Wspieramy gospodarkę Warmii i Mazur

Mat. prasowe

Nasze atuty w walce z pandemią to sprawna służba zdrowia, odpowiedzialne społeczeństwo, współpraca między administracjami, a także aktywne samorządy i bliskość natury – mówi marszałek województwa warmińsko-mazurskiego Gustaw Marek Brzezin.

Materiał przygotowany przez Urząd Marszałkowski Województwa Warmińsko-Mazurskiego

Panie marszałku, obserwując dane liczbowe dotyczące pandemii można stwierdzić, że na Warmii i Mazurach sytuacja zdaje się być stabilna…

To odważne stwierdzenie, ale liczby mówią same za siebie – przyrost zachorowań w regionie nie jest tak dynamiczny jak w innych województwach, a w ostatnim czasie jest wręcz nieznaczny. Notujemy również optymistyczne wyniki w kwestii liczby wyzdrowień. Nie mam wątpliwości, że wpływa na to kilka niezwykle istotnych czynników. Absolutnie fundamentalną kwestią jest sprawna służba zdrowia, jak również wysoki poziom odpowiedzialności naszych mieszkańców. Stosując się do wydawanych zaleceń, pokazujemy, że potrafimy skutecznie troszczyć się o dobro wspólne. Dziękuję za to całej społeczności Warmii i Mazur. W walce z pandemią doceniamy również dobrą współpracę między administracjami, która funkcjonuje od samego początku kryzysu.

Jaką rolę w tej trudnej sytuacji odgrywają samorządy lokalne?

Nieocenioną! Lokalni gospodarze od początku kryzysu wykazują się aktywnością i troszczą się o swoich mieszkańców. Wyposażają ich w maseczki, dystrybuują środki ochrony osobistej, prowadzą sprawną i rzetelną politykę informacyjną. Są gminy, które zwolniły przedsiębiorców z opłat. W moim przekonaniu naszą kolejną mocną stroną w tej niecodziennej sytuacji są szczególne walory środowiskowe. Warmia i Mazury to zielone płuca Polski, region zdrowy z natury. Żyjemy w unikalnych warunkach przyrodniczych, z którymi dobrze komponuje się specyfika naszej aglomeracyjności. Nasze atuty w walce z pandemią to zatem sprawna służba zdrowia, odpowiedzialne społeczeństwo, współpraca między administracjami, aktywny samorząd i bliskość natury.

A jaką aktywność wykazuje samorząd województwa – gospodarz całego regionu?

Jeszcze zanim zdiagnozowano pierwszy przypadek zakażenia koronawirusem w Polsce, znacząco zintensyfikowaliśmy prace nad wsparciem służby zdrowia w naszym regionie w oparciu o środki własne z budżetu wojewodztwa. W renegocjacjach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Warmińsko-Mazurskiego na lata 2014-2020 z Brukselą położyliśmy nacisk na zasilenie systemu ochrony zdrowia dodatkowymi pieniędzmi. Sukces rozmów spowodował wyasygnowanie dodatkowych 40 mln zł na inwestycje w placówkach medycznych w regionie. Kiedy koronawirus dotarł do Polski, wiedzieliśmy, że ta wyjątkowa sytuacja wymagać będzie zdecydowanych działań.

Jak to wsparcie finansowe wygląda w szczegółach?

Niemal natychmiast uruchomiliśmy rezerwę kryzysową z budżetu województwa, przekazując 2 mln zł podległym nam placówkom medycznym na zakup niezbędnych środków ochrony osobistej oraz wykonanie inwestycji, dostosowujących jednostki do efektywniejszej pracy w trudnych warunkach. Na nadzwyczajnej sesji sejmiku radni jednogłośnie poparli proponowane przez zarząd zmiany w budżecie, pozwalające przekazać kolejne 5 mln zł z budżetu województwa na wsparcie placówek medycznych.

Właśnie trwają zakupy i inwestycje, które udaje się wykonać za te pieniądze. Dużym przedsięwzięciem było wewnątrzprogramowe przesunięcie dodatkowych środków z RPO na pomoc służbie zdrowia w regionie. Dzięki tej operacji kolejne 30 mln zł poprawi efektywność zmagań z koronawirusem. Łączna kwota wsparcia służby zdrowia na Warmii i Mazurach wynosi już 75 mln zł. Na naszą pomoc mogą liczyć wszystkie podmioty lecznicze w województwie.

Wiemy już, że kwestie bezpieczeństwa zdrowotnego nie są jedynym problemem. Na jakie wsparcie może liczyć regionalna gospodarka?

