60 mln zł na wsparcie dla branży turystycznej na Dolnym Śląsku

AdobeStock

To już kwartał walki z pandemią. Dolny Śląsk zareagował bardzo szybko, oferując pakiety pomocowe choćby dla sektora ochrony zdrowia czy dla przedsiębiorców. Teraz przyszedł czas na wsparcie branży turystycznej.

Materiał powstał we współpracy z Urzędem Marszałkowskim Województwa Dolnośląskiego

Koronawirus postawił przed wszystkimi niespodziewane wyzwania. W przypadku mieszkańców był to czas izolacji i wzmożonej ostrożności, a także niepewności związanej z lokalnym rynkiem pracy. Dla biznesu, szczególnie usług, gastronomii i turystyki, czas gwałtownego zahamowania lub wręcz zamrożenia działalności. Dla samorządów z kolei to wielki sprawdzian odpowiedzialności, kreatywności w wypracowywaniu instrumentów wsparcia dla potrzebujących oraz sprawności działania.

Najnowszym pomysłem samorządu Dolnego Śląska na pomoc dla dotkniętych skutkami pandemii sektorów jest 60 mln zł, tym razem skierowanych do branży turystycznej. Konkurs dla przedsiębiorców samorząd ogłosił we współpracy z Dolnośląską Instytucją Pośredniczącą. Pieniądze pochodzą z funduszy Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Dolnośląskiego.

– Tak jak zapowiadałem kilka tygodni temu, systematycznie przekazujemy kolejne wsparcie finansowe dla dolnośląskich przedsiębiorców. Pandemia koronawirusa boleśnie dotknęła branży turystycznej. Przeszło 60 mln zł, które teraz udostępniamy, z pewnością pomoże uratować wiele firm i miejsc pracy – podkreśla marszałek Cezary Przybylski z Bezpartyjnych Samorządowców.

Konkurs skierowany jest do przedsiębiorców zajmujących się działalnością sportową, rekreacyjną, twórczą związaną z kulturą i rozrywką, a także z prowadzeniem muzeów, bibliotek czy archiwów. O wsparcie mogą się ubiegać także agenci turystyczni, wszelkiego rodzaju organizatorzy turystyki, pośrednicy, firmy związane z działalnością usługową w zakresie rezerwacji, zakwaterowania, wyżywienia i inne przedsiębiorstwa, których praca związana jest z branżą turystyczną.

CZYTAJ TAKŻE: Dolny Śląsk stawia na rozwój transportu kolejowego

– Turystyka to jeden z wielu sektorów gospodarki, które zostały bezpośrednio dotknięte kryzysem spowodowanym pandemią. Według danych GUS część przedsiębiorców deklaruje spadek obrotów swoich działalności nawet o 90 proc. – mówi Jerzy Michalak, dyrektor Dolnośląskiej Instytucji Pośredniczącej.

Od połowy marca, kiedy to ogłoszono stan epidemii w Polsce, wszyscy żyjemy w nowych realiach. Ostatnie miesiące to czas wytężonej pracy, tworzenia nowych procedur i starań o środki finansowe, które pomagają w walce z zagrożeniem. Samorząd województwa dolnośląskiego od początku aktywnie wspiera wszystkie sektory, które w tym trudnym czasie oczekują pomocy, m.in. przeznaczając na ten cel znaczące środki z Regionalnego Programu Operacyjnego.

Pomoc dla ochrony zdrowia

– Poczucie bezpieczeństwa jest jedną z najważniejszych potrzeb każdego człowieka. Dlatego od pierwszych dni pandemii przekazywaliśmy wsparcie dla dolnośląskich placówek medycznych – przypomina marszałek Cezary Przybylski.

Przeszło 42 mln zł pomocy finansowej w pierwszej kolejności trafiło do pogotowia ratunkowego we Wrocławiu, Wałbrzychu, Jeleniej Górze i Legnicy oraz szpitali podległych samorządowi regionu, a także szpitala powiatowego w Bolesławcu. Pieniądze pozwoliły na zakup niezbędnego sprzętu, środków ochrony osobistej, a także karetek pogotowia.

Następnie wsparcie trafiło także do pozostałych szpitali podlegających powiatom oraz domów pomocy społecznej w regionie – w sumie było to prawie 13,9 mln zł, a także do Wojewódzkiego Centrum Szpitalnego Kotliny Jeleniogórskiej (1,7 mln zł).

Samorząd województwa od początku postawił też na przeprowadzanie jak największej liczby testów na koronawirusa. Próbki z regionu badane są w sumie w ośmiu laboratoriach w regionie i dodatkowo jeszcze w partnerskim Dreźnie.

– Mierzymy się z sytuacją, z którą nie mieliśmy wcześniej do czynienia. Robimy wszystko, żeby tragiczne obrazy z Włoch czy Hiszpanii nie powtórzyły się w naszym kraju. Dzisiaj, na tym etapie pandemii możemy powiedzieć, że to nam się udaje. Jeszcze w marcu nie spodziewałem się, że tak szybko będziemy mogli wrócić do aktywności sprzed pandemii. Mam nadzieję, że jesienią nie będzie drugiej fali – choć będziemy przygotowani na taką ewentualność – zastrzega wicemarszałek Marcin Krzyżanowski.

Wsparcie dla biznesu

Już kilkanaście tysięcy przedsiębiorców w regionie skorzystało z pomocy oferowanej przez samorząd w ramach Dolnośląskiego Pakietu Gospodarczego. Wsparcie obejmuje m.in. dopłaty do wynagrodzeń, pożyczki, uproszczenia procedur, a także specjalistyczne doradztwo.

– Cieszę się, że nasza pomoc spotyka się z tak dużym zainteresowaniem ze strony przedsiębiorców. Mamy świadomość, że każdy wniosek, który do nas wpływa, pomoże utrzymać kolejne miejsca pracy w regionie. Nasze wsparcie i sukcesywne odmrażanie gospodarki pozwoli na utrzymanie dobrego tempa rozwoju regionu – uważa marszałek Cezary Przybylski.

CZYTAJ TAKŻE: Dolny Śląsk – zagłębie literatury kryminalnej

Skutki pandemii w dalszym ciągu odczuwa dolnośląski rynek pracy. Mniejsza liczba ofert pracy, a także duże spadki przychodów m.in. w branżach turystycznej i gastronomicznej dają się we znaki przedsiębiorcom w regionie. Ze skutkami kryzysu już od kilku tygodni pomaga walczyć przygotowany przez samorząd województwa Dolnośląski Pakiet Gospodarczy. Wart w sumie 1 mld zł i sfinansowany głównie ze środków unijnych system wsparcia skierowany jest do dolnośląskich przedsiębiorców i można za jego pośrednictwem sięgnąć po pomoc finansową ułatwiającą przetrwanie trudnych chwil kryzysu.

Do końca maja, w ramach dofinansowania do wynagrodzeń/części kosztów prowadzenia działalności, wpłynęło niemal 20 000 wniosków na kwotę przeszło 251 mln zł. Ostatecznie dofinansowanie trafiło do 11 846 wnioskodawców, a kwota wypłat przekroczyła 136 mln zł.

Z kolei w ramach przygotowanych pożyczek i poręczeń 278 firm złożyło wnioski na kwotę przekraczającą 70 mln zł. Dodatkowo, w ramach pośredniego wsparcia finansowego – czyli uproszczonych rozliczeń dotacji – wypłaconych zostało w trybie uproszczonym 448 firmom ponad 85 mln zł. W ramach tzw. wakacji od spłat pożyczek – czyli zawieszenia na sześć miesięcy konieczności spłat udzielonych już wcześniej pożyczek – wpłynęło 555 wniosków na przeszło 116 mln zł. Pozytywnie rozpatrzono 462 wnioski na kwotę ponad 100 mln zł.

Dolnośląski Pakiet Gospodarczy zapewnia także wsparcie doradcze dla osób szukających pracy oraz przedsiębiorstw i ich pracowników przechodzących procesy restrukturyzacyjne. Taka pomoc zyskuje wciąż na znaczeniu, a wsparcie świadczą doradcy kariery z Dolnośląskiego Wojewódzkiego Urzędu Pracy. Mowa tu o pomocy psychologicznej, szkoleniach, a także doradztwie.

