Dynamiczny wzrost branży IT w Lublinie

Do rozwoju gospodarczego Lublina w ostatniej dekadzie w dużej mierze przyczynił się dynamiczny wzrost branży IT.

Powstały firmy lokalne, zainwestowali światowi gracze. Dziś branża zatrudnia ok. 6000 osób i skupia się wokół miejskiego projektu Lubelska Wyżyna IT.

Lubelskie IT stale rośnie

Jeszcze w 2011 roku, gdy do większych polskich miast śmiało napływały międzynarodowe koncerny informatyczne, lubelskie IT liczyło zaledwie 600 zarejestrowanych w tym obszarze podmiotów gospodarczych. Dziś jest ich 1800. Według statystyk zatrudniają one obecnie ponad 6000 pracowników. Tylko w 2019 roku do Lublina weszły marki o globalnym zasięgu takie jak PwC, Capgemini czy Lingaro.

 

Lubelski ekosystem IT tworzą zarówno duże korporacje, jak i małe i średnie firmy. Oferują usługi dla biznