Z pomocą zabytkowym kościołom

Mat. pras.

Blisko 70 zabytkowych obiektów na terenie Pomorza Zachodniego zostanie wyremontowanych dzięki wsparciu samorządu województwa. Podpisano już pierwsze umowy.

Materiał przygotowany przez Pomorze Zachodnie – partnera serwisu regiony.rp.pl

Więcej niż rok temu

W sumie z tegorocznego budżetu Województwa Zachodniopomorskiego na remont zabytków zostanie wydana kwota 1,8 mln zł. To wynik majowej uchwały Sejmiku.

Tegoroczna dotacja samorządu jest o 200 tys. zł większa niż w 2019 roku kiedy dofinansowaniem objęto 67 obiektów przeznaczając w sumie 1,6 mln zł.

Pieniądze zasilają budżety gmin, muzeów, ośrodków kultury, stowarzyszeń, gospodarstw rolnych, parafii, spółek i osób prywatnych.

– Pomorze Zachodnie usiane jest pięknymi zabytkami, które wymagają prac, aby zachować je w odpowiednim stanie. Często jest to kwestia umożliwienia mieszkańcom i turystom dalszego korzystania z tych obiektów. Środki, które kierujemy na ich ratowanie pozwalają na przeprowadzenie prac konserwatorskich, restauratorskich lub przygotowanie niezbędnej dokumentacji – komentuje Olgierd Geblewicz, marszałek zachodniopomorski.

Na ratunek 70 zabytkom

Na liście znajduje się aż 70 pozycji. Najwięcej, bo aż 41 z nich to parafie rzymsko – katolickie. Pieniądze przeznaczą głównie na remont wież, dachów, murów, czy instalacji.

Mat. pras.

Najwięcej ze wszystkich beneficjentów, bo aż 60 tys. dostanie parafia pw. Św. Ottona w Kamieniu Pomorskim. Pieniądze zostaną przeznaczona na remont dachu nawy głównej i dachów transeptów w Kościele Katedralnym. Po 50 tys. zł trafi do parafii w Żarańsku na ratunkowy remont kościoła filialnego w Dołgiem oraz parafii w Rosinach na remont kościoła w Gardźcu.

Dotacjami zostaną też objęte też 2 parafie prawosławne, 1 kościół baptystów i 1 ewangelicko – augsburski. Po siedem projektów zgłosiły gminy i osoby prywatne, które środki przeznaczają na ratunek pałaców, ale i wiatraku, czy też kamienicy.

Największa z kwot – 40 tys. zł pozwoli na zabezpieczenie ścian zewnętrznych pałacu w Gądnie w gminie Moryń. To obiekt w stylu klasycystycznym zbudowany w 1840 roku. Z Kolei właściciele XVIII – wiecznego holenderskiego wiatraka w Lędzinie (gmina Kobylanka) pozyskali 20 tys. zł, a właściciel kamienicy w Szczecinku 10 tys. zł na odtworzenie detali architektonicznych na elewacji szczytowej i ganku.

Po dwa projekty zgłosiły też szkoły, muzea i wspólnoty mieszkaniowe, 4 zgłosiły stowarzyszenia , a po jednym – ośrodek kultury i fundacja.

Pierwsze umowy już podpisane

Pod koniec czerwca przedstawiciele Urzędu Marszałkowskiego w Szczecinie oraz właściciele zabytkowych obiektów podpisali pierwszych siedem umów na łączną kwotę 200 tys. zł. Wiadomo, że 45 tys. zł trafi do Mieszkowic, gdzie przeprowadzona zostanie renowacja XIII i XIV wiecznych murów obronnych oraz Głazowa, gdzie remont przejdzie wieża neogotyckiego kościoła. Po 30 tys. zł zostanie przeznaczone na remont konstrukcji i pokrycia dachu kościoła w Sulimierzu oraz na odtworzenie wieży w Góralicach. Na wieżę kościoła w Naroście trafi 20 tys. zł, a po 15 tys. zł dostaną parafie na terenie których stoją kościoły w Stołecznej i Stokach.

Materiał przygotowany przez Pomorze Zachodnie – partnera serwisu regiony.rp.pl

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

Samorządowy zastrzyk dla kultury

Obniżenie czynszu za pracownie, dodatkowe środki na granty i stypendia dla artystów albo zakup ...

Miasta podsuwają pomysły, jak odpracować dług za wynajmowany lokal

Najemcy miejskich lokali użytkowych w przypadku problemów z czynszem najczęściej mogą liczyć na rozłożenie ...

Awaria „Czajki”: stołeczne MPWiK drąży tunel pod Wisłą

Miejskie Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji rozpoczęło drążenie tunelu pod Wisłą, w którym zostanie umieszczona ...

30-lecie samorządu w Polsce: Wspólnota nie zbuduje się sama

Samorząd trzeba stale wspierać, a nie osłabiać finansowo czy kompetencyjnie – zgodnie apelują lokalni ...

Recyklingowy czyściec. Unijne kary odsunięte w czasie

Poziom recyklingu będzie liczony na starych, korzystniejszych zasadach. Zmiany w stolicy: od 1 grudnia ...

Naukowcy i praktycy o zarządzaniu finansami

Blisko 270 osób wzięło udział w XX Międzynarodowej Konferencji Zarządzanie Finansami. 
W jej trakcie ...