Politechnika w Gliwicach uczelnią badawczą

fot. M. Baranowski

Politechnika Śląska w Gliwicach dołączyła do grona laureatów konkursu „Inicjatywa Doskonałości – Uczelnia Badawcza”.

Politechnika Śląska zajmuje 8.pozycję w grupie 10 laureatów wyłonionych spośród ponad 400 szkół wyższych w Polsce. Uczelnie oceniono na podstawie programu doskonalenia badań naukowych i rozwoju kształcenia. Program Politechniki Śląskiej uzyskał bardzo wysoką notę.

– Każda z 10 uczelni uzyska dziesięcioprocentowy wzrost subwencji. Politechnika dostanie blisko 35 milionów złotych, zmieni się także sposób naliczania kwoty subwencji. W przypadku uczelni badawczej większy nacisk kładzie się na działalność badawczą. To wielki zaszczyt i prestiż, ale też wielki obowiązek dla nas – mówi prof. dr hab. inż. Arkadiusz Mężyk, rektor Politechniki Śląskiej. Jednym z kluczowych elementów w ramach konkursu „Inicjatywa Doskonałości – Uczelnia Badawcza” było zdefiniowanie priorytetowych obszarów badawczych przez gliwicką uczelnię

W 12. edycji konkursu na Najbardziej Prodoktorancką Uczelnię w Polsce – PRODOK 2019 drugie miejsce w kategorii „Uczelnie Techniczne” zajęła Politechnika Śląska w Gliwicach.

Uczelnie biorące udział w konkursie były oceniane na podstawie takich kryteriów, jak m.in. rekrutacja na studia, stypendia doktoranckie, badania naukowe doktorantów, pomoc prawna i psychologiczna dla doktorantów, wsparcie we współpracy międzynarodowej.

Dodatkowo w listopadzie na gliwickiej uczelni otwarto Laboratorium Nowoczesnych Technologii, w którym studenci będą doskonalili umiejętności z zakresu sterowania ruchem kolejowym. Zostało ono ufundowane przez firmę Bombardier Transportation Polska, światowego lidera technologii dla transportu szynowego i jednocześnie największego międzynarodowego inwestora w branży kolejowej w Polsce.

Laboratorium mieści się na Wydziale Automatyki, Elektroniki i Informatyki Politechniki Śląskiej w Gliwicach. Studenci będą w nim zdobywać teoretyczne i praktyczne umiejętności przygotowujące do przyszłej pracy zawodowej, m.in. z zakresu sterowania ruchem kolejowym. Dzięki współpracy Politechniki Śląskiej z firmą Bombardier studenci będą też odbywać praktyki i staże w tym przedsiębiorstwie, które z kolei spośród studentów będzie rekrutować przyszłych pracowników. Obecnie w zakładach Bombardier Transportation w Katowicach, Łodzi, Warszawie i Wrocławiu pracuje ponad 2 500 osób.

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

Każdy zareagował na pandemię inaczej

Nie wierzyłam, iż świat koncertowy stanie w miejscu. To nie tylko nasze główne źródło ...

Nie będzie premii, zakupów, wyjazdów. Miasta coraz mocniej zaciskają pasa

Ostatnie tygodnie upływają pod znakiem oszczędności. O swoich planach informują kolejne urzędy miejskie. Część ...

Długi najemców komunalnych idą w miliony

Najemcy mieszkań komunalnych są winni setki miliony złotych. Odzyskanie zaległego czynszu nie jest proste. ...

Narkotesty dla kierowców komunikacji miejskiej. Na razie dobrowolne

Po tragicznym wypadku autobusu miejskiego w Warszawie przewoźnicy chcą badać kierowców narkotestami. Ale bez ...

Wojewoda utrącił jedną z priorytetowych inicjatyw władz Warszawy

Warszawska uchwała krajobrazowa może trafić do kosza. Wojewoda mazowiecki zakwestionował jej ważność. Władze Warszawy ...

Włoski styl spod Szczecina

Na przełomie wieków stopa zamożności Polaków rosła, ludzie coraz częściej podróżowali. Polakom potrzebny był ...