Rewitalizacja polickiej Łarpii. Kraina wędkarzy i kajakarzy

Rewitalizacja obszarów nad Łarpią obejmie m.in. budowę wzdłuż brzegu rzeki przestrzeni rekreacyjnej z terenem do aktywności ruchowej, spędzania czasu wolnego oraz integracji mieszkańców
mat.pras.

Ponad 6 mln zł będzie kosztować rewitalizacja terenów dorzecza Odry w podszczecińskich Policach. W tym malowniczym, idealnym dla wędkarstwa i turystyki wodnej obszarze powstanie duża strefa rekreacyjna.

Materiał powstał we współpracy z Województwem Zachodniopomorskim

Rewitalizacja obszarów nad Łarpią – bo o tej rzece mowa – obejmie cały zestaw prac, m.in. budowę wzdłuż brzegu rzeki przestrzeni rekreacyjnej z terenem do aktywności ruchowej, spędzania czasu wolnego oraz integracji mieszkańców. Pojawią się pomosty spacerowe, taras widokowy, stoły szachowe, strefy sprawnościowe, ścieżka rowerowa, a także nowe nasadzenia roślin, oświetlenie oraz cztery pomosty wędkarskie.

Dzięki zaplanowanym zmianom mieszkańcy zyskają nowoczesną i atrakcyjną przestrzeń z widokiem na rzekę.

Ryby, ptaki i lilie wodne

Łarpia to boczne ramię Odry, która wraz z Domiążą i Polickim Nurtem otaczają największą wyspę Polic – Polickie Łąki. Ta licząca niecałe 6 km rzeka jest popularnym miejscem wśród wędkarzy. Są tam okonie, płocie, wzdręgi, ukleje, szczupaki, liny, cierniki, jazgarze, leszcze, karpie oraz raki, a nawet małże. Zauważono także bobry. Z roślin charakterystyczne są lilie wodne, a z ptaków – kaczki, łabędzie i mewy.

Łarpia, której szerokość sięga od 15 do 100 m jest żeglowna. To idealne miejsce dla kajakarzy, łodzi i małych jachtów. Nad rzeką mieści się m.in. Miejska Przystań Żeglarska. Rzeka znajduje się w samym środku Zachodniopomorskiego Szlaku Żeglarskiego. Na północy leży Zalew Szczeciński, skąd już przez Świnę albo Dziwną można dopłynąć do Bałtyku. Na południe znajduje się z kolei Jezioro Dąbie i Szczecin.

Zakończenie inwestycji przewidziano na grudzień 2021 roku / mat.pras.

– Na Pomorzu Zachodnim mamy doskonałe warunki dla turystyki aktywnej: żeglarstwa, wypraw rowerowych oraz spływów kajakowych – mówi Olgierd Geblewicz, marszałek województwa zachodniopomorskiego. – Po stworzeniu unikatowego w skali Europy Zachodniopomorskiego Szlaku Żeglarskiego, w perspektywie unijnej 2014-2020 postawiliśmy mocny akcent na budowę spójnej sieci tras rowerowych, ale również na rozwój szlaków i przystani kajakowych. Łarpia to idealne miejsce na odpoczynek i rekreację w otoczeniu natury, stąd tak cenna jest ta inwestycja. Dzięki niej rzeka ma szansę już wkrótce dołączyć do Odry, Drawy, Iny, Korytnicy, Parsęty czy Regi, słynnych wśród miłośników sportów wodnych.

Z kolei Police to miasto z wielowiekową historią. Przed drugą wojną światową zasłynęło przede wszystkim budowy z fabryki benzyny syntetycznej, a dzisiaj jest siedzibą Zakładów Chemicznych Police. Posiada także port morski.

100 projektów rewitalizacyjnych

Rewitalizacja terenów nad Łarpią rozpocznie się już w tym miesiącu, a zakończenie inwestycji przewidziano na grudzień 2021 roku. Całkowity koszt ma wynieść 6,6 mln zł, z czego 4 mln zł pochodzić będzie z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Zachodniopomorskiego 2014-2020.

Projekt wpisuje się w założenia 9 Osi Priorytetowej RPO WZ „Infrastruktura publiczna”, działanie 9.3 „Wspieranie rewitalizacji w sferze fizycznej, gospodarczej i społecznej ubogich społeczności i obszarów miejskich i wiejskich”.

Jak podkreśla Urząd Marszałkowski w Szczecinie – w perspektywie unijnej 2014-2020, w ramach dwóch przeprowadzonych dotąd naborów wniosków wsparcie uzyskało prawie 100 rewitalizacyjnych inwestycji na łączną kwotę ponad 200 mln zł.

Policki samorząd miejski zdecydował o rewitalizacji terenów nad Kanałem Łarpia, bo jak przyznaje Władysław Diakun, burmistrz Polic – chce w ten sposób ożywić, a przede wszystkim poprawić funkcjonalność, estetykę i jakość korzystania z tego urokliwego obszaru miasta.

Materiał powstał we współpracy z Pomorzem Zachodnim – partnerem serwisu regiony.rp.pl

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

Narew bezpieczniejsza dla wodniaków

Na Narwi w Ostrołęce zamontowano nowe znaki nawigacyjne dla wodniaków. Słabo widoczne tyczki zastąpiono ...

Ranking Samorządów 2020: Ważny punkt odniesienia

Wiarygodny, ceniony, prestiżowy – tak nasze zestawienia oceniają sami samorządowcy. Już wkrótce, 29 października ...

Frankiewicz: Premier powtarza, że samorządy mają góry pieniędzy. To kłamstwo

Wiele samorządów mających zerową nadwyżkę operacyjną przeżywa problemy z opracowaniem budżetów - mówi Zygmunt ...

Potrzeba więcej pieniędzy na śmieci

Gmin nie stać na usuwanie składowisk odpadów, gdy uchyla się od tego ich posiadacz, ...

Wadim Tyszkiewicz: Widmo zemsty na samorządach

Proces odbierania kompetencji lokalnym władzom już się zaczął – przekonuje Wadim Tyszkiewicz, senator i ...

Unijne programy coraz trudniejsze

Jak będzie wyglądać Krajowy Program Odbudowy, ile środków unijnych trafi do regionów, jak prowadzić ...