93 centra usług wspólnych z dominacją branży IT i sektora gamingu, do tego silne zaplecze naukowe z 11 uczelniami oraz mocna oferta kulturalna dzięki obecności uczelni artystycznych. Miejsce spotkań światowych dyskusji dotyczących ekologii, klimatu i przyszłości miast. To obraz Katowic wcześniej kojarzonych z przemysłem ciężkim.

Katowice są ważnym węzłem komunikacyjnym południowej Polski. Centralne położenie powoduje, że w bezpośrednim zasięgu znajdują się największe miasta Polski – Wrocław, Kraków, Warszawa, czy też Łódź, ale blisko jest też do Pragi i Bratysławy. Przez Katowice biegnie Autostrada A4, będąca jednocześnie drogą E40 łączącą Niemcy i Ukrainę, a dzięki S1 miasto ma połączenie z A1, położoną wzdłuż osi północ – południe. Katowice i pozostałe miasta Górnego Śląska łączny też Drogowa Trasa Średnicowa. Połączenia kolejowe zapewniają m.in. dwie trasy o znaczeniu międzynarodowym E30 i E56, tutaj swój początek lub koniec mają też 4 linie o znaczeniu krajowym.

25 kilometrów od Katowic, w gminie Pyrzowice znajduje się lotnisko im. W. Korfantego, czyli Katowice Airport, jedno z największych w Polsce. W 2018 z lotniska skorzystało 4,83 mln pasażerów, w 2019 – 4,84 mln, a w pandemicznym 2020 1,44 mln. Jak podają władze lotniska 2021 mimo lockdownu jaki był w pierwszej połowie roku udało się osiągnąć wzrost w stosunku do 2020. Przez pierwsze 9 miesięcy obsłużono 1,73 mln podróżnych, a cały 2021 roku zamknie się liczbą 2,4 mln. Prognoza na 2022 rok zakłada z kolei 4 mln pasażerów.

– Warto podkreślić, że Katowice Airport jest ogólnopolskim liderem w segmencie przewozów czarterowych. Tylko w 2019 roku na 4,84 mln pasażerów, ponad 2 miliony podróżowało z i do Pyrzowic czarterami, czyli na lotach realizowanych na zlecenie biur podróży – mówi Piotr Adamczyk, PR manager lotniska.

Siłą górnośląskiego portu są też przewozy towarowe. Od początku stycznia do końca września br. obsłużono 22, 6 tys. ton cargo, czyli o 8,1 tys. ton więcej (wzrost o 56,7%) niż podczas pierwszych dziewięciu miesięcy 2020 r. To także więcej niż w całym rekordowym 2020 roku, kiedy to na trasach do i z Pyrzowic przewieziono 20,2 tys. ton frachtu. W trakcie dziewięciu miesięcy br. samoloty towarowe wykonały w Katowice Airport 3 138 startów i lądowań, czyli o 939 więcej (wzrost o 42,7%) niż w tym samym okresie rok temu.

Znacznie więcej danych oraz informacji na temat Katowic i ich gospodarki do przeczytania w raporcie "Potencjał inwestycyjny Katowic" do pobrania w wersji polskiej:

Oraz z w wersji angielskiej: