Toruń jest gotowy na inwestycje. Posiada w pełni uzbrojone nieruchomości, ich ceny wywoławcze są dużo niższe niż te na rynku wtórnym i to nawet o 50 proc., a ich lokalizacja względem dróg krajowych i autostrady wręcz doskonała – zachęca Łukasz Szarszewski, dyrektor Centrum Wsparcia Biznesu w Toruniu.

Niskie ceny, optymalna komunikacja

Na inwestorów czeka 13 nieruchomości położonych w Strefie Inwestycyjno-Logistycznej Toruń Wschód. Ich łączna powierzchnia to 31,6 ha, z czego 3,5 ha jest przeznaczone dla małych i średnich firm.

– Oferowane nieruchomości są przeznaczone pod działalność usługową i usługowo-produkcyjną. Wartość nieruchomości kształtuje się w zależności od ich wielkości i położenia. Ich wyceną zajmuje się biegły rzeczoznawca. Ceny wywoławcze nieruchomości o wielkości 5 tys. kw., które będą oferowane w najbliższym przetargu, są w przedziale około 78–95 zł za m kw. Ceny gruntów w strefie w kolejnych przetargach mogą ulec zmianie – wyjaśnia Łukasz Szarszewski.

Wspomniana strefa powstała już sześć lat temu. Zgodnie z nazwą znajduje się we wschodniej części Torunia, obok dróg krajowych 15 i 10, a przede wszystkim autostrady A1. To właśnie położenie –względem sieci dróg – oprócz niskich cen – jest jej kluczowym atutem.

– To strategiczna lokalizacja w centralnej części Polski, na skrzyżowaniu szeregu tras drogowych i kolejowych. Jednym z największych atutów inwestycyjnych jest bezpośrednie połączenie z autostradą A1 – zaledwie 3 km od wjazdu na autostradę. Ponadto przez miasto przebiegają cztery drogi krajowe. Inwestorzy znajdą także łatwe połączenie ze światem poprzez własne lotnisko cywilne w Toruniu, a także regionalny międzynarodowy Port Lotniczy w Bydgoszczy, który znajduje się w odległości 40 minut drogi od centrum Torunia – opisuje szef toruńskiego Centrum Wsparcia Biznesu.

Blisko klientów

Do tej pory w strefie ulokowało się 12 podmiotów. Są to firmy usługowe i usługowo produkcyjne z branż maszynowej, farmaceutycznej, meblarskiej, klimatyzacji i ogrzewania, transportowej oraz budowlanej. Wszystkie z nich będą budować obiekty w których znajdą się ich nowe siedziby. Wśród nich Icewind Sławomir Rygielski, który zajmuje się kompleksową realizacją inwestycji w zakresie instalacji wentylacyjnych, klimatyzacyjnych i pomp ciepła. Obsługuje biurowce, szpitale czy też hotele. W strefie pojawił się w tym roku i planuje zbudować siedzibę, na którą składać się będzie magazyn z biurami.

– Toruń jest naturalnym wyborem ze względu na regionalny profil działalności firmy, a strefa jest idealnym miejscem na naszą działalność ze względu na bardzo dobre położenie komunikacyjne i istniejącą już infrastrukturę. Poza tym w najbliższym otoczeniu naszej planowanej inwestycji mamy już realizacje instalacji u naszych klientów i to między innymi z tego powodu ten obszar inwestycyjny nas zainteresował – wyjaśnia Sławomir Rygielski.

Rok wcześniej z Marek koło Warszawy do Torunia swoją działalność przeniosła marka Isum, pod którą kryje się chemia budowlana. W lipcu tego roku nabyła działkę na terenie strefy.

– Przychylność miasta do tego typu inwestycji, korzystna cena działki, dostęp do wykwalifikowanej kadry roboczej – wymienia powody przenosin Mieszko Mikulski. – Obecny magazyn tylko czasowo zaspokoi potrzeby firmy, planowane są kolejne inwestycje w mieście oraz otwieranie nowych miejsc pracy.

Autopromocja
Subskrybuj nielimitowany dostęp do wiedzy

Unikalna oferta

Tylko 5,90 zł/miesiąc


WYBIERAM

Logistyka lubi Toruń

Jedną z najlepiej rozwijających się branż w Toruniu jest rynek magazynowy, który już teraz tworzy 114 tys. mkw. powierzchni. Dlatego coraz częściej po grunty sięgają inwestorzy budujący centra logistyczne.

– Jest to jedna z najbardziej atrakcyjnych lokalizacji w aktualnej ofercie Torunia. Działki są bardzo dobrze skomunikowane z DK nr 10, 15 i 91 oraz leżą w bliskości węzła autostrady. Miasto uzyskało dofinansowanie z UE, dzięki czemu pobudowano drogi dojazdowe i doprowadzono w pobliże sieci elektroenergetyczną, gazową i wodociągowo-kanalizacyjną, a także cena zakupu działek była korzystna – opisuje zalety inwestowania w strefie Krzysztof Baranowski, właściciel firmy Pulscenter.

Pulscenter działa w powiecie toruńskim od 2005 roku, w samym Toruniu od 2011, a w maju 2020 firma zdecydowała się na kupno działki w strefie. Profil firmy to doradztwo strategiczne, operacyjne w branży medycznej i farmaceutycznej, a także budowa i wynajem powierzchni magazynowo-biurowej. Nowy magazyn o powierzchni 1600 mkw. ma być gotowy we wrześniu.

– Mamy podpisane pięć umów na wynajem powierzchni biurowej oraz wynajem jednej części magazynu wysokiego składowania przez firmę internetową posiadającą portal mojaapteka.pl. Pozostała do wynajęcia druga część magazynu – wyjaśnia Krzysztof Baranowski.

W Toruniu inwestują też duzi gracze, jak Panattoni Europe, który wybudował niedawno Panattoni Park Toruń II o powierzchni 16,5 tys. mkw. Docelowo obiekt ma mieć powierzchnię aż 57 tys. mkw.

– Jako jeden z największych deweloperów powierzchni przemysłowych w Europie od lat dostrzegamy potencjał Torunia, miasta atrakcyjnego dla sektora logistycznego. Atrakcyjne położenie, dobra infrastruktura techniczna oraz proinwestycyjna polityka miasta są niewątpliwym atutem i szansą na dalszy rozwój rynku usług logistycznych w tym mieście – w ten sposób Robert Dobrzycki, CEO Panattoni Europe ocenił Toruń w miejskiej prezentacji. – Dowodem na to są plany budowy centrum magazynowo-produkcyjnego Panattoni Park Toruń, przestrzeni przeznaczonej dla indywidualnych wymagań najemców z różnych branż.

Grunty samorządowe i prywatne

Oczywiście nie tylko w strefie są powierzchnie, jakie można kupić w Toruniu pod inwestycję. Poza strefą miasto wystawiło na sprzedaż aż 34 działki w 16 innych lokalizacjach. Ich łączna powierzchnia to 18,22 ha. Sporo terenów zostało też wystawionych przez prywatnych właścicieli. To 23 działki w sześciu lokalizacjach o łącznej powierzchni 36,72 ha.

– Jesteśmy otwarci na współpracę z prywatnymi właścicielami terenów inwestycyjnych. Naszym głównym celem jest przyciąganie nowych kolejnych przedsięwzięć do Torunia – deklaruje Łukasz Szarszewski z Centrum Wsparcia Biznesu. – Z racji swoich walorów gospodarczych Toruń jest otwarty na przedsięwzięcia związane z turystyką, sektorem usług i kulturą. Szczególnie dynamiczny rozwój obserwowany jest w obszarze logistycznym, turystycznym, farmaceutycznym, medycznym, spożywczym, metalowym, tworzyw sztucznych i chemicznym.

MATERIAŁ POWSTAŁ WE WSPÓŁPRACY Z MIASTEM TORUŃ

materiały prasowe

materiały prasowe