Pogotowie buduje nowe stacje

mat.pras.

Aż dwie nowe siedziby wybuduje Wojewódzka Stacja Pogotowia Ratunkowego w Szczecinie. Pierwsza będzie gotowa w połowie 2021 roku, kolejna w 2022. Nowe lokalizacje stacji usprawnią działanie systemu ratownictwa.

Materiał powstał we współpracy z Województwem Zachodniopomorskim

Pierwsza ze stacji powstaje przy ulicy Duńskiej, na Warszewie. To bardzo duża dzielnica mieszkaniowa położona w północnej części lewobrzeżnego Szczecina. Prace są już zaawansowane. W pierwszej połowie tego roku wykonano m.in. niwelacje terenu, palowanie i wylewki żelbetowo-zbrojarskie. Obecnie prowadzone są roboty przy elewacji i dachu, roboty tynkarskie wewnątrz obiektu oraz dzielenie pomieszczeń.

– To inwestycja, o którą zabiegaliśmy długo, ale skutecznie. Wybór lokalizacji stacji nie jest przypadkowy, bo lewobrzeżna, północna część Szczecina rozwija się dynamicznie. Tempo prac jest imponujące, dlatego wierzę, że renomowana szczecińska firma Calbud zakończy prace przed wyznaczonym terminem – mówi Olgierd Geblewicz, Marszałek Województwa Zachodniopomorskiego.

mat.pras.

Nowa siedziba będzie mieć powierzchnię ponad 4800 m2. W dwukondygnacyjnym budynku znajdą się pomieszczenia dla zespołów ratownictwa medycznego i zaplecze garażowo-techniczne dla ambulansów. Będą także biura, serwerownia oraz strefa do mycia sprzętu i dezynfekcji karetek. Docelowo stacjonować ma tu na co dzień 6 zespołów ratownictwa medycznego, które zostaną przeniesione ze starego obiektu mieszącego się przy al. Wojska Polskiego.

– Nikogo nie trzeba przekonywać o potrzebie budowy stacji w tym miejscu Szczecina – mówi Roman Pałka, dyrektor WSPR w Szczecinie. – Nowy budynek zapewni doskonałe warunki dla ratowników medycznych oraz skróci czas dojazdu do potrzebujących o nawet 12 minut. Jak ważne są to chwile wie każdy, kto przejechał trasę z naszej siedziby przy al. Wojska Polskiego właśnie na ul. Duńską.

Stacja koło stadionu

Druga z siedzib powstanie w centrum Szczecina, przy ul. Twardowskiego. W pobliżu mieści się stadion miejski, duże osiedla, a nieco dalej wielka dzielnica Pogodno. Pogotowie dysponuje działką o powierzchni 1,7 hektara. Zgodnie z planem mają tutaj stanąć dwa budynki. W pierwszym znajdzie się część administracyjno-szkoleniowa, a w drugim pomieszczenia dla zespołów ratownictwa medycznego i zaplecze garażowo-techniczne dla karetek. Na razie przy ul. Twardowskiego wykonano część wyburzeń, wycinkę drzew i krzewów. Powstała także sieć wodociągowa i kanalizacja sanitarna. Aktualnie WSPR przygotowuje się do ogłoszenia przetargów na wybór inżyniera kontraktu oraz na końcowy etap rozbiórek.

5 mln kilometrów rocznie

Budowa obydwu stacji to łączny koszt blisko 70 mln zł. Mniej, bo 16 mln zł kosztować będzie mniejsza z siedzib – przy ul. Duńskiej. Samorząd województwa przeznaczył na jej budowę 8 mln zł oraz działkę o wartości 1,1 mln zł. Pozostałą kwotę wyłożyła stacja z własnego budżetu. Budowa ma zakończyć się już w połowie 2021 roku.

mat.pras.

