Bezzwrotne granty i pożyczki płynnościowe

Shutterstock

Blisko 100 mln zł ma trafić do zachodniopomorskich przedsiębiorców. To kolejne środki Zachodniopomorskiego Pakietu Antykryzysowego, którego celem jest ratowanie firm zagrożonych przez epidemię Covid 19.

Materiał powstał we współpracy z Województwem Zachodniopomorskim

Nowością w Zachodniopomorskim Pakiecie Antykryzysowym są bezzwrotne granty, które będą mogły być przeznaczone na finansowanie kapitału obrotowego. Środki w przedziale od 7 do 160 tys. złotych – w zależności od wielkości firmy i okresu finansowania – pozwolą pokryć koszty bieżącej działalności przedsiębiorstwa i rozliczane będą w uproszczony sposób. O takie wsparcie będą mogli ubiegać się mikro i mali przedsiębiorcy.

Łącznie na ten cel ma być przeznaczone aż 50 mln zł, pochodzące z Regionalnego Programu Operacyjnego. Wsparcie powinno zostać uruchomione jeszcze w czerwcu. Jak wyjaśnia Urząd Marszałkowski w Szczecinie – obecnie trwają konsultacje ze środowiskiem zachodniopomorskich przedsiębiorców dotyczące szczegółowych parametrów wsparcia.

Więcej pieniędzy na pożyczki

Zachodniopomorski Pakiet Antykryzysowy został wprowadzony w życie w kwietniu b.r. Jego celem jest bezpośrednie wsparcie zachodniopomorskich przedsiębiorców. W pierwszej fazie samorząd województwa przeznaczył 38 mln zł na udzielanie pożyczek płynnościowych dla mikro, małych i średnich firm. Każda firma może się ubiegać o wsparcie w wysokości do 250 tys. zł, a do 30% pożyczki może być wykorzystane na cele inwestycyjne związane z przeciwdziałaniem COVID-19. Okres spłaty wynosi 5 lat.

Obsługą pożyczek zajęła się Zachodniopomorska Agencja Rozwoju Regionalnego S.A., która 21 kwietnia uruchomiła nabór wniosków. Agencja wyznaczyła też powiatowych pośredników finansowych – Stargardzką Agencję Rozwoju Lokalnego Sp. z .o.o., Koszalińską Agencję Rozwoju Regionalnego S.A., Stowarzyszenie Inicjatyw Społeczno – Gospodarczych w Białogardzie i Bank Spółdzielczy w Goleniowie. Początkowy budżet jaki dostała agencja na pożyczki wyniósł 38 mln zł. Zainteresowanie było tak ogromne, że ZARR już 11 maja musiała wstrzymać nabór wniosków. Teraz jak się okazuje – samorząd województwa przeznaczy na pożyczki płynnościowe dodatkowe 44 mln zł, które będzie obsługiwać 7 pośredników finansowych.

Jak wyjaśnia Urząd Marszałkowski – mikro i małe firmy będą mogły jednocześnie wykorzystywać pożyczki płynnościowe oraz sięgać po bezzwrotne granty pod warunkiem, że nie będą nimi pokrywać tych samych wydatków. Oznacza to, że nie może dochodzić do podwójnego finansowania tych samych kosztów. Co istotne obydwie formy wsparcia przeznaczone są tylko dla mikro i małych firm. Średnie firmy, by uzyskać wsparcie używają mechanizmów krajowych.

To nie jedyne wsparcie dla przedsiębiorców. Samorząd województwa w ramach RPO przekazał też do rządowej tarczy 72 mln zł. Pieniądze trafiły do urzędów pracy. Tym samym łączna kwota pomocy dla firm sięgnie ponad 200 mln zł.

Środki ochrony osobistej

Wsparcie uzyskuje też służba zdrowia. W związku z epidemią z budżetu RPO na ochronę zdrowia samorząd województwa przeznaczył 20 mln zł. Środki przekazano do Samodzielnego Publicznego Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego w Szczecinie, Szpitala Wojewódzkiego im. M. Kopernika w Koszalinie, Specjalistycznego Szpitala Chorób Płuc i Gruźlicy w Koszalinie, Regionalnego Szpitala w Kołobrzegu i Samodzielnego Publicznego Zespołu Zakładów Opieki Zdrowotnej w Gryficach. Z kolei aż 30 mln zł ma trafić na tworzenie w regionie programów diagnostyczno-profilaktycznych. Czynione są starania, by pieniądze pozwoliły na badanie populacji w oparciu o testy, obrazowanie tomografem i USG,  oraz dofinansowanie w przyszłości programu szczepień.

Nowością jest konkurs na dofinansowanie środków ochrony osobistej, środków dezynfekcyjnych oraz niezbędnego sprzętu. O wsparcie będą mogły ubiegać się wszystkie szpitale i jednostki ratownicze, które uczestniczą w zwalczaniu COVID-19. Budżet konkursu to 5 mln zł.

– Od początku pandemii wykorzystujemy środki Regionalnego Programu Operacyjnego do przeciwdziałania jej skutkom na Pomorzu Zachodnim – mówi Olgierd Geblewicz, Marszałek Województwa Zachodniopomorskiego. – Otwarta postawa Komisji Europejskiej pozwala nam przeznaczać unijne pieniądze tam, gdzie są one najbardziej potrzebne i wypełnią te obszary, gdzie nie trafia wsparcie rządowe. Filarami Zachodniopomorskiego Pakietu Antykryzysowego od początku było wsparcie dla ochrony zdrowia i oraz pomoc dla regionalnej gospodarki. Udało się też dodatkowo zaoferować wsparcie dla placówek opieki społecznej – ich pracowników i podopiecznych. Teraz uruchamiamy kolejne pieniądze, które pozwolą prowadzić skuteczną walkę z pandemią COVID-19 i jej skutkami – dodaje.

Materiał powstał we współpracy z Pomorzem Zachodnim – partnerem serwisu regiony.rp.pl

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

Agencje ratingowe doceniają polskie samorządy

W ostatnich miesiącach trwa dobra passa miast i regionów, jeśli chodzi o oceny agencji ...

Lepiej niż na Malcie i Mazurach

Prawie 1500 obiektów noclegowych czeka tego lata na turystów na Pomorzu Zachodnim. To nie ...

Wielki Brat w pojemniku na śmieci. Miasta sięgają po innowacje

Samorządy coraz chętniej korzystają z nowych technologii w gospodarce odpadami, wykorzystując np. inteligentne pojemniki. ...

Maszty rosną w uzdrowiskach 

Bazy telefonii komórkowej powstaną nawet obok sanatoriów. Władze lokalne niewiele będą miały do powiedzenia.  ...

Hulajnogi nadal pojeżdżą bez regulacji

Po przerwie związanej z koronawirusem, hulajnogi wróciły na ulice miast. Zgodnie z zapewnieniami resortu ...