Dobry gospodarz myśli do przodu

mat.pras.

Do tegorocznej edycji Ogólnopolskiego Otwartego Konkursu Modernizacja Roku & Budowa XXI wieku zgłoszono 400 inwestycji.

W finale o główną nagrodę w swoich kategoriach konkursowych powalczą choćby takie inwestycje jak remont dworu z Bobry Wielkiej wraz z zagospodarowaniem wnętrz na terenie Podlaskiego Muzeum Kultury Ludowej. Dziewiętnastowieczny modrzewiowy dwór jest jednym z najcenniejszych zabytków na terenie Podlaskiego Muzeum Kultury Ludowej nie tylko ze względu na walory architektoniczne, ale również długą i bogatą historię.

Sam dwór liczy sobie dwa wieki, ale w Bobrze Wielkiej, miejscu gdzie został zbudowany, założenie dworsko – ogrodowe istniało dużo wcześniej, już w XVI stuleciu. Inwestycja została zrealizowana dzięki funduszom unijnym w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Podlaskiego. Obiekt odzyskał dawny blask i znów zaczął tętnić życiem.

mat.pras.

Kolejną godną uwagi inwestycją jest budynek Centrum Akceptacji i Aktywności Społecznej w Paterku. To wzorcowy przykład modernizacji i rewitalizacji. Unowocześniony, trwale ulepszony i przywrócony do życia został obiekt byłej szkoły w Paterku pozyskany przez powiat nakielski od gminy Nakło nad Notecią.

– Niewątpliwym atutem tej budowli są szczególni beneficjenci naszych działań – mówi Tadeusz Sobol, starosta powiatu nakielskiego. – Tu znalazły swoje miejsce trzy ważne powiatowe instytucje: Środowiskowy Dom Samopomocy, Warsztat Terapii Zajęciowej i Dzienny Dom Pobytu. To przystań dla 80 osób wymagających wsparcia i pomocy. Właśnie oni – seniorzy oraz osoby niepełnosprawne i niesamodzielne – są głównymi beneficjentami modernizacji. Celem przyświecającym nam przez cały okres prac, było stworzenie ośrodka rehabilitacji i integracji społecznej.

W konkursie nie brakuje inwestycji wykorzystujących nowe technologie zastosowane w trosce o środowisko naturalne i poprawę jakości życia mieszkańców. Tu doskonałym przykładem jest ekologiczny ciepłociąg gminny zasilany w biogazowni gminy Potęgowo.

– Stawiam na nowoczesne i ekologiczne projekty – mówi Dawid Litwin, wójt gminy Potęgowo. – Chcę, aby w przyszłości Gmina Potęgowo była swojego rodzaju klastrem energetycznym. W gminie realizujemy różne projekty związane z energią odnawialną, a budowa ciepłociągu z podłączeniem do Elektrowni Biogazowej jest największą inwestycją.

– Planowe realizowanie inwestycji przez przedsiębiorców i władze samorządowe, a z naszej strony nagradzanie ich wysiłków, świadczą o stabilizacji, bezpieczeństwie i ciągłości działań – dodaje Roman Pikuła, Komisarz Konkursu i prezes Stowarzyszenia Ochrony Narodowego Dziedzictwa Materialnego. – Nierzadko wstrzymywanie takich procesów zamiast przygotowywania frontu robót dla naszych przedsiębiorców skutkuje wzrostem bezrobocia i zobowiązań socjalnych. To niechciane koszty społeczne spadające bezpośrednio na gminę. W trosce o bezpieczeństwo, stabilizację i ciągłość działań w okresie ciężkiej próby nie możemy zapominać o inwestycjach, przedsiębiorstwach budowlanych i architektonicznych. Mimo wszystko trzeba żyć normalnie, dlatego konkurs trwa i działa, aktywizuje społeczność lokalną i integruje poprzez głosowanie internetowe. Świat i ludzie uczą się funkcjonować w trudnych warunkach i chcą normalności.

To konkurs z bogatą tradycją. Jest organizowany od 1996 roku, a dziennik „Rzeczpospolita” jest jego strategicznym patronem medialnym.

mat.pras.

Ogólnopolski Otwarty Konkurs Modernizacja Roku & Budowa XXI wieku jest przeznaczony dla inwestorów, wykonawców i projektantów. O udział w rywalizacji ubiegają się nie tylko osoby fizyczne, ale też izby, powiaty, urzędy miasta, instytucje  i deweloperzy. Celem konkursu jest promocja oraz wyłonienie najlepszych, wyróżniających się szczególnymi walorami przedsięwzięć budowlanych. Mogą być to budynki różnego typu – mieszkalne, hotelarskie, przemysłowe, sportowe i zabytkowe, ale też mosty, drogi czy całe obszary poddane rewitalizacji oraz nowe obiekty.

Takich inwestycji godnych naśladowania jest w każdej edycji konkursu wiele. Zachęcamy do lektury dodatku specjalnego 22 maja. Dziennik „Rzeczpospolita jest strategicznym patronem medialnym konkursu. W dodatku prezentujemy niektóre inwestycje, które znalazły się w finale. Zachęcamy także do zgłaszania inwestycji  – termin upływa 31 maja br. Szczegóły na stronie modernizacjaroku.org.pl.

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

„KPO to kontynuacja represji rządu wobec największych miast”

Projekt KPO oceniamy niestety negatywnie, jako kontynuację rządowych represji w stosunku do największych polskich miast – ...

Rozwojowy skok dzięki Unii

Gdyby nie europejska polityka solidarności, polskie regiony wolniej nadrabiałyby dystans do bogatszych sąsiadów. Wejście ...

Samorządowcy po wyborach: sukces mimo przegranej

Choć wielu samorządowców opowiedziało się po stronie opozycji, wybory parlamentarne wygrała partia rządząca.

Biurowce i sklepy zapłacą więcej za wywóz odpadów

Będą zmiany w zasadach segregacji odpadów. Wróci między innymi możliwość segregacji na trzy worki. ...

Przedsiębiorcy wypromują region

Aż 30 firm wejdzie do finału konkursu „Twój biznes pod banderą sukcesu”. Oceniać je ...

Mało chętnych na prawo jazdy. Będzie wzrost opłat?

Od połowy marca liczba chętnych do nauki jazdy spadła o ponad 90 procent. Szansą ...