Koszt drugiej, dużo większej siedziby oszacowano na 40 mln zł. Urząd Marszałkowski w Szczecinie już w 2017 roku wystąpił do rządu o wyłożenie połowy tej kwoty, ale wbrew wcześniejszym zapowiedziom Ministerstwo Inwestycji i Rozwoju nie znalazło funduszy w wysokości 20 mln zł. W 2019 roku – za pośrednictwem wojewody ponownie złożono wniosek. Koszt budowy wzrósł już wtedy do 51 mln zł, zatem strona rządowa miała wyłożyć 25,9 mln zł. Procedury jednak przedłużały się. Urząd Marszałkowski argumentował, że stacja jest częścią Państwowego Systemu Ratownictwa Medycznego, a zmiany infrastrukturalne w WSPR – chociażby z jej wielkości i coraz większych zadań – są konieczne. Ratownicy wyjeżdżają do akcji ponad 200 tysięcy razy w roku, a flota karetek – 89 ambulansów systemowych rocznie pokonuje nawet 5 mln km.

– WSPR w Szczecinie to najlepsza stacja pogotowia w Polsce, dlatego zapewnienie dobrych warunków pracy ratownikom w Szczecinie jest niezbędne, a to z kolei poprawi czasy dojazdów do poszkodowanych – przekonywał Andrzej Niedzielski, przewodniczący sejmikowej Komisji Zdrowia Spraw Społecznych i Bezpieczeństwa.

mat.pras.

W lutym 2020 roku ministerstwo ponownie odmówiło dofinansowania budowy stacji, ale w czerwcu zmieniło zdanie. Resort potwierdził, że wniosek został pozytywnie zaopiniowany, a kwota dotacji ostatecznie wyniesie 26 mln zł. Pozostałą część wyłoży samorząd województwa (11 mln zł) i sama stacja (15 mln zł). Ta ostatnia zaciągnie kredyt.

„Ponieważ jako stacja pogotowia nie dysponujemy taką kwotą – podjęliśmy decyzję o zaciągnięciu kredytu, który zostanie częściowo spłacony w momencie sprzedaży nieruchomości przy al. Wojska Polskiego w Szczecinie. Docelowo kredyt ten będzie więc mniejszy. Jednocześnie warto zauważyć,  że zaciągnięcie kredytu jest konieczne do realizacji inwestycji –  dofinansowanie jakie otrzymaliśmy działa bowiem  na zasadzie refundacji (czyli najpierw musimy zainwestować własne fundusze, a dopiero później będą nam one w ramach dofinansowania zwracane).” – poinformowała WSPR w w Szczecinie w swoim komunikacie.

Zgodnie z planem ta siedziba ma być gotowa do końca 2022 roku.

Materiał powstał we współpracy z Pomorzem Zachodnim – partnerem serwisu regiony.rp.pl

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

Stacja Stadion Narodowy została uruchomiona w marcu 2015 roku

Transport zbiorowy zyskuje na popularności

Ogromne inwestycje w komunikację miejską przynoszą efekty. Rośnie standard podróży autobusami czy tramwajami, więc ...

Samorządy domagają się finansowej samodzielności

Transfery i dotacje z rządowych funduszy ograniczają swobodę działania lokalnych wspólnot. Bez reformy zwiększającej ...

„Żal serce ściska”. W tych miejscowościach wirus dokumentnie przetrzebił biznes

Włodarze kurortów biją na alarm. Bez wsparcia rządu za dwa lata większość przestanie istnieć. ...

Gliwice znalazły kupca na zabytkowy budynek dyrekcji huty

Kolejna architektoniczna perła ma szansę odzyskać dawny blask. Reprezentacyjny budynek dawnej dyrekcji Huty Gliwice ...

Miody rządzą na Pomorzu

Po dziesięciu latach pracy i mieszkania w dużym mieście 
wraz z mężem zdecydowaliśmy się ...

Rowery mocno poobijane, ale wrócą jeszcze do łask

Systemy rowerów pożyczanych na minuty wpadły w największy kryzys w swojej historii. Miasta szukają ...