I o ile sam ranking to jedynie konkurs, to działania, które doprowadziły do zwycięstwa dobrze obrazują wieloletnie starania Wrocławia o rozwój tej formy transportu.

""

mat.pras.

regiony.rp.pl

W 2019 roku po raz kolejny zrealizowany został cały szereg inwestycji i działań mających na celu zachęcenie mieszkańców do jazdy rowerem. Wybudowanych zostało prawie 30 km nowych dróg dla rowerów. Zdecydowana większość z nich połączyła rozerwane do tej pory odcinki tras w szczególności w centrum miasta. Do najważniejszych inwestycji z pewnością możemy zaliczyć: Grabiszyńską, Wyszyńskiego, Piaskową, Janickiego, Kraińskiego, Na Grobli, Walońska, Plac Wróblewskiego, Hubska, Plac Społeczny, Piłsudskiego, Solskiego, trasa nad Oławą czy Bardzka i Buforowa. Każda kolejna inwestycja poprawia dostępność całej sieci tras rowerowych dla mieszkańców oraz pozwala dojechać w coraz większą liczbę lokalizacji.

""

regiony.rp.pl

Również w 2019 roku zdecydowanie zwiększona została skala Wrocławskiego Roweru Miejskiego. – Z 810 rowerów zlokalizowanych w 81 stacjach liczba rowerów wzrosła do 2065 rozsianych po całym mieście w 200 punktach. Dzięki temu aż 60% Wrocławian ma stacje rowerową bliżej jak 500 metrów od swojego miejsca zamieszkania – mówi Jacek Sutryk, prezydent Wrocławia. Tak mocna rozbudowa była efektem największych w historii Wrocławia konsultacji społecznych, gdzie mieszkańcy wskazali aż 13 tysięcy nowych lokalizacji dla stacji rowerowych. – Zdecydowaliśmy się również na pozostawienie 665 rowerów na ulicach Wrocławia również na okres zimowy. Dodatkowo udostępnione zostały różne rowery nietypowe jak np. rower ze wspomaganiem elektrycznym, rowery transportowe, składane, tandemy, trójkołowe, tandemy czy handbike. Można je odebrać w wybranych punktach miasta po wcześniejszym zgłoszeniu.

""

mat.pras.

regiony.rp.pl

Po raz kolejny wybudowano ponad 1000 miejsc parkingowych dla rowerów bazując na zgłoszeniach mieszkańców przez wygodny formularz. Tym samym cały system parkingowy liczy ponad 15 tysięcy miejsc parkingowych dla rowerów.

Po raz kolejny prowadzona była ogólnopolska kampania Rowerowy Maj skierowana do uczniów szkół podstawowych oraz przedszkolaków.

""

mat.pras.

regiony.rp.pl

Obserwując skale wrocławskich inwestycji rowerowych stolica Dolnego Śląska ma szansę stać się najbardziej rowerowym miastem w Polsce.