Jednocześnie podlegający samorządowi województwa Dolnośląski Wojewódzki Urząd Pracy zajmuje się wypłatami wsparcia oferowanego w ramach rządowej tarczy antykryzysowej. – W sumie wpłynęło niemal 5,5 tys. wniosków. Te rozpatrzone pozytywnie mają wartość przeszło 608 mln zł i dotyczą prawie 150 tys. pracowników w regionie. Daje nam to miejsce w pierwszej trójce wśród regionów w kraju – podkreśla Cezary Przybylski.

Inwestycje rozpędzają gospodarkę regionu

– To niezwykle istotne, aby samorządy nie rezygnowały z zaplanowanych inwestycji. To będzie koło zamachowe, dzięki któremu rozpędzimy powtórnie naszą gospodarkę – zaznacza Cezary Przybylski.

Mimo utrudnionych warunków kluczowe inwestycje w regionie są kontynuowane. Samorząd województwa podpisał umowę na budowę północnego odcinka wschodniej obwodnicy Wrocławia, który połączy podwrocławskie Łany z Długołęką. Koszt inwestycji to 164,7 mln zł. Unijne dofinansowanie przekracza 131 mln zł, a prace ruszą w najbliższych tygodniach.

Województwo przejęło także ponad 22 ha terenu, na którym powstanie nowy szpital onkologiczny. Pomieści on do 700 łóżek, a koszt budowy (wraz z wyposażeniem) szacowany jest na 700 mln zł.

Zgodnie z harmonogramem postępuje budowa Dolnośląskiego Centrum Sportu na Polanie Jakuszyckiej. Nowy obiekt będzie wizytówką nie tylko regionu, ale też całej Polski i Europy. Inwestycja realizowana jest we współpracy samorządu województwa z Ministerstwem Sportu i będzie służyła zarówno zawodowym sportowcom, jak i amatorom. Wartość przedsięwzięcia to 142 mln zł netto.

CZYTAJ TAKŻE: Dolny Śląsk dostaje skrzydeł

Warto także przypomnieć, że Dolnośląski Park Innowacji i Nauki rozpoczął budowę Dolnośląskiego Inkubatora Druku 3D. To inicjatywa skierowana do dolnośląskich mikro, małych i średnich przedsiębiorców, którzy rozpoczynają działalność i nie mają jeszcze własnych obiektów produkcyjnych, magazynowych czy usługowych. Nowoczesne urządzenia inkubatora będą w stanie drukować m.in. skomplikowane modele wykorzystywane w medycynie. Inkubator będzie także współpracował z podmiotami naukowymi. Inwestycja warta jest ponad 24 mln zł, z czego 15,7 mln zł to środki unijne.

Zgodnie z założeniami kontynuowany jest również plan przejmowania od PKP nieużywanych linii kolejowych i przywracania na nich ruchu pasażerskiego. Samorząd ostatnio przejął linię z Gryfowa Śląskiego, przez Mirsk, do Świeradowa-Zdroju oraz linię prowadzącą do Parku Narodowego Gór Stołowych na odcinku Ścinawka Średnia–Radków.

—oprac. Jeremi Jędrzejkowski

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

Przekraczanie granic intymności

Od  13 czerwca w PGS w Sopocie oglądać można wystawę „Body Works”. Jej bohaterem ...

Metal zawsze modny

W ciągu dnia wykonują elementy wyposażenia wnętrz, a popołudniami oddają się sztuce. To wtedy ...

Łódź szuka sposobu na rewitalizację zaniedbanych miejsc. Odda je deweloperom

Jak szybko wyremontować pojedyncze kamienice i całe kwartały miasta? Odpowiedzi na to pytanie szukają ...

Sieć, która dała nadzieję aktorom na aktywność

Dla teatrów, których sens działania polega na spotkaniu aktorów z widzami, pandemia mogła być ...

Mimo epidemii praca wre na budowie autostrady A1

Choć wiele firm zawiesza działalność z powodu koronawirusa, prace na autostradzie A1 na odcinkach ...

Bezpłatne porady prawne będą dostępne bez zwyczajowych obostrzeń

Punkty pomocy prawnej mogą działać zdalnie ale nie muszą. Nikt nie będzie sprawdzał, czy ...