Nowe oblicze Polany Jakuszyckiej

Dolnośląskie Centrum Sportu będzie jednym z najnowocześniejszych ośrodków biatlonu i narciarstwa biegowego w Europie
Mat. prasowe

Materiał powstał we współpracy z Urzędem Marszałkowskim Województwa Dolnośląskiego

W drugiej połowie przyszłego roku nowoczesne Dolnośląskie Centrum Sportu na Polanie Jakuszyckiej w Szklarskiej Porębie ma przyjąć pierwszych gości. Mimo pandemii prace budowlane wkraczają właśnie w decydującą fazę.

Polana Jakuszycka w Szklarskiej Porębie to najbardziej znany ośrodek narciarstwa biegowego nie tylko na Dolnym Śląsku, ale też w kraju. To dlatego samorząd regionu zdecydował się na inwestycję podnoszącą jakość sportu i rekreacji, jak również wypoczynku w tym miejscu.

W efekcie powstanie wielofunkcyjne, uniwersalne Dolnośląskie Centrum Sportu. Będzie to jeden z najnowocześniejszych w Polsce i w Europie Środkowej ośrodków biatlonu i narciarstwa biegowego. To właśnie tu rozgrywane będą zawody najwyższej światowej rangi, a Dolnoślązacy i goście z innych regionów kraju, a także z zagranicy, znajdą doskonałe warunki do uprawiania sportu i spędzania wolnego czasu nie tylko w zimie, ale też przez cały rok.

Dla zawodowców i amatorów

– Dolnośląskie Centrum Sportu będzie wizytówką nie tylko Dolnego Śląska, ale całej Polski i Europy. Cieszę się, że tak ważna inwestycja realizowana jest we współpracy samorządu województwa z Ministerstwem Sportu – mówi Grzegorz Macko, wicemarszałek województwa.

– To wyjątkowe miejsce powstaje z myślą nie tylko o zawodowych sportowcach i imprezach rangi mistrzostw świata, ale przede wszystkim z myślą o amatorach aktywnego spędzania wolnego czasu. Dodatkowo inwestycja jest wielkim impulsem rozwojowym dla południowej części województwa – podkreśla Grzegorz Macko.

Amatorzy aktywnego spędzania wolnego czasu znajdą tu dla siebie wiele atrakcji
Mat. prasowe

Głównym założeniem projektantów Dolnośląskiego Centrum Sportu było stworzenie wielofunkcyjnego ośrodka sportowego pozwalającego na organizację zawodów narciarstwa biegowego i biatlonu, a jednocześnie umożliwienie amatorom aktywnego spędzania czasu korzystania z obiektu przez cały rok. Przygotowana przez samorząd województwa koncepcja architektoniczno-przestrzenna spełnia kryteria Międzynarodowej Federacji Narciarskiej (FIS) i Międzynarodowej Unii Biathlonu (IBU), które są wymagane przy organizacji zawodów sportowych o randze mistrzostw świata.

Pandemia nie zahamowała prac

Przedsięwzięcie jest realizowane mimo wybuchu pandemii koronawirusa.

– Ważne jest, aby w tym trudnym czasie samorządy nie rezygnowały z zaplanowanych wcześniej inwestycji. To będzie koło zamachowe, dzięki któremu rozpędzimy powtórnie naszą gospodarkę, a w tym przypadku także turystykę w regionie – akcentuje Michał Bobowiec, członek zarządu województwa odpowiedzialny za sport i turystykę. – Nie zamierzamy zwalniać tempa w naszych inwestycjach – dodaje.

Inwestycję realizuje konsorcjum firm PORR, Akme Zdzisław Wiśniewski i Elektromontaż Rzeszów. Budowa rozpoczęła się w II półroczu 2019 r. A jej zakończenie i oddanie obiektów do użytku jest planowane w II półroczu 2021 r.

Przedsięwzięcie ma kosztować ok. 142 mln zł netto. 30 mln zł pochodzić będzie z Ministerstwa Sportu, kolejne 30 mln zł z budżetu samorządu województwa, a pozostała część sfinansowana zostanie poprzez kredyt zaciągnięty przez Dolnośląski Park Innowacji i Nauki.

Co powstanie na Polanie Jakuszyckiej

Polana to wyjątkowe miejsce, bez którego trudno sobie wyobrazić historię biegów masowych i rozwój zimowych dyscyplin sportowych nie tylko w Polsce, ale też w Europie. − Wspólnie z lokalnym partnerem, Stowarzyszeniem Bieg Piastów, w 2016 r. podjęliśmy prace na rzecz modernizacji infrastruktury na Polanie Jakuszyckiej. Już niedługo zobaczymy jej efekty i wierzę, że wszyscy będziemy z nich zadowoleni – mówił na początku drogi realizacji projektu Cezary Przybylski, marszałek województwa dolnośląskiego.

