Z pomocą zabytkowym kościołom

Mat. pras.

Blisko 70 zabytkowych obiektów na terenie Pomorza Zachodniego zostanie wyremontowanych dzięki wsparciu samorządu województwa. Podpisano już pierwsze umowy.

Materiał przygotowany przez Pomorze Zachodnie – partnera serwisu regiony.rp.pl

Więcej niż rok temu

W sumie z tegorocznego budżetu Województwa Zachodniopomorskiego na remont zabytków zostanie wydana kwota 1,8 mln zł. To wynik majowej uchwały Sejmiku.

Tegoroczna dotacja samorządu jest o 200 tys. zł większa niż w 2019 roku kiedy dofinansowaniem objęto 67 obiektów przeznaczając w sumie 1,6 mln zł.

Pieniądze zasilają budżety gmin, muzeów, ośrodków kultury, stowarzyszeń, gospodarstw rolnych, parafii, spółek i osób prywatnych.

– Pomorze Zachodnie usiane jest pięknymi zabytkami, które wymagają prac, aby zachować je w odpowiednim stanie. Często jest to kwestia umożliwienia mieszkańcom i turystom dalszego korzystania z tych obiektów. Środki, które kierujemy na ich ratowanie pozwalają na przeprowadzenie prac konserwatorskich, restauratorskich lub przygotowanie niezbędnej dokumentacji – komentuje Olgierd Geblewicz, marszałek zachodniopomorski.

Na ratunek 70 zabytkom

Na liście znajduje się aż 70 pozycji. Najwięcej, bo aż 41 z nich to parafie rzymsko – katolickie. Pieniądze przeznaczą głównie na remont wież, dachów, murów, czy instalacji.

Mat. pras.

Najwięcej ze wszystkich beneficjentów, bo aż 60 tys. dostanie parafia pw. Św. Ottona w Kamieniu Pomorskim. Pieniądze zostaną przeznaczona na remont dachu nawy głównej i dachów transeptów w Kościele Katedralnym. Po 50 tys. zł trafi do parafii w Żarańsku na ratunkowy remont kościoła filialnego w Dołgiem oraz parafii w Rosinach na remont kościoła w Gardźcu.

Dotacjami zostaną też objęte też 2 parafie prawosławne, 1 kościół baptystów i 1 ewangelicko – augsburski. Po siedem projektów zgłosiły gminy i osoby prywatne, które środki przeznaczają na ratunek pałaców, ale i wiatraku, czy też kamienicy.

Największa z kwot – 40 tys. zł pozwoli na zabezpieczenie ścian zewnętrznych pałacu w Gądnie w gminie Moryń. To obiekt w stylu klasycystycznym zbudowany w 1840 roku. Z Kolei właściciele XVIII – wiecznego holenderskiego wiatraka w Lędzinie (gmina Kobylanka) pozyskali 20 tys. zł, a właściciel kamienicy w Szczecinku 10 tys. zł na odtworzenie detali architektonicznych na elewacji szczytowej i ganku.

Po dwa projekty zgłosiły też szkoły, muzea i wspólnoty mieszkaniowe, 4 zgłosiły stowarzyszenia , a po jednym – ośrodek kultury i fundacja.

Pierwsze umowy już podpisane

Pod koniec czerwca przedstawiciele Urzędu Marszałkowskiego w Szczecinie oraz właściciele zabytkowych obiektów podpisali pierwszych siedem umów na łączną kwotę 200 tys. zł. Wiadomo, że 45 tys. zł trafi do Mieszkowic, gdzie przeprowadzona zostanie renowacja XIII i XIV wiecznych murów obronnych oraz Głazowa, gdzie remont przejdzie wieża neogotyckiego kościoła. Po 30 tys. zł zostanie przeznaczone na remont konstrukcji i pokrycia dachu kościoła w Sulimierzu oraz na odtworzenie wieży w Góralicach. Na wieżę kościoła w Naroście trafi 20 tys. zł, a po 15 tys. zł dostaną parafie na terenie których stoją kościoły w Stołecznej i Stokach.

Materiał przygotowany przez Pomorze Zachodnie – partnera serwisu regiony.rp.pl

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

Drony w mieście: sprawdź, zanim polecisz

W Warszawie rusza kampania informacyjna skierowana do użytkowników dronów. Ma uświadamiać, że nie wszędzie ...

Kolejne jezioro trafiło na listę stref ciszy w Polsce

Przez rok motorówki mogły bezkarnie pływać po jeziorze położonym na granicy Kotliny Żywieckiej i ...

Jadwiga Emilewicz: Z samorządem współpraca, nie konkurencja

Jest szansa na nowe otwarcie relacji rządu z samorządami. I to na niejednym polu. ...

Konkurs „Twój biznes pod banderą sukcesu” Innowacje w cenie

Nie tylko wyniki danej firmy, 
ale także jej innowacyjne pomysły 
będą brane pod uwagę ...

Rząd dociska samorządy do budżetowej ściany

Jesienią dla lokalnych włodarzy zaczną się naprawdę ciężkie czasy. Trzeba będzie dopłacać do podwyżek ...