Dobry gospodarz myśli do przodu

mat.pras.

Do tegorocznej edycji Ogólnopolskiego Otwartego Konkursu Modernizacja Roku & Budowa XXI wieku zgłoszono 400 inwestycji.

W finale o główną nagrodę w swoich kategoriach konkursowych powalczą choćby takie inwestycje jak remont dworu z Bobry Wielkiej wraz z zagospodarowaniem wnętrz na terenie Podlaskiego Muzeum Kultury Ludowej. Dziewiętnastowieczny modrzewiowy dwór jest jednym z najcenniejszych zabytków na terenie Podlaskiego Muzeum Kultury Ludowej nie tylko ze względu na walory architektoniczne, ale również długą i bogatą historię.

Sam dwór liczy sobie dwa wieki, ale w Bobrze Wielkiej, miejscu gdzie został zbudowany, założenie dworsko – ogrodowe istniało dużo wcześniej, już w XVI stuleciu. Inwestycja została zrealizowana dzięki funduszom unijnym w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Podlaskiego. Obiekt odzyskał dawny blask i znów zaczął tętnić życiem.

mat.pras.

Kolejną godną uwagi inwestycją jest budynek Centrum Akceptacji i Aktywności Społecznej w Paterku. To wzorcowy przykład modernizacji i rewitalizacji. Unowocześniony, trwale ulepszony i przywrócony do życia został obiekt byłej szkoły w Paterku pozyskany przez powiat nakielski od gminy Nakło nad Notecią.

– Niewątpliwym atutem tej budowli są szczególni beneficjenci naszych działań – mówi Tadeusz Sobol, starosta powiatu nakielskiego. – Tu znalazły swoje miejsce trzy ważne powiatowe instytucje: Środowiskowy Dom Samopomocy, Warsztat Terapii Zajęciowej i Dzienny Dom Pobytu. To przystań dla 80 osób wymagających wsparcia i pomocy. Właśnie oni – seniorzy oraz osoby niepełnosprawne i niesamodzielne – są głównymi beneficjentami modernizacji. Celem przyświecającym nam przez cały okres prac, było stworzenie ośrodka rehabilitacji i integracji społecznej.

W konkursie nie brakuje inwestycji wykorzystujących nowe technologie zastosowane w trosce o środowisko naturalne i poprawę jakości życia mieszkańców. Tu doskonałym przykładem jest ekologiczny ciepłociąg gminny zasilany w biogazowni gminy Potęgowo.

– Stawiam na nowoczesne i ekologiczne projekty – mówi Dawid Litwin, wójt gminy Potęgowo. – Chcę, aby w przyszłości Gmina Potęgowo była swojego rodzaju klastrem energetycznym. W gminie realizujemy różne projekty związane z energią odnawialną, a budowa ciepłociągu z podłączeniem do Elektrowni Biogazowej jest największą inwestycją.

– Planowe realizowanie inwestycji przez przedsiębiorców i władze samorządowe, a z naszej strony nagradzanie ich wysiłków, świadczą o stabilizacji, bezpieczeństwie i ciągłości działań – dodaje Roman Pikuła, Komisarz Konkursu i prezes Stowarzyszenia Ochrony Narodowego Dziedzictwa Materialnego. – Nierzadko wstrzymywanie takich procesów zamiast przygotowywania frontu robót dla naszych przedsiębiorców skutkuje wzrostem bezrobocia i zobowiązań socjalnych. To niechciane koszty społeczne spadające bezpośrednio na gminę. W trosce o bezpieczeństwo, stabilizację i ciągłość działań w okresie ciężkiej próby nie możemy zapominać o inwestycjach, przedsiębiorstwach budowlanych i architektonicznych. Mimo wszystko trzeba żyć normalnie, dlatego konkurs trwa i działa, aktywizuje społeczność lokalną i integruje poprzez głosowanie internetowe. Świat i ludzie uczą się funkcjonować w trudnych warunkach i chcą normalności.

To konkurs z bogatą tradycją. Jest organizowany od 1996 roku, a dziennik „Rzeczpospolita” jest jego strategicznym patronem medialnym.

mat.pras.

Ogólnopolski Otwarty Konkurs Modernizacja Roku & Budowa XXI wieku jest przeznaczony dla inwestorów, wykonawców i projektantów. O udział w rywalizacji ubiegają się nie tylko osoby fizyczne, ale też izby, powiaty, urzędy miasta, instytucje  i deweloperzy. Celem konkursu jest promocja oraz wyłonienie najlepszych, wyróżniających się szczególnymi walorami przedsięwzięć budowlanych. Mogą być to budynki różnego typu – mieszkalne, hotelarskie, przemysłowe, sportowe i zabytkowe, ale też mosty, drogi czy całe obszary poddane rewitalizacji oraz nowe obiekty.

Takich inwestycji godnych naśladowania jest w każdej edycji konkursu wiele. Zachęcamy do lektury dodatku specjalnego 22 maja. Dziennik „Rzeczpospolita jest strategicznym patronem medialnym konkursu. W dodatku prezentujemy niektóre inwestycje, które znalazły się w finale. Zachęcamy także do zgłaszania inwestycji  – termin upływa 31 maja br. Szczegóły na stronie modernizacjaroku.org.pl.

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

Zmiany granic gmin budzą kontrowersje

Oceny wniosków o zmiany granic administracyjnych dowodzą, że potrzebne są zmiany przepisów. Dziś zdarza ...

Nie damy się kupić

Chcemy, by Senat stał się przyczółkiem do stanowienia prawa, na które czekają samorządy - ...

COVID-19 zmieni sposób działania naszych miast

Pandemia to czas niesamowitej eksplozji solidarności i samopomocy, która zintegrowała ludzi – uważa zastępca ...

Dolny Śląsk konsekwentnie rozwija transport kolejowy

Rok 2020 przyniósł kluczowe zmiany na mapie kolejowej regionu. Samorząd województwa przejmuje i uruchamia ...