Materiał powstał we współpracy z Urzędem Marszałkowskim Województwa Dolnośląskiego
Dolny Śląsk za jeden z priorytetów przyjął poprawę jakości powietrza w regionie, co bezpośrednio przekłada się na podniesienie jakości życia mieszkańców. W regionie udostępniane są środki na ten cel dla różnych podmiotów i osób indywidualnych.
Konkurs o 100 mln zł
Samorząd województwa ogłosił np. konkurs na dopłaty do inwestycji mających na celu podniesienie efektywności energetycznej budynków użyteczności publicznej. Mogły się o nie starać m.in. jednostki samorządu terytorialnego czy organizacje pozarządowe. W I rundzie konkursu dofinansowanie na łącznie niemal 100 mln zł zdobyło 29 podmiotów, które zarządzają placówkami edukacyjnymi. Pieniądze na termomodernizację pochodzą ze środków unijnych.
Dotacje można przeznaczyć m.in. na wymianę lub modernizację źródeł ciepła, ocieplenie budynków, podłączenie do sieci ciepłowniczej czy montaż mikroinstalacji odnawialnych źródeł energii. W konkursie mogły startować podmioty posiadające lub zarządzające budynkami użyteczności publicznej, w których mieszczą się placówki edukacyjne – żłobki, przedszkola i szkoły (z wyłączeniem szkół wyższych).
– Jednym z priorytetów samorządu województwa dolnośląskiego jest walka ze smogiem. Podobnie jak lokalne samorządy jesteśmy zdeterminowani, aby mieszkańcy regionu oddychali czystym powietrzem – mówi marszałek województwa Cezary Przybylski z Bezpartyjnych Samorządowców.
– Tego typu programy dopłat są bardzo ważne i potrzebne, ponieważ dzięki nim można za jednym razem wyeliminować wiele nieefektywnych źródeł ciepła oraz poprawić jakość powietrza na dużym obszarze – podkreśla marszałek. Konkurs realizowany jest ze środków unijnych w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Dolnośląskiego na lata 2014–2020.