Strefa wpisana w gospodarcze DNA

W całej TSSE Euro-Park Wisłosan utworzono już ponad 28 tys. miejsc pracy
mat.pras.

W ciągu minionych 23 lat istnienia Tarnobrzeska Specjalna Strefa Ekonomiczna Euro-Park Wisłosan pomogła zbudować niejedno przedsiębiorstwo.

Materiał powstał we współpracy z Urzędem Marszałkowskim Województwa Podkarpackiego

Zaczynaliśmy jako mała firma: nasz plan zakładał produkcję 600 tys. kół aluminiowych dla przemysłu motoryzacyjnego rocznie. Dzisiaj produkujemy 8 mln, 13-krotnie więcej, niż było w początkowych założeniach – opowiada nam Jacek Krupa, dyrektor zarządzający Superior Industries. Przedsiębiorstwo, którym kieruje nasz rozmówca, jest obecnie drugim co do wielkości dostawcą felg aluminiowych do samochodów osobowych.

Firma pojawiła się w TSSE Euro-Park Wisłosan już w 1998 r., wkrótce po tym, jak utworzono Strefę. – W tym czasie przekształcaliśmy się, dzieliliśmy, łączyliśmy, zmienialiśmy właścicieli. Wybudowaliśmy dział rozwoju, rozwinęliśmy nowe technologie. I w tych wszystkich działaniach zawsze czuliśmy pomocną dłoń wyciągniętą przez kierujących Strefą, bez względu na kolejne uwarunkowania gospodarcze i polityczne – podsumowuje Krupa.

Superior Industries marzy się w tej chwili budowa ogólnoeuropejskiego centrum logistycznego. – Gdyby tylko pojawiło się miejsce w Strefie pod takiej wielkości inwestycję, na pewno byłaby to jedna z czołowych lokalizacji, jakie byśmy rozważali – podkreśla szef firmy.

Przeszło 14 mld inwestycji

Nie jest to jedyna taka historia w Strefie, choć Superior Industries niewątpliwie jest tam dziś największą firmą. Ze statystyk wynika, że aktualne nakłady poniesione przez inwestorów strefowych sięgnęły 14,6 mld zł, a na mocy ważnych zezwoleń utworzono w TSSE już 28 234 miejsc pracy.

Trzy pierwsze podstrefy utworzono już w 1997 r.: w Tarnobrzegu, Nowej Dębie i Stalowej Woli. To właśnie w nich inwestowało Superior Industries, ale też Thoni Alutec Sp. z o.o., Federal-Mogul Gorzyce, Pilkington Automotive Poland Sp. z o.o., Zakłady Farmaceutyczne Polpharma SA, Zakłady Metalowe „Dezamet” SA, Tarkon Sp. z o.o. czy Wojciech Pawłowski Przedsiębiorstwo Produkcyjno-Handlowe „CERKAMED”. Dziś na łącznym obszarze tych podstref, liczącym 562 ha, zagospodarowano już 70 proc. powierzchni. Wysokość łącznych inwestycji przekroczyła 3,1 mld zł i utworzono 13 tys. miejsc pracy.

Całkowity obszar działania Strefy jest jednak znacznie większy: obejmuje w sumie 35 powiatów w trzech województwach: podkarpackim, mazowieckim i lubelskim. Wśród wiodących branż, jakie inicjują współpracę z TSSE, można wymieć branże: metalową, budowlaną, chemiczną, RTV/AGD, motoryzacyjną i szklarską. I, jak podkreśla Agencja Rozwoju Przemysłu, drzwi są tu otwarte dla wszystkich: najmniejszy projekt inwestycyjny zrealizowany w Euro-Park Wisłosan wynosił 0,5 mln zł. Z kolei wśród największych inwestorów, jacy zainwestowali w TSSE na podstawie Decyzji o Wsparciu, znalazły się firmy z rozmaitych branż: specjalizujące się w produkcji drzwi firmy Voster Sp. z o.o. i Erkado Zbigniew Kozłowski, Fabryka Mebli Benix Kaczorowscy Sp. J., działająca w branży metalowej Bagpak Sp. z o.o., produkująca nawozy Fertilife Biotech Sp z o.o. czy firma spożywcza SEDAR SA. Na potrzeby tych oraz przyszłych inwestorów Strefa wybudowała m.in. hale produkcyjno-magazynowe w Tarnobrzegu, Stalowej Woli i Radomiu, parking dla aut ciężarowych w Tarnobrzegu, dofinansowano też budowę oświetlenia na terenie Strefy.

