Powstaje zachodniopomorski zespół ds. LGBT+

Mat. prasowe

Powołanie specjalnego zespołu, który zajmie się problemami osób LGBT+, czy też spotkania edukacyjne z samorządowcami – to reakcja Marszałka Województwa Zachodniopomorskiego na ostatnie wydarzenia związane ze środowiskiem LGBT+.

Materiał powstał we współpracy z Województwem Zachodniopomorskim

– Powiedzieć, że to oburzające, to nic nie . Z wydarzeniami, które rozegrały się na Krakowskim Przedmieściu, w wyniku wielotygodniowej nagonki na środowiska LGBT+, trudno sobie poradzić w wymiarze zwykłego człowieczeństwa – mówi Olgierd Geblewicz, Marszałek Województwa Zachodniopomorskiego. – Na Pomorzu Zachodnim wszyscy jesteśmy równi i będziemy działać, aby do nagonek na mniejszości, aktów niszczenia ich godności nigdy nie dochodziło.

Stąd właśnie inicjatywa powołania zespołu, który ma funkcjonować przy Zachodniopomorskiej Radzie Działalności Pożytku Publicznego. W jego skład wejdą m.in. osoby wskazane przez organizacje, które od dawna działają w sferze LGBT+. Celem ich pracy będzie zaplanowanie konkretnych działań wraz z budżetem niezbędnym do ich realizacji. Dotyczy to nie tylko najbliższego czasu, ale i dalszej perspektywy – wypracowane mechanizmy mają być stałymi elementami pracy samorządu województwa. Urząd Marszałkowski w Szczecinie planuje też organizację spotkań samorządowców z osobami LGBT+.

– Możliwość zadania pytań, spokojnej rozmowy i zdobycia rzetelnej wiedzy, to w czasie, gdy najgłośniej wybrzmiewa mowa nienawiści, jedna z najważniejszych wartości dla każdego myślącego człowieka – uważa Olgierd Geblewicz.

Depresja pięć razy częściej

Pierwszym elementem powstania zespołu było spotkanie władz województwa przedstawicielami środowisk LGBT+ z Pomorza Zachodniego. Podczas spotkania omawiano możliwości i działania jakie może podjąć zespół.

Zdaniem Moniki „Pacyfki” Tichy, prezeski szczecińskiego Stowarzyszenia Lambda, największym problemem w budowaniu postaw wzajemnej akceptacji jest docieranie do zwykłych ludzi i uświadamianie im, że stereotypy w postrzeganiu osób LGBT + prowadzą do całkowicie zafałszowanego obrazu tych środowisk. To z kolei prowadzi drastycznych zachowań.

Trzy polskie organizacje działające na rzecz LGBT+ – Kampania Przeciw Homofobii, Stowarzyszenie
Lambda Warszawa oraz Fundacja Trans-Fuzja –– co pięć lat przeprowadzają największe w Polsce badanie dotyczące sytuacji społecznej osób nieheteronormatywnych, tj. lesbijek, gejów, osób biseksualnych i transpłciowych. Ostatni opublikowany raport objął lata 2015 – 2016.

Wynika z niego, że orientacja seksualna oraz tożsamość płciowa nie są zazwyczaj akceptowane przez członków rodziny. Ponad połowa gejów i lesbijek nie jest akceptowana przez żadnego ze swoich rodziców. Problem ten dotyczy co trzeciej osoby aseksualnej, biseksualnej kobiety i osoby transpłciowej oraz czterech na pięciu biseksualnych mężczyzn. Zdaniem autorów raportu – osoby LGBTA+ doświadczają stresu mniejszościowego i ponad pięć razy częściej niż osoby heteroseksualne cierpią na depresję. Co czwarta lesbijka lub gej deklarują częsty lub bardzo częsty kontakt z homofobiczną mową nienawiści. Kolejne 50% gejów lub lesbijek deklaruje regularny kontakt z tego typu treściami.

Autorzy raportu uważają też, że organy ścigania powinny brać pod uwagę niską zgłaszalność przestępstw motywowanych homofobią i/lub transfobią, która wynosi poniżeu 4%. Barierą w zgłaszalności tego typu przestępstw może być niskie zaufanie osób LGBT+ do policji – ponad połowa badanych zadeklarowała brak zaufania do policji.

– Budowanie społeczeństwa otwartego, miejsca, gdzie panuje dobra atmosfera do życia dla wszystkich mieszkańców bez względu na to, jak bardzo się od siebie różnią, okazuje się trudniejszym zadaniem niż budowa drugiej linii kolejowej, obiektu kultury czy szpitali, co stawialiśmy dotychczas za swój główny samorządowy cel – mówi Olgierd Geblewicz. – Ale to jest właśnie jedno z podstawowych zadań samorządu województwa, aby budować tolerancyjną zachodniopomorską wspólnotę.

Materiał powstał we współpracy z Pomorzem Zachodnim – partnerem serwisu regiony.rp.pl

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

Kuracjusze wrócą do uzdrowisk. „Jeśli obostrzenia nie będą restrykcyjne”

Minister zdrowia zapowiedział dziś odmrażanie uzdrowisk. Ale to, czy kurorty przetrwają, zależy od szczegółowych wytycznych. ...

Dolny Śląsk tworzy Regionalny Plan Sprawiedliwej Transformacji

Region już czeka na wstępne propozycje projektów, które w przyszłości mogą stać się kanwą ...

Nowe kreacje polskich teatrów

Kolejne samorządowe zespoły zagrają w nowych dekoracjach po przebudowie siedzib dzięki miejskim i unijnym ...

Samorządy szukają sposobu, by ulżyć przedsiębiorcom

W obliczu epidemii koronawirusa miasta wprowadzają ulgi dla przedsiębiorców. Wśród nich – zawieszenie czynszu ...

Kraków jako pierwszy zdecydował się na uporządkowanie Starego Miasta tworząc park kulturowy

Miejski park pełen kultury

W kilku miastach trwają prace nad stworzeniem parków kulturowych – to recepta na ochronę ...

Już od roku jednostki samorządu muszą sobie radzić z RODO

Administratorzy danych m.in. w gminach powinni inwestować w edukację personelu, a także rozważyć tworzenie ...