Festiwal organowy i teatr młodych

mat.pras.

Koszalińskie Konfrontacje Młodych „m-teatr” i Międzynarodowy Festiwal Organowy – to uznane marki kulturalne Koszalina. W tym roku festiwale odbędą się m.in. dzięki wsparciu finansowemu Województwa Zachodniopomorskiego.

Materiał powstał we współpracy z Województwem Zachodniopomorskim

Międzynarodowy Festiwal Organowy odbędzie się już po raz 54. Inaugurację zaplanowano 3 lipca w Filharmonii Koszalińskiej, a koncert główny 10 lipca w koszalińskiej katedrze. Muzyce organowej akompaniować będzie Orkiestra Filharmonii Koszalińskiej, a jako solistka wystąpi sopranistka Katarzyna Dondalska. Jak zapowiedział Robert Wasilewski, dyrektor Filharmonii Koszalińskiej, która jest organizatorem festiwalu – tegoroczna edycja będzie nieco inna od poprzednich. W trakcie festiwalu zaplanowano ponad 30 koncertów na terenie województwa. W wielu z nich weźmie udział orkiestra, m.in. w kościołach Szczecinka, Bobolic, Sarbinowa, Ustronia Morskiego. Pierwszy koncert wyjazdowy odbędzie się w miejscowości Siemczycho, w ramach Dni Henrykowskich. To będzie koncert plenerowy z muzyką Stanisława Moniuszki.

50 tys. więcej niż rok wcześniej

Festiwal jest możliwy m.in. dzięki dotacji Urzędu Marszałkowskiego. 19 czerwca przedstawiciele samorządu województwa – Tomasz Sobieraj, Wicemarszałek Województwa Zachodniopomorskiego, Anna Bańkowska, członek zarządu województwa oraz Piotr Jedliński, prezydent Koszalina podpisali umowę o dofinansowaniu Filharmonii Koszalińskiej oraz Bałtyckiego Teatru Dramatycznego. Zgodnie z nią – na konto filharmonii trafi 350 tys. zł, a na konto teatru – 500 tys. zł.

mat.pras.

– Cieszę się, że krok po kroku udaje nam się zwiększać środki, którymi wspieramy koszalińską kulturę – mówi Tomasz Sobieraj, wicemarszałek. – Dzięki temu wzmacniamy to, jak rezonuje ona na resztę regionu. Tym razem to o 50 tys. zł więcej niż w roku ubiegłym.

– Pieniądze przeznaczone przez samorząd Województwa Zachodniopomorskiego na wsparcie koszalińskiej kultury to wymierny i bardzo potrzebny wkład w zbogacenie oferty kulturalnej nie tylko dla mieszkańców Koszalina ale także dla całego regionu. Dobrze, że udało się te środki nieco zwiększyć w stosunku do ubiegłych lat – podkreśla z kolei Piotr Jedliński, prezydent Koszalina.

– Trzymam kciuki za pomyślną realizację wszystkich zaplanowanych spektakli i koncertów – Anna Bańkowska, członek zarządu województwa.

Koncerty organowe i Maryla Rodowicz

Dotacja urzędu to znaczne wsparcie dla Filharmonii Koszalińskiej. Zakładany budżet na 2020 rok wynosił 6,4 mln, dzięki dotacji został podwyższony do 6,7 mln zł. Sam festiwal organowy to dodatkowy koszt 60 tys. zł, a inny projekt instytucji – Familijny Park Sztuki kosztuje 38 tys. zł. Największą pozycją w budżecie są wynagrodzenia – to 4,4 mln zł, ale sporą część stanowią też składki społeczne – w samym 2020 roku mają wynieść aż 753 tys. zł.

Festiwal organowy to nie jedyne działania jakie zrealizuje Filharmonia Koszalińska. Poza festiwalem planowanych jest około 25 koncertów. Filharmonia jest także miejscem koncertów lżejszej muzyki. Tylko tym roku na jej scenie pojawi się m.in. Maryla Rodowicz, Edyta Geppert, Michał Bajor, Anna Wyszkoni, Irena Santor.

mat.pras.

Orkiestra symfoniczna Filharmonii Koszalińskiej im. Stanisława Moniuszki jest najstarszą tego typu instytucją na Pomorzu Środkowym. Powstała w 1956 roku. Jej właścicielem jest miasto Koszalin. Co roku organizuje około 140 koncertów, z czego połowa to koncerty symfoniczne. Większość odbywa się w efektownej pod względem architektury, ale i akustyki siedzibie.

Konfrontacje młodych

Druga z placówek, którą dofinansowuje samorząd województwa to Bałtycki Teatr Dramatyczny. Placówka istnieje od 1953 roku, a od 1958 roku nosi imię Juliusza Słowackiego. Teatr słynie m.in. z festiwalu Koszalińskie Konfrontacje Młodych „m-teatr”, gdzie prezentowane są spektakle reżyserów młodego pokolenia. W tym roku edycję zaplanowano w dniach 19 – 27 września.

Dotacja w wysokości 500 tys. zł pomoże też w realizacji 7 premier.

 

Materiał powstał we współpracy z Pomorzem Zachodnim – partnerem serwisu regiony.rp.pl

 

Mogą Ci się również spodobać

Lokalne władze trzeba nasycić demokracją

Z badań sondażowych wynika, że mieszkańcy obdarzyli samorząd dużym zaufaniem, choć właśnie na poziomie ...

Kraków jako pierwszy zdecydował się na uporządkowanie Starego Miasta tworząc park kulturowy

Miejski park pełen kultury

W kilku miastach trwają prace nad stworzeniem parków kulturowych – to recepta na ochronę ...

Autonomiczne drony bliżej polskich miast

Toruń jest na najlepszej drodze, by stać się pierwszym ośrodkiem, który wprowadzi autonomiczny ruch ...

Antysmogowa lotna kontrola

Coraz więcej dronów kontroluje stan powietrza w polskich miastach, są uzupełnieniem arsenału straży miejskich. ...

Ochrona zdrowia to nie zadanie samorządów

Wyrok Trybunału Konstytucyjnego powinien być impulsem do zmian, które pomogą szpitalom wyjść ze spirali ...

Nie płacisz? Zapomnij o kredycie

Nawet ponad 400 tys. złotych są winni samorządom lokatorzy mieszkań komunalnych ze Śląska. Coraz ...