Wrocław biega – i nie ma zamiaru się zatrzymać

fot. UMW

Historia biegów ulicznych w Stolicy Dolnego Śląska zaczęła się niemal 40 lat temu: w maju 1983 r. z podwrocławskiej Sobótki wystartował 1. Maraton Ślężan. Do mety usytuowanej koło pomnika Aleksandra Fredry na wrocławskim Rynku dotarło 129 osób.

W 2019 roku w miejskich imprezach biegowych we Wrocławiu wzięło udział ponad 16 500 uczestników, a 13 000 pakietów 7. PKO Nocnego Wrocław Półmaratonu znalazło nabywców w nieco ponad dwa tygodnie! Pierwsza edycja Wrocławskiego Biegu Niepodległości? Wszystkie pakiety (3000) wyprzedane. Skąd bierze się taka popularność biegów we Wrocławiu?

– To przede wszystkim magia samego miasta – odpowiada Wojciech Gęstwa, dyrektor Wrocław Maratonu. – Część biegaczy „odhacza” na liście imprezy, w których wzięło udział, zdobywa Koronę Polskich Półmaratonów lub Maratonów, po czym szuka kolejnych celów. A do Wrocławia – zwłaszcza w kontekście naszego półmaratonu – ludzie wracają; przekazują w swoich klubach i grupach biegowych, że w „Mieście Spotkań” warto startować. Wszyscy wskazują na wyjątkowy i niepowtarzalny klimat naszych imprez, nie do powtórzenia gdziekolwiek indziej – dodaje Gęstwa.

Zapisy do jednego z najpopularniejszych biegów ulicznych w kraju – 8. PKO Nocnego Wrocław Półmaratonu ruszają zgodnie z tradycją, w sylwestrową noc. Punktualnie o północy 1 stycznia 2020 rozpocznie się sprzedaż 13 000 miejsc startowych. Wszyscy, którzy nabędą pakiet wystartują ze Stadionu Olimpijskiego we Wrocławiu 20. czerwca 2020 r. o 22:00. Uczestnicy ponownie zakończą trasę na torze żużlowym tej historycznej areny, jednak po raz pierwszy w historii przebiegną wcześniej przez wnętrze zabytkowego budynku wpisanego na Listę światowego dziedzictwa UNESCO – Hali Stulecia! Dodatkowo, zawodnicy będą mieli okazję podziwiać specjalnie przygotowany pokaz fontanny multimedialnej. Zgodnie z wrocławskim zwyczajem, miejski półmaraton łączy elementy kultury fizycznej z innymi dziedzinami szeroko pojętego dorobku kulturalnego. Dzięki temu, biegacze mieli już okazję słuchać muzyki klasycznej granej na żywo przez małe zespoły w wyznaczonych miejscach przy trasie (w 2016 r.), wystartować przy rytmach hitów muzyki filmowej i skorzystać z kina plenerowego w strefie startu i mety (2017), przemierzać kolejne kilometry przy akompaniamencie przebojów disco (2018) lub uczestniczyć w wielkim show  muzyką klubową (2019).  W 2020 r. całej imprezie będzie towarzyszyć spójna oprawa w rockowej stylistyce.

mat.pras. / wroclawmaraton.pl

37. PKO Wrocław Maraton odbył się 15 września 2019 r. Był swego rodzaju świadectwem ogromnych zmian zachodzących we wrocławskich biegach. Przede wszystkim, doskonale wpisał się w miejską politykę zero waste. We współpracy z MPWiK Wrocław S.A. udało się uczynić bieganie w Stolicy Dolnego Śląska znacznie przyjaźniejsze środowisku naturalnemu: zapewniając wodę kranową ze specjalnie przygotowanych nalewaków. Dodatkowo, całkowicie wyeliminowano plastikowe kubki do podawania wody na trasie, zastępując je w 100% biodegradowalnymi. Torby plastikowe ustąpiły miejsca bawełnianym workoplecakom, a za linią mety rozdawany był napój izotoniczny w puszkach zbieranych na miejscu do ponownego przetworzenia.

Wrześniowy bieg na królewskim dystansie był również ostatnim zaplanowanym w dotychczasowej formule – pętli wrocławskimi ulicami, ze startem i metą w tym samym miejscu. Wrocławski maraton czeka bowiem prawdziwa rewolucja. Impreza, która odbędzie się 20. września 2020 r. niejako „wróci do korzeni”. Podobnie, jak we wspomnianych dziesięciu pierwszych edycjach Maratonu Ślężan (w latach 1983 – 1992), część trasy 38. PKO Wrocław Maratonu zostanie wyznaczona poza granicami Wrocławia! Biegacze wyruszą w trasę o 9:00, z Rynku w Kątach Wrocławskich, metę przekroczą zaś na torze żużlowym Stadionu Olimpijskiego w Stolicy Dolnego Śląska. Około połowę drogi pokonają na terenie Gminy Kąty Wrocławskie. Tam mają na nich czekać zarówno lokalne produkty i przysmaki, jak i elementy regionalnego folkloru, przykładowo zespoły muzyczne. Będzie to unikalny na skalę krajową przykład miejskiej imprezy biegowej, przeprowadzonej we współpracy z jednostką administracyjną większej aglomeracji.

