Kanalizacja powyżej średniej krajowej

Mat. prasowe

Aż 52 samorządy i spółki samorządowe Pomorza Zachodniego uzyskały w tym roku unijne dofinansowanie na rozbudowę infrastruktury wodno-kanalizacyjnej. Dzięki inwestycjom zachodniopomorska kanalizacja należy do najlepiej rozwiniętych w Polsce.

Materiał przygotowany przez Województwo Zachodniopomorskie

Na początku czerwca umowy podpisało aż 11 gmin i dwa przedsiębiorstwa komunalne. Znalazły się wśród nich: Chojna, Nowogródek Pomorski, Moryń, Kozielice, Dębno, Drawsko Pomorskie, Drawno, Bierzwnik, Suchań i Trzebiatów. Najwięcej pieniędzy trafiło do Dębna. 1,8 mln zł do samej gminy, która za 3,6 mln zł buduje kanalizację sanitarną grawitacyjno – tłoczną z przyłączami, przepompowniami ścieków w Krześnicy. Z kolei 1,9 mln zł do Przedsiębiorstwa Wodociągów i Kanalizacji sp. z o.o. w Dębnie. Firma za 3,7 mln zł buduje sieć kanalizacji sanitarnej grawitacyjno – tłocznej dla miejscowości Smolnica.

Nowogródek Pomorski uzyska wsparcie w wysokości 1,9 mln zł na budowę kanalizacji w Kinicach, a Pełczyce dzięki 1,7 mln zł zrealizują projekt o nazwie „Budowa i przebudowa gospodarki wodno – ściekowej poza aglomeracją Pełczyce”.

100 mln w dwóch naborach

Wszystkie dotacje są elementem Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014 – 2020. Na liście beneficjentów znalazły się 52 gminy i podmioty komunalne, którym przyznano łącznie aż 55 mln zł. Minimalna wartość dofinansowania projektów wynosiła 130 tys. zł, a maksymalna prawie 2 mln zł.

Podpisane w czerwcu umowy były ostatnimi. To już drugi nabór. Poprzedni miał miejsce w 2016 roku. Wówczas dotacje przyznano 36 inwestycjom na łączną kwotę około 43 mln zł. Tym samym na inwestycje wodno – kanalizacyjne w Zachodniopomorskiem dzięki PROW przeznaczono już blisko 100 mln zł. Już teraz Urząd Marszałkowski w Szczecinie zapowiada, że kolejny nabór wniosków nastąpi w nowej perspektywie finansowej przewidzianej na lata 2021 – 2027.

Najwięcej komunalnych oczyszczalni

Realizowane od lat inwestycje wodno – kanalizacyjne dzięki unijnym dotacjom dają widoczne efekty. Gdy jeszcze w 2010 roku około 87,4% mieszkańców Pomorza Zachodniego miało dostęp do sieci wodociągowej to w 2018 roku odsetek wynosił już 96,2%. To więcej niż średnia krajowa (92,1%).

Znacznie lepszy współczynnik od krajowego region uzyskał też w liczbie osób mających dostęp do sieci kanalizacyjnej. Na Pomorzu Zachodnim wyniósł aż 80,4% ogółu mieszkańców, gdy tymczasem ogólnopolski wynik to 70,8%. Region jest liderem jeżeli chodzi o odsetek osób korzystających z komunalnych oczyszczalni. Od 2010 roku ten odsetek wzrósł o 4,9% punkty procentowe, by w 2018 roku osiągnąć poziom 83,1% wobec 74% w kraju. Najlepiej wypadł Koszalin, w którym aż 98,6% mieszkańców korzysta z komunalnej oczyszczalni.

Materiał przygotowany przez Województwo Zachodniopomorskie

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

Art Naif Festiwal: Sztuka naiwna z sześciu kontynentów

W Katowicach ruszył Art Naif Festiwal. W Galerii Szyb Wilson można oglądać prace 400 ...

Ogrodzieniec szykuje się na inwazję fanów Geralta

Zamek w Ogrodzieńcu, oprócz bycia popularną atrakcją turystyczną, ma również szczęście do filmu. To ...

Duże miasta skutecznie walczą o inwestorów

Metropolie stają się strategicznymi miejscami dla rozwoju nowoczesnego biznesu. I coraz lepiej spełniają tę ...

Będzie nowe narzędzie walki ze smogiem

Efektów wprowadzanych przez gminy działań na rzecz czystego powietrza nie będą psuły urządzenia grzewcze ...

W dużym mieście medycy poruszają się specjalną, darmową komunikacją

Władze Krakowa opracowały szczegóły przewozu personelu szpitalnego do najważniejszych ośrodków medycznych w mieście. Na ...

Potrzebny jest powiatowy koroner

Cały czas brakuje osób , które mają wiedzę i uprawnienia do stwierdzania zgonu. Aby ...