Do tegorocznej edycji Ogólnopolskiego Otwartego Konkursu Modernizacja Roku & Budowa XXI wieku zgłoszono 400 inwestycji.
W finale o główną nagrodę w swoich kategoriach konkursowych powalczą choćby takie inwestycje jak remont dworu z Bobry Wielkiej wraz z zagospodarowaniem wnętrz na terenie Podlaskiego Muzeum Kultury Ludowej. Dziewiętnastowieczny modrzewiowy dwór jest jednym z najcenniejszych zabytków na terenie Podlaskiego Muzeum Kultury Ludowej nie tylko ze względu na walory architektoniczne, ale również długą i bogatą historię.
Sam dwór liczy sobie dwa wieki, ale w Bobrze Wielkiej, miejscu gdzie został zbudowany, założenie dworsko – ogrodowe istniało dużo wcześniej, już w XVI stuleciu. Inwestycja została zrealizowana dzięki funduszom unijnym w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Podlaskiego. Obiekt odzyskał dawny blask i znów zaczął tętnić życiem.

Kolejną godną uwagi inwestycją jest budynek Centrum Akceptacji i Aktywności Społecznej w Paterku. To wzorcowy przykład modernizacji i rewitalizacji. Unowocześniony, trwale ulepszony i przywrócony do życia został obiekt byłej szkoły w Paterku pozyskany przez powiat nakielski od gminy Nakło nad Notecią.
– Niewątpliwym atutem tej budowli są szczególni beneficjenci naszych działań – mówi Tadeusz Sobol, starosta powiatu nakielskiego. – Tu znalazły swoje miejsce trzy ważne powiatowe instytucje: Środowiskowy Dom Samopomocy, Warsztat Terapii Zajęciowej i Dzienny Dom Pobytu. To przystań dla 80 osób wymagających wsparcia i pomocy. Właśnie oni – seniorzy oraz osoby niepełnosprawne i niesamodzielne – są głównymi beneficjentami modernizacji. Celem przyświecającym nam przez cały okres prac, było stworzenie ośrodka rehabilitacji i integracji społecznej.
W konkursie nie brakuje inwestycji wykorzystujących nowe technologie zastosowane w trosce o środowisko naturalne i poprawę jakości życia mieszkańców. Tu doskonałym przykładem jest ekologiczny ciepłociąg gminny zasilany w biogazowni gminy Potęgowo.
– Stawiam na nowoczesne i ekologiczne projekty – mówi Dawid Litwin, wójt gminy Potęgowo. – Chcę, aby w przyszłości Gmina Potęgowo była swojego rodzaju klastrem energetycznym. W gminie realizujemy różne projekty związane z energią odnawialną, a budowa ciepłociągu z podłączeniem do Elektrowni Biogazowej jest największą inwestycją.
– Planowe realizowanie inwestycji przez przedsiębiorców i władze samorządowe, a z naszej strony nagradzanie ich wysiłków, świadczą o stabilizacji, bezpieczeństwie i ciągłości działań – dodaje Roman Pikuła, Komisarz Konkursu i prezes Stowarzyszenia Ochrony Narodowego Dziedzictwa Materialnego. – Nierzadko wstrzymywanie takich procesów zamiast przygotowywania frontu robót dla naszych przedsiębiorców skutkuje wzrostem bezrobocia i zobowiązań socjalnych. To niechciane koszty społeczne spadające bezpośrednio na gminę. W trosce o bezpieczeństwo, stabilizację i ciągłość działań w okresie ciężkiej próby nie możemy zapominać o inwestycjach, przedsiębiorstwach budowlanych i architektonicznych. Mimo wszystko trzeba żyć normalnie, dlatego konkurs trwa i działa, aktywizuje społeczność lokalną i integruje poprzez głosowanie internetowe. Świat i ludzie uczą się funkcjonować w trudnych warunkach i chcą normalności.
To konkurs z bogatą tradycją. Jest organizowany od 1996 roku, a dziennik „Rzeczpospolita” jest jego strategicznym patronem medialnym.

Ogólnopolski Otwarty Konkurs Modernizacja Roku & Budowa XXI wieku jest przeznaczony dla inwestorów, wykonawców i projektantów. O udział w rywalizacji ubiegają się nie tylko osoby fizyczne, ale też izby, powiaty, urzędy miasta, instytucje i deweloperzy. Celem konkursu jest promocja oraz wyłonienie najlepszych, wyróżniających się szczególnymi walorami przedsięwzięć budowlanych. Mogą być to budynki różnego typu – mieszkalne, hotelarskie, przemysłowe, sportowe i zabytkowe, ale też mosty, drogi czy całe obszary poddane rewitalizacji oraz nowe obiekty.
Takich inwestycji godnych naśladowania jest w każdej edycji konkursu wiele. Zachęcamy do lektury dodatku specjalnego 22 maja. Dziennik „Rzeczpospolita jest strategicznym patronem medialnym konkursu. W dodatku prezentujemy niektóre inwestycje, które znalazły się w finale. Zachęcamy także do zgłaszania inwestycji – termin upływa 31 maja br. Szczegóły na stronie modernizacjaroku.org.pl.
Żadna część jak i całość utworów zawartych w dzienniku nie może być powielana i rozpowszechniana lub dalej rozpowszechniana w jakiejkolwiek formie i w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny lub inny albo na wszelkich polach eksploatacji) włącznie z kopiowaniem, szeroko pojętę digitalizację, fotokopiowaniem lub kopiowaniem, w tym także zamieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody Gremi Media SA. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części bez zgody Gremi Media SA lub autorów z naruszeniem prawa jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami "Regulaminu korzystania z artykułów prasowych" [Poprzednia wersja obowiązująca do 30.01.2017]. Formularz zamówienia można pobrać na stronie www.rp.pl/licencja.