Na dodatek, po raz pierwszy w polskim środowisku biegowym, mieszkańcy Wrocławia dostaną możliwość bezpłatnego ukończenia maratonu! W ramach miejskiego programu Nasz Wrocław, wrocławianie mogą korzystać z rozmaitych ulg, a także darmowych wejść – na przykład do ogrodu zoologicznego, czy Aquaparku. Od 2020 roku każdy z uczestników programu, który zaznaczy odpowiednią opcję przy rejestracji, otrzyma zwrot kosztów udziału w 38. PKO Wrocław Maratonie po przekroczeniu linii mety.

Dla wszystkich, którzy wolą poznawać Wrocław w wolniejszym, spacerowym tempie, 19. września 2020 odbędzie się – już po raz trzeci – WrocWalk Marathon. W poprzednich edycjach „spaceru na medal” maszerowało łącznie ponad 3100 uczestników bez ograniczeń wiekowych. Podobnie jak dotychczas, każdy chętny po dokonaniu zapisu i uiszczeniu niewielkiej opłaty startowej odbierze mapę – kartę uczestnika z zaznaczonymi punktami do odwiedzenia. W każdym z nich otrzyma pieczątkę i będzie mógł zwiedzić każde z miejsc z przewodnikiem. Do wyboru będą dwie „trasy”, obie kończące się na Stadionie Olimpijskim. Tam, po okazaniu opieczętowanej karty, „spacerowicze” zostaną udekorowani pamiątkowymi medalami. Czas wędrówki ani dokładna trasa nie są mierzone.

Ostatnią – w porządku chronologicznym – imprezą biegową w Stolicy Dolnego Śląska będzie druga edycja Wrocławskiego Biegu Niepodległości. W 2019 r. wyczerpano pełen limit 3000 uczestników, w związku z czym liczba pakietów zostanie zwiększona do 4000. Ponownie start i meta zostaną umiejscowione na terenie wrocławskiego Rynku, a trasa będzie wyznaczona w centrum miasta. W pierwszej edycji, przy trasie odbywały się inscenizacje historyczne, dwa chóry wykonywały pieśni patriotyczne, a w sąsiedztwie startu i mety ustawiono wystawę historycznych fotografii. Po ukończeniu biegu, każdy z uczestników miał okazję wznieść toast za zdrowie Marszałka – oczywiście bezalkoholowym grzańcem! W 2020 r. impreza znów ma łączyć radosne, sportowe świętowanie rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości, z odpowiednio podniosłym i uroczystym uczczeniem pamięci wszystkich zasłużonych w walce o wolność Rzeczpospolitej.

Więcej informacji na temat biegów oraz linki do zapisów znajdują się na stronach internetowych: www.wroclawmaraton.pl oraz www.pol.wroclawmaraton.pl. Do udziału w rockowym 8. PKO Nocnym Wrocław Półmaratonie można zgłaszać się już w noc sylwestrową, a do startu w 38. PKO Wrocław Maratonie i WrocWalk Marathon 2020 – na przełomie lutego i marca. Zapisy do Wrocławskiego Biegu Niepodległości ruszą w lipcu. Imprezy odbędą się kolejno: 20 czerwca (półmaraton), 19 września (WrocWalk Marathon 2020), 20 września (maraton) oraz – oczywiście – 11 listopada. To będzie rozbiegany rok we Wrocławiu!

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

Jubileusz nowego pogranicza

Mówią, że granice to są blizny historii, jeśli tak, to ta granica pokazuje jak ...

Samorządowcy do Senatu: trzeba odrzucić zmiany w kodeksie wyborczym

Wybory prezydenckie w maju to mrzonka – uważają przedstawiciele organizacji samorządowych. I apelują do ...

Nowe oblicze Funduszu Dróg Samorządowych. Tym razem to sposób na walkę z kryzysem

Premier Morawiecki zatwierdził listę ponad 2 tys. projektów w ramach Funduszu Dróg Samorządowych na ...

Jak poprawić ochronę danych w samorządach

Ostatni raport Najwyższej Izby Kontroli na temat cyberbezpieczeństwa w samorządach był dla lokalnych władz ...

Ruszyło odmrażanie kultury. Przybywa atrakcji do zobaczenia

Instytucje kultury przygotowują się do ponownego otwarcia. Od soboty można odwiedzać m.in. oddział Muzeum ...

Lublin stawia na nowe technologie

Dynamiczny rozwój miasta jest ściśle związany z wyznaczonymi przez strategię miasta branżami priorytetowymi takimi ...