Dolnośląskie Centrum Sportu będzie uniwersalnym miejscem do profesjonalnych zawodów oraz aktywnego spędzania czasu dla turystów. Znajdzie się tu m.in. pełnowymiarowa strzelnica bitalonowa z zespołem pomieszczeń obsługi. Na miłośników sportów będą czekały trasy biegowe i biatlonowe, boisko piłkarskie, bieżnia lekkoatletyczna, rolkostrada, kryta pływalnia, sala gimnastyczna i siłownie.

Mat. prasowe

W głównym budynku o pow. niemal 13 tys. mkw. powstanie część noclegowa z hotelem o standardzie trzygwiazdkowym i schroniskiem młodzieżowym (hostelem) oraz część gastronomiczna z dwoma restauracjami. Znajdą się tu także sale konferencyjne i szkoleniowe oraz szatnie i część treningowa. Zaplanowano również miejsce dla muzeum sportów zimowych oraz centrum odnowy biologicznej z saunarium i dużą siłownią. W obiekcie będzie wypożyczalnia sprzętu narciarskiego, rolek i rowerów oraz kabiny do smarowania nart. Do dyspozycji gości będzie też centrum obsługi podróżnych, w tym poczekalnia kolejowa zlokalizowana bezpośrednio przy przystanku kolejowym. Z kolei na zewnątrz zaplanowano widownię stałą na ok. 245 osób. Będzie także możliwość ustawienia dodatkowych trybun tymczasowych. Zaplanowano też miejsca parkingowe w parkingu podziemnym.

W budynku technicznym zaś, o pow. ok. 7,8 tys. mkw., znajdą się m.in. pomieszczenia techniczno-magazynowe, garaże dla pojazdów utrzymania tras biegowych, tunele dostępowe dla sportowców, trenerów i ekip telewizyjnych do strefy startu i do strzelnicy, ambulatorium i pomieszczenia ratownictwa górskiego oraz parkingi m.in. dla sportowców, sędziów i obsługi technicznej oraz ekip telewizyjnych.

Obecnie na placu budowy prowadzone są roboty ziemne, które obejmują wykopy z ich zabezpieczeniem, wykonywane są również sieci sanitarne zewnętrzne, a także trwają prace przy płycie fundamentowej budynku technicznego oraz tuneli dostępowych do strzelnicy, w tym izolacje przeciwwilgociowe poziome i pionowe oraz kanalizacja podposadzkowa. Do wykonania pozostały jeszcze m.in. same budynki, strzelnica biatlonowa oraz zagospodarowanie terenu.

Co istotne, infrastruktura Polany Jakuszyckiej pełniła do tej pory, i będzie nadal pełnić, funkcje dydaktyczne, w głównej mierze adresowane do szkoły mistrzostwa sportowego w ramach Zespołu Szkół Ogólnokształcących i Mistrzostwa Sportowego im. J.I. Sztaudyngera w Szklarskiej Porębie. Jednym z celów po zakończeniu inwestycji będzie także przygotowywanie młodych kadr w narciarstwie biegowym i w biatlonie.

Mogą Ci się również spodobać

Jak posklejać Polskę rozwarstwioną

Świętokrzyskie jeszcze długo nie dogoni Mazowsza czy Wielkopolski – przyznaje nowy marszałek tego regionu. ...

Spotkajmy się na rowerowym szlaku

Dla wspaniałych wrażeń, cudownych przygód z rodziną i przyjaciółmi, by odpocząć od świata. Powodów, ...

Równość w urzędzie

Równe traktowanie ze względu na płeć, wiek, stan zdrowia, niepełnosprawność, pochodzenie, narodowość, rasę, religię, ...

Koniec zimy, czas na łyżwy. Przynajmniej w Ostrołęce

Wysokie temperatury na dworze nie muszą być wrogiem miłośników łyżew. W miastach powstają dla ...

Truskolaski: Czarny scenariusz to upadłości samorządów

Apelujemy o spotkanie z premierem Morawieckiem - mówi Tadeusz Truskolaski, prezydent Białegostoku.

Poradnik jedyny w swoim rodzaju. Miasta dzielą się wiedzą, jak przetrwać w czasach epidemii

Związek Miast Polskich opublikował „Poradnik dla miast” – bazę wiedzy i informacji na temat ...