Skarżą się na hałas z obwodnicy Warszawy. ”Jest olbrzymi”

TT/Olgierd Swida

Mieszkańcy stołecznych dzielnic Wawer i Wilanów skarżą się na hałas z Południowej Obwodnicy Warszawy. Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad zapowiada jego pomiary pod koniec 2021, gdy minie rok od oddania tej trasy do użytku.

– Prawo ochrony środowiska, organ ochrony środowiska wyda decyzję, w której może zobowiązać Generalnego Dyrektora Dróg Krajowych i Autostrad do ograniczenia ponadnormatywnego oddziaływania hałasu – mówi Małgorzata Tarnowska, rzeczniczka oddziału GDDKiA na Mazowszu.

Czytaj także: Powstanie nowa szybka droga. Połączy cztery województwa

Jest zbyt głośno

Fragment Południowej Obwodnicy Warszawy wraz z mostem został otwarty pod koniec grudnia. Na 15-kilometrowym odcinku znajdą się cztery węzły: Wilanów, Wał Miedzeszyński, Patriotów i Lubelska oraz nowy most. Do ukończenia pozostaje wciąż ursynowska część inwestycji.

Nowa trasa ułatwiła życie kierowcom, ale utrudniła życie mieszkańcom Wawra czy Wilanowa.

– Hałas z niej jest olbrzymi – skarżą się nie tylko do naszej redakcji.

– Ekrany ustawiono w miejscach gdzie autostrada bezpośrednio przylega do domostw. Nie są wysokie. Tam gdzie bezpośrednio przy autostradzie jest las czy pola, ekranów brak, a hałas niesie się na ponad kilometr, dociera do domostw dalej położonych, wygania zwierzęta. W kilkusetmetrowym pasie wzdłuż autostrady śpiewu ptaków nie usłyszysz, bo ich tam nie ma – opowiada pan Krzysztof mieszkaniec Wawra.

Pod koniec czerwca grupa mieszkańców ul. Patriotów zorganizowała akcję społeczną w tej sprawie. Ustawili się oni w słowo cisza, a zdjęcia z wydarzenia wrzucili do mediów społecznościowych.

– Najpierw miał powstać tunel, potem tzw. szczelna wanna, ale szczelna nie jest. Ten hałas niesie się po okolicy – mówi jeden z organizatorów akcji. Razem z innymi mierzyli oni poziom hałasu na POW i w okolicy i wyniki były wysokie – od 50 do 100 decybeli. – Korzystaliśmy z aplikacji, jej pomiary mogą być niedokładne, ale ten hałas słychać –przyznaje nasz rozmówca.

Alarmują radnych, alarmują urząd

Jak przyznaje Aleksandra Słowińska, rzecznik stołecznej dzielnicy Wawer mieszkańcy zwracają się z tą sprawą bezpośrednio do radnych dzielnicy, a także aktywnie działają w ramach założonego Stowarzyszenia Ekrany Akustyczne dla Wawra.

– Urząd dzielnicy włączył się w sprawę hałasu przy POW działając w zakresie swoich kompetencji – mówi Aleksandra Słowińska.

Rada dzielnicy podjęła stanowisko w sprawie działań związanych z hałasem wzdłuż całego odcinka trasy S2 znajdującego się na terenie Wawra, które zostało przekazane do Biura Organizacji Urzędu, a to skierowało je do Biura Infrastruktury i Biura Ochrony Środowiska.

Sprawą zajmowała się też Rada Warszawy. W swoim stanowisku zwróciła się do prezydenta miasta o przeanalizowanie możliwości podjęcia działań zmierzających do wykonania kompleksowych pomiarów akustycznych wzdłuż całego odcinka Południowej Obwodnicy Warszawy przebiegającego przez dzielnice Wawer i Wilanów na wysokości istniejących zabudowań mieszkalnych i usługowych.

Poza tym Zarząd Dzielnicy na spotkaniu z komendantem komisariatu policji informował o licznych zgłoszeniach mieszkańców dotyczących uciążliwego hałasu dobiegającego z wawerskiego odcinka POW związanym najprawdopodobniej z nadmierna prędkością przejeżdżających pojazdów z prośbą o podjęcie stosownych działań

Czytaj także: Przyspiesza najważniejsza inwestycja we wschodniej Polsce

Władze Wawra wystąpiły do Głównego Inspektora Transportu Drogowego oraz do Wydziału Ruchu Drogowego Komendy Stołecznej Policji o podjęcie działań zmierzających do ograniczenia hałasu na odcinku C trasy S2 ( tj. wprowadzenie odcinkowego pomiaru prędkości pomiędzy węzłami „Lubelska” i ,,Patriotów” oraz ,,Patriotów” i ,,Wał Miedzeszyński” , a także o wprowadzenie kontroli prędkości na przedmiotowym odcinku).

Biuro Ochrony Środowiska stołecznego ratusza zapewniło, że „pomiary hałasu wzdłuż Południowej Obwodnicy Warszawy będą stanowić jeden z elementów realizacji Mapy akustycznej. Warszawy, w ramach którego przewidziana została kalibracja modelu obliczeniowego mapy akustycznej, wykonanie badania poziomu hałasu drogowego związanego z eksploatacją Południowej Obwodnicy Warszawy w minimum czterech punktach pomiarowych.

Pomiary rok po otwarciu trasy

Jak informuje Małgorzata Tarnowska, rzeczniczka oddziału GDDKiA na Mazowszu, zgodnie z zapisami decyzji administracyjnych, po roku od oddania S2 w. Puławska – w. Lubelska wykonana zostanie analiza porealizacyjna, w ramach której przeprowadzone zostaną pomiary hałasu i dokonana zostanie ocena skuteczności zastosowanych rozwiązań projektowych.

– W przypadku wykazania w analizie przekroczeń obowiązujących dopuszczalnych poziomów hałasu w środowisku na terenach zakwalifikowanych jako podlegające ochronie akustycznej organ ochrony środowiska wyda decyzję, w której może zobowiązać Generalnego Dyrektora Dróg Krajowych i Autostrad do ograniczenia ponadnormatywnego oddziaływania hałasu – zapewnia Małgorzata Tarnowska.

Przyznaje, że GDDKiA otrzymała liczną korespondencję od mieszkańców Wilanowa i Wawra.

– Trasa S2 w węźle Patriotów przechodzi w wykopie, tzw. wannie szczelnej, która jest szczelna – to odcięcie napływu wód gruntowych z obszaru spod obiektu i poza jego ścianami na trasie głównej i jezdniach zbiorczo-rozprowadzających. Ponad nią przebiegają cztery obiekty (2 nitki ul., Patriotów oraz tory kolejowe). Ponadto wzdłuż trasy usytuowane są ekrany akustyczne – dodaje. Teraz mieszkańcy muszą czekać na badania pomiaru hałasu. Od ich wyników będzie zależało dalsze działanie GDDKiA.

W sobotę specjalną konferencję w sprawie hałasu na POW organizują stołeczni radni i radni Wawra. – W trakcie spotkania zaprezentujemy stronę internetową wraz z urządzeniami do badania hałasu generowanego przez Południową Obwodnicę Warszawy. W konferencji wezmą również udział przedstawiciele mieszkańców i lokalnych stowarzyszeń walczących o dodatkowe ekrany przy Południowej Obwodnicy Warszawy – zapowiedzieli organizatorzy.

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

Ranking Samorządów 2020: Kapituła wybrała najlepszych

To trudne czasy dla samorządów, a ostatnie miesiące jeszcze bardziej skomplikowały ich sytuację. Tym ...

Wyspy wysokiego bezrobocia nie znikną same

Wyspy wysokiego bezrobocia nie znikną same. Trzeba albo zachęcać ludzi do gonienia za pracą ...

Faktury na rzecz ośrodka pomocy społecznej kosztowały mandat

Wykorzystanie mienia komunalnego gminy obejmuje wszystkie przypadki korzystania z tego mienia bez względu na ...

Pasażerowie chcą dezynfekować ręce w autobusie

Coraz więcej spółek odpowiedzialnych za komunikację miejską decyduje się na montaż urządzeń do dezynfekcji ...

Polska w budowie. „Wszyscy dostali wiatr w żagle”

Regionalne samorządy chcą wykorzystać fundusze z Krajowego Planu Odbudowy głównie na modernizację linii kolejowych ...

Mieszkańcy stolicy zapłacą więcej za wywóz śmieci

Gminy lawinowo podnoszą opłaty za wywóz odpadów. Dołączyła do nich właśnie Warszawa.