Rzecz jasna to jeszcze nie koniec. W 2021 r. kierownictwo Strefy chce rozpocząć budowę hali produkcyjno-magazynowej na terenie Parku Przemysłowego Tarnobrzeg Machów. Będzie to pierwszy z pięciu tego typu obiektów, jakie są w planach TSSE Euro-Park Wisłosan.

Ważny partner Stalowej Woli

Regionalne oddziaływanie Strefy najlepiej widać z perspektywy Stalowej Woli. – Z naszego punktu widzenia od momentu, kiedy TSSE rozpoczęła działalność, Stalowa Wola jako ośrodek życia gospodarczego dostał nowe życie – mówi nam Lucjusz Nadbereżny, prezydent miasta. – Było to następstwo okresu dużej i ciężkiej transformacji Huty Stalowa Wola oraz lokalnej, tradycyjnej gospodarki – dodaje.

– To właśnie obecność Strefy Ekonomicznej, wzajemne wysiłki promocyjne, wsparcie dla inwestorów spowodowały, że wreszcie przeszliśmy bardzo dla nas istotny proces dywersyfikacji przemysłu. To wsparcie i oferowane przez TSSE ulgi stały się naszą ogromną przewagą w porównaniu z innymi lokalizacjami, zarówno w Polsce, jak i w naszym regionie Europy – podkreśla Nadbereżny.

Zresztą, bezpośrednie wsparcie dla miasta też jest niebagatelne. – Z tytułu podatku od nieruchomości, czyli głównie ze strefy, wpływa do naszego budżetu przeszło 50 mln zł – szacuje prezydent Stalowej Woli. – To kwota, która pozwala nam dynamicznie się rozwijać, budować odpowiedni komfort życia. TSSE to dla nas ważny partner budujący świadomość gospodarczą i edukacyjną, współpracujący ze szkołami wyższymi i średnimi. Strefa wpisuje się w nasze gospodarcze DNA, bowiem Stalowa Wola jest miastem zrodzonym na potrzeby gospodarki – dorzuca.

Trzeba tu również wspomnieć, że TSSE zainicjowała otworzenie Klastra Edukacji Zawodowej, który obecnie działa na zasadzie partnerstwa zrzeszonych w nim instytucji i przedsiębiorstw na rzecz rozwoju lokalnych kadr dla przemysłu. Łączą ją porozumienia z czterema lokalnymi uczelniami wyższymi, dotyczące współpracy na rzecz promocji szkolnictwa zawodowego. – Jesteśmy również członkiem Wschodniego Sojuszu Motoryzacyjnego, który zrzesza przedsiębiorstwa z branży motoryzacyjnej i instytucje związane z rynkiem pracy oraz edukacji na terenie północno-wschodniego Podkarpacia, prowadząc innowacyjne projekty edukacyjne związane z zawodami przemysłu 4.0 – podkreślają menedżerowie TSSE.

Pomocna dłoń

To wciąż nie wszystkie atuty tarnobrzeskiej strefy z punktu widzenia inwestora. Działa się tu szybko i sprawnie: „maksymalnie 48 godzin” – w takim czasie pracownicy Strefy odpowiadać mają na zapytania ofertowe. Wydanie decyzji o wsparciu na prowadzenie działalności to z kolei procedura, która zamyka się w 30 dniach (w wyjątkowych sytuacjach okres ten może zostać wydłużony do 60 dni).

Atutem TSSE Euro-Park Wisłosan jest też bliskość linii hutniczo-szerokotorowej. „Inwestor może skorzystać z jej terminali i stacji przeładunkowych” – wskazują specjaliści z Agencji Rozwoju Przemysłu. „LHS umożliwia tani i szybki przesył masowych i drobnicowych surowców lub towarów na i z rynków Rosji i Dalekiego Wschodu” – tłumaczą.

Sprawność w kontaktach między inwestorami, Strefą i samorządem przynosi owoce również w sytuacjach, które nie są bezpośrednio związane z biznesem: ulokowaniu pracowników ściąganych nierzadko z całej Polski do pracy w zlokalizowanych w TSSE zakładach. – Do pewnego momentu ze znalezieniem dla nich nowych domów był pewien problem – wspomina Jacek Krupa. – Na szczęście okazało się, że ościenne gminy przygotowały dla nowych mieszkańców działki, i większość kadry, która tu zjechała, dziś buduje tam swoje domy – dodaje. – Gminy realnie dbają o rozbudowę infrastruktury, wodociągów, oczyszczalni ścieków, dróg. Tu naprawdę widać ich pomocną dłoń – kwituje.

 

mat.pras.

Tomasz Miśko, dyrektor oddziału ARP SA w Tarnobrzegu

Północna część obszaru województwa podkarpackiego to praktycznie kolebka dawnych terenów Centralnego Obszaru Przemysłowego. Zakłady hutnicze w Stalowej Woli, metalowe w Nowej Dębie, a także powstałe już później kopalnie i zakłady chemiczne w Tarnobrzegu, przez wiele lat kształtowały kulturę przemysłową tego regionu. Dzisiaj, wykorzystując bazę, infrastrukturę techniczną oraz potencjał HSW, Dezametu czy też Siarkopolu, Agencja Rozwoju Przemysłu przy aktywnej współpracy lokalnych samorządów prowadzi skuteczne procesy restrukturyzacji na tym terenie. Kilkudziesięciu inwestorów pozyskanych na Podkarpaciu, nowe projekty realizowane z sukcesem w branżach, które na tym obszarze nigdy były obecne – szyby i felgi samochodowe, przetwórstwo aluminium, farmaceutyka, stolarka i chemia budowlana i wiele, wiele innych – to wymierny przykład, jak można zmieniać charakter gospodarczy tych terenów. Aktualnie w ramach Polskiej Strefy Inwestycji prowadzimy programy tworzenia parków przemysłowych, inwestujemy w rozbudowę i modernizację infrastruktury drogowej, współfinansujemy zadania inwestycyjne lokalnych samorządów.

ARP w Tarnobrzegu i Stalowej Woli wybudowała do tej chwili siedem hal przemysłowych o powierzchni ponad 30 tys. mkw. – wszystkie zostały zagospodarowane przez inwestorów. Jesteśmy na etapie uzgodnień i pozwoleń przed rozpoczęciem w 2021 r. budowy kolejnego obiektu w Tarnobrzegu – będziemy dysponowali już pod koniec tego roku ofertą 10 tys. mkw. dla nowych przedsiębiorców. Aktywnie współpracujemy z uczelniami wyższymi i szkołami zawodowymi zlokalizowanymi na obszarze TSSE Euro-Park Wisłosan, wiele wspólnych działań ma nam zapewnić stałą dyspozycyjność kadry przygotowanej w różnych zawodach. Wspieramy uruchamianie projektów inwestycyjnych związanych z ekologicznymi źródłami energii. Pamiętając o tradycjach przemysłowych naszego regionu, planujemy działania i realizujemy je z myślą o przyszłości.

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

Covid-19 to test skuteczności dla samorządów

Może się wydawać, że zadania związane z pandemią są realizowane centralnie, jednak rząd tylko ...

Gdynia szykuje sobie nowe okno na świat

Tradycyjna wiecha – wieniec symbolizujący zamknięcie ważnego etapu budowy – wylądowała na budynku nowego ...

Rozwojowy skok dzięki Unii

Gdyby nie europejska polityka solidarności, polskie regiony wolniej nadrabiałyby dystans do bogatszych sąsiadów. Wejście ...

Miasta stają się coraz bardziej inteligentne

W rewolucję technologiczną włączają się polskie miejscowości, nie tylko te duże. Idą śladami Rzeszowa, ...

Przyszłość należy do młodych

O tym, jak będzie wyglądać świat za kilkadziesiąt lat, będą decydować dzisiejsi nastolatkowie. Dlatego ...

30 lat samorządu w Polsce: Entuzjazm wyboru my kontra oni

W pierwszych wyborach do gmin ludzie głosowali trochę w ciemno. Dziś darzą władze lokalne ...