Koronawirus atakuje nie tylko nasze zdrowie, ale w konsekwencji również gospodarkę. W związku z tym podjęliśmy intensywne prace nad stworzeniem pakietu pomocowego dla przedsiębiorstw w regionie. To duży projekt, który w znacznym stopniu już funkcjonuje, zwłaszcza pod postacią instrumentów zwrotnych. Ich łączna kwota z poprzedniej i bieżącej perspektywy budżetowej środków unijnych sięga 90 mln euro (tj. ok. 400 mln zł). Ponadto, w ostatnich dniach zarząd województwa zatwierdził projekt zmian w RPO WiM 2014-2020, przeznaczając dodatkowo 111 mln zł na wsparcie gospodarki i sferę społeczną w tym trudnym czasie. Z tej kwoty wyasygnowaliśmy ok. 64 mln zł na dotacje dla przedsiębiorców, którzy z uwagi na specyfikę regionu są szczególnie narażeni na recesję.

We wsparcie szeroko pojmowanych usług społecznych angażujemy ok. 16 mln zł. W tej przestrzeni na pomoc mogą liczyć także DPS-y – już zbieramy informacje o potrzebach tych placówek. We współpracy z Bankiem Gospodarstwa Krajowego uruchomiliśmy zupełnie nowy instrument pomocowy, warty ok. 31 mln zł – pożyczkę płynnościową, dzięki której przedsiębiorcy sfinansują koszty obrotowe.

Jakie gałęzie gospodarki województwa warmińsko-mazurskiego wymagają szczególnego wsparcia?

Chodzi o branżę turystyczną, usługową, gastronomiczną czy też transportową – to właśnie one są teraz wyjątkowo mocno narażone na kryzys. Ponadto, kołem zamachowym naszego rynku jest branża drzewno-meblarska, rolnictwo i szeroko pojmowana ekonomia wody – to inteligentne specjalizacje regionu Warmii i Mazur. Gospodarka działa jak naczynia połączone – gdy pracuje na właściwych obrotach, wszyscy zyskują. Niestety, gdy pewną część dotkną problemy, natychmiast rzutuje to na sprawności reszty systemu.

Czy przedsiębiorcy mogą liczyć na pewnego rodzaju uproszczenia w dostępie do tego wsparcia?

Zapewniam, że minimalizujemy procedury i maksymalnie ograniczamy formalności po to, by pieniądze jak najszybciej zasiliły gospodarkę dotkniętą kryzysem. Swoją pomoc kierujemy głównie do mikro i małych przedsiębiorstw, ponieważ to one z reguły najbardziej doświadczają tego typu załamań.

A co z beneficjentami funduszy unijnych?

Dbamy również o uczestników konkursów i projektów realizowanych z RPO WiM 2014-2020. Przygotowaliśmy rozwiązania, które ułatwiają realizację ich projektów w trudnych czasach. Dotyczą one m.in. wydłużenia terminów naborów wniosków, kwalifikowania kosztów czy też wydłużenia okresu finansowania. Każde utrzymane miejsce pracy jest bardzo cenne.

Jak wygląda relacja między tymi działaniami a rządową tarczą antykryzysową?

Zarówno samorząd województwa, jak i powiaty są wymiernie zaangażowane w realizację programów tarczy. W praktyce to obsługa tysięcy wniosków o wsparcie, składanych przez przedsiębiorców do WUP i PUP. Ok. 72 mln zł z RPO WiM 2014-2020 w części Europejskiego Funduszu Społecznego zostały zaangażowane w program finansowania wynagrodzeń pracowników i samozatrudnionych. W samym kwietniu podległy nam Wojewódzki Urząd Pracy przekazał 23 mln zł na wsparcie przedsiębiorców.

Jak te propozycje oceniają przedsiębiorcy?

Jesteśmy z nimi w stałym kontakcie. Kilka dni temu zorganizowałem spotkanie on-line z właścicielami małych, średnich i dużych firm z Warmii i Mazur, podczas którego odbyła się bardzo merytoryczna dyskusja na temat bieżącej sytuacji gospodarczej oraz realnych potrzeb rynku w naszym regionie. Analizujemy wnioski i dostosowujemy do nich nasze najbliższe działania.

Panie marszałku, a jak postrzega pan ostatnie decyzje w sprawie znoszenia części restrykcji?

To ważne kroki, jednak nie zwalniają nas z odpowiedzialności za siebie i innych. Wręcz przeciwnie – musimy być ostrożni i dbać o siebie nawzajem. Trudno powiedzieć, w jakim momencie pandemii jesteśmy. Warto jednak przeanalizować takie rozwiązanie, według którego niektóre regiony szybciej wracałyby do pełni życia społeczno-gospodarczego. Warmia i Mazury mogłyby być do tego dobrym miejscem – sprzyjają temu nasze uwarunkowania geograficzne. Dodatkowo nasza regionalna gospodarka, oparta w znacznej mierze na turystyce i usługach, mogłaby szybciej złapać oddech.

Porozmawiajmy zatem o turystyce. Jakie perspektywy ma przed sobą region w tej branży?

Częściowe odmrożenie tej gałęzi gospodarki nie wystarczy, by mówić, że wszystko wraca do normy. Hotele są otwierane, ale jak wiemy, w dalszym ciągu niedostępne pozostają w nich restauracje, sale konferencyjne, baseny, SPA itp. Wpływa to wymiernie na popyt, a co za tym idzie – na poziom przychodów. Szacuje się, że w skali kraju zamknięte przez miesiąc hotele zanotowały stratę ok. 1 mld zł. To wielkie pieniądze, które w znacznej części utracił region Warmii i Mazur.

Co zatem z tegorocznym sezonem wakacyjnym?

Myślę, że w obecnej sytuacji Polacy będą chętnie rozważali krajowe oferty turystyczne. Ma to swoje wielkie zalety – w ten sposób pieniądze zostaną w kraju i jednocześnie pomożemy szybciej odbudować się gospodarce po koronakryzysie. A przecież wszyscy wiemy, że mamy wiele do zaoferowania w zamian. Bezpieczny i aktywny urlop na Warmii i Mazurach, z dala od masowego turysty i w otoczeniu przyrody w najpiękniejszym, czystym wydaniu, unikalnych zabytków, a także nowoczesnej infrastruktury, jest znakomitym sposobem na spędzenie wakacji w kraju.

Czy obecny kryzys nie wymusił wstrzymania inwestycji we wspomnianą przez pana infrastrukturę?

Czujemy się odpowiedzialni za stymulowanie gospodarki regionu. Nie pozwalamy na to, by jakiekolwiek inwestycje prowadzone przez samorząd województwa były wstrzymane. Takie podejście skutkuje utrzymywaniem znaczącej liczby miejsc pracy, a także daje solidny impuls do szybszego powrotu do normalności. Co ważne dla wspominanej wcześniej turystyki – zwiększamy inwestycje na szlaku Wielkich Jezior Mazurskich. Po wytrwałych negocjacjach z Komisją Europejską, udało się wygospodarować dodatkowe 37 mln zł na dokończenie modernizacji na kanałach żeglugowych. Nie przerywamy również inwestycji na drogach wojewódzkich – obecnie realizujemy projekty warte łącznie ok. 620 mln zł.

Dynamika aktywności samorządu województwa na Warmii i Mazurach jest duża.

Jak mówiłem, wyjątkowe czasy wymagają stanowczych działań. Jesteśmy gospodarzem województwa – musimy dbać o nasz region. Wszyscy jednak chcemy, by powrót do normalności nastąpił jak najszybciej.

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

Kraków nie czeka na rząd. Zawiesza podatki i czynsze dla przedsiębiorców

Ulgi i różnego rodzaju ułatwienia – to pomysł na problematyczną sytuację krakowskich przedsiębiorców, spowodowaną ...

Postawili w mieście tęczowe ławki. Teraz chcą je przemalować

Tęczowe ławki, które niespełna miesiąc temu ustawiono w Kielcach są systematycznie dewastowane. Miasto chce ...

Ogrodzieniec szykuje się na inwazję fanów Geralta

Zamek w Ogrodzieńcu, oprócz bycia popularną atrakcją turystyczną, ma również szczęście do filmu. To ...

Przedszkola: trzeba korzystać nie tylko z wytycznych, ale i zdrowego rozsądku

W wakacje wszystkie nasze miejskie przedszkola będą czynne, ale i tak może zabraknąć miejsca ...

Zapłata na raty lub umorzona

Gminy będą mogły swobodnie ustalać zasady wnoszenia opłat z tytułu wzrostu wartości nieruchomości.

Wirus to nie jedyne zmartwienie miast. Nadchodząca susza wymusza nadzwyczajne środki

Lokalne władze przygotowują się na zapowiadaną suszę. Nie tylko apelują do mieszkańców o oszczędzanie ...