Upały dają się we znaki kierowcom autobusów

AdobeStock

W czasie upałów kierowcy autobusów miejskich czy tramwajów mogą przychodzić do pracy w krótkich spodenkach. Jednak nie wszyscy przewoźnicy się na to zgadzają.

– Służbowy, jednolity strój naszych pracowników pozwala pasażerom na ich łatwą identyfikację. Pasażer ma więc pewność, że dana osoba jest pracownikiem MPK w Krakowie i może zawsze poprosić o pomoc. Jest to więc kwestia związana z bezpieczeństwem – mówi Marek Gancarczyk, rzecznik krakowskiego MPK. Tam latem kierowcy i motorniczowie muszą przychodzić do pracy w koszulkach z krótkim rękawem i bez krawata, ale w długich spodniach.

Muszą być do kolan

Mamy bardzo gorący czerwiec. Temperatury nie raz w ciągu dnia przekraczają 30 st. Celsjusza, dlatego samorządowi przewoźnicy chcą ulżyć swoim pracownikom. Wielu z nich poluzowało wymagania wobec służbowych strojów dla kierowców czy motorniczych. – Otrzymaliśmy zgodę Zarządu Dróg i Transportu w Łodzi, czyli organizatora komunikacji miejskiej, by w okresie letnim przy wysokich temperaturach nasi prowadzący nosili spodnie z krótkimi nogawkami – informuje Agnieszka Magnuszewska, rzecznik łódzkiego MPK. Taka zgoda została wydana 12 czerwca.

Zgodnie z nią motorniczowie i kierowcy mogą nosić spodnie z krótkimi nogawkami od 13 czerwca. Ale postawiono pewne warunki: spodnie powinny być w jednolitym kolorze (granatowym lub czarnym), o prostym kroju oraz długości przed kolana. Mogą być ubierane wyłącznie wraz z pełnym obuwiem typu sportowego w ciemnym kolorze.

CZYTAJ TAKŻE: Hindusi za kółkiem w polskim autobusie

Poznańskie MPK, jak mówi jego rzecznik Iwona Gajdzińska, jest firmą,  którą w trosce o wizerunek motorniczych i kierowców, bardzo dba o właściwy dress code. – Z uwagi jednak na panujące wysokie temperatury oraz prognozy pogody, zapowiadające utrzymywanie się w najbliższych dniach upałów podjęliśmy decyzję zezwalającą prowadzącym pojazdy na podejmowanie służb, obsługę linii komunikacyjnych, w krótkich spodniach – podaje pani rzecznik. Tu też obowiązują pewne warunki. Spodnie powinny być zbliżone kolorystyką do spodni regulaminowych, muszą być estetyczne i  dopasowane. – Nie mogą to być spodnie w jaskrawych kolorach, nie mogą przypominać wyglądem spodenek plażowych – tłumaczy Iwona Gajdzińska.  Podkreśla, że do krótkich spodni należy dopasować stosowny rodzaj obuwia. Decyzja poznańskiego MPK została wydana w drodze zarządzenia i obowiązuje do odwołania.

Kupią krótkie spodnie pracownikom

We Wrocławiu sami pracownicy MPK przekazywali zarządowi prośbę o możliwość ubioru krótkich spodenek w okresie największych upałów. – Wychodząc naprzeciw ich oczekiwaniom, prezes Krzysztof Balawejder wyraził zgodę na ubiór stroju innego niż służbowy w okresie letnim w dni, w których temperatura przekracza 26 stopni Celsjusza – tłumaczy Aleksander Łoś, rzecznik wrocławskiego MPK.  Podkreśla, że możliwość ubioru t-shirtów oraz krótkich spodenek do pracy dotyczy kierowców, motorniczych oraz kontrolerów biletów. – Mimo że zdecydowana większość kabin w naszych pojazdach jest klimatyzowana, zdajemy sobie sprawę, że siedzenie w upale przez całą zmianę może być uciążliwe – dodaje Aleksander Łoś. Jego zdaniem możliwość odstąpienia od stroju służbowego podnosi zarówno komfort pracy kierujących, jak i bezpieczeństwo przewozu osób.

– Jest to jednak rozwiązane doraźne – planujemy w przyszłym roku wyposażyć kierujących w krótkie spodenki, będące częścią stroju służbowego w okresie letnim. Tak, aby odpowiadały kolorystycznie barwom MPK i były jednakowe dla wszystkich pracowników – dodaje rzecznik wrocławskiego MPK.

CZYTAJ TAKŻE: Autobusy nie tylko na lato

Także pracownicy gorzowskiego MZK mogą przychodzić do pracy w krótkich spodenkach. – Zgodnie z decyzją prezesa od 10 czerwca w czasie upałów kierowcy mogą korzystać z krótkich spodenek, które nie są elementem stroju służbowego, jednak jest warunek, aby spodenki były długością do kolan, nie krótsze – zastrzega Marcin Pejski, rzecznik MZK w Gorzowie Wielkopolskim. Ten przewoźnik nie określił granic temperatury, przy jakich obowiązują krótkie spodenki. – Decyzja ta została podjęta po pisemnym wniosku Ogólnopolskiego Związku Kierowców i Motorniczych RP, który działa przy Miejskim Zakładzie Komunikacji w Gorzowie Wielkopolskim. Decyzja zarządu w tej kwestii była oczywista i zarząd przychylił się do wniosku. Ponadto realizując zakupy kolejnych sortów mundurowych do tych sortów wprowadzone zostaną krótkie spodnie – zapowiada rzecznik gorzowskiego MZK.

Po co krótkie spodenki? Jest klimatyzacja

Jak mówi Marek Gancarczyk, rzecznik krakowskiego MPK  obowiązuje prowadzących stój służbowy podczas pracy i jest on jednak dostosowany do pór roku. – W okresie letnim prowadzący mogą przychodzić do pracy w koszulce z krótkim rękawem i bez krawata oraz w długich spodniach – wylicza Marek Gancarczyk.  Przyznaje, że firma zdaje sobie sprawę,  jak ważny jest komfort prowadzących tramwaje i autobusy podczas pracy w dni, kiedy panują wysokie temperatury, dlatego inwestuje bardzo duże środki finansowe w to, aby w kabinach pojazdów była klimatyzacja.

– Obecnie już 100 proc. krakowskich autobusów posiada klimatyzację. Jest też ona w ok. 60 proc. tramwajów. A ponieważ w przyszłym roku do Krakowa zostanie dostarczonych 50 nowych klimatyzowanych tramwajów, więc ten procent będzie jeszcze większy. Co więcej, jesteśmy w trakcie wyboru dostawy kolejnych nawet 60 nowych tramwajów, co pozwoli na wycofanie z ruchu niemal wszystkich tramwajów, w których w kabinach nie ma klimatyzacji – zapowiada rzecznik krakowskiego MPK. Podkreśla, że podczas upałów prowadzący otrzymują dodatkową wodę, a poza tym mogą także odpocząć podczas przerw w pracy w klimatyzowanych punktach socjalnych zlokalizowanych na pętlach, gdzie mogą skorzystać m.in. ze specjalnych masujących foteli.

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

Ustawa śmieciowa: jest podpis prezydenta. Jakie czekają nas zmiany?

Gminy będą musiały same tworzyć kryteria segregacji śmieci. Nie będzie rozporządzenia w tej sprawie. ...

Więcej swobody i pieniędzy

Brak odpowiedniego finansowania zadań ogranicza możliwości rozwojowe samorządów – alarmują prezydenci miast.

Przekraczanie granic intymności

Od  13 czerwca w PGS w Sopocie oglądać można wystawę „Body Works”. Jej bohaterem ...

Spanie na sianie

Marzysz o spaniu w stogu siana? Albo na piaszczystej plaży? Jeżeli nie masz pod ...

Zacznijmy od małych

Wierzę, że uda się nam ponownie stworzyć warunki do ewolucyjnego powstania kilku dużych, prywatnych ...

Piotr Beczała zaśpiewa w Rzeszowie

Tenor jest gościem festiwalu w Łańcucie. Andrzej Seweryn gra Godunowa w Teatrze Polskim w ...