniach i postawach mieszkańców miast”, o tyle ostatnie kryterium, tj. „otwarcie miasta na obywateli”, dotyczy otwarcia władz samorządowych na aktywność obywatelską. W tej podkategorii Katowice zajęły także pierwsze miejsce w województwie i 5. miejsce w Polsce.

Budując wskaźnik „otwartości miasta na obywateli”, autorzy raportu wzięli pod uwagę wydatki danej gminy na budżet obywatelski (jako procent wydatków z budżetu miasta), otwartość na inicjatywę uchwałodawczą oraz organizowanie konsultacji społecznych.

Cytaty pochodzą z raportu Miasta Obywatelskie”,którego wydawcą jest Polska Fundacja im. Roberta Schumana. Publikacja jest dostępna w wersji elektronicznej: www.europolis.schuman.pl/raport

Materiał przygotowany przez urząd Miasta Katowice

 

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

Skrócić ostatnią milę do klienta

Zamówiony towar klient chce mieć natychmiast. W miastach jak grzyby po deszczu rosną małe ...

Za „piątkę” PiS zapłacą samorządy

Reforma podatkowa i podwyżki dla nauczycieli zapowiedziane przez rząd obciążą budżety miast i gmin.

Forum Ekonomiczne rozrusza Karpacz?

Forum Ekonomiczne w tym roku zostało przeniesione z Krynicy-Zdroju do Karpacza. W Sudetach szykują ...

23 miliony złotych na eksponaty

Przetarg na wykonanie 212 eksponatów ogłosi w tym miesiącu Morskie Centrum Nauki w Szczecinie. ...

Policja prześwietli samorządy poszkodowane w upadku PBS

Policyjni śledczy mają zabezpieczyć dokumentację, zweryfikować liczbę poszkodowanych oraz określić ich potencjalne straty, wywołane ...

Znaleźć sposób na nierówną walkę z korkami

Współpraca gmin, rozwój infrastruktury rowerowej oraz wykorzystanie kolei do obsługi komunikacyjnej aglomeracji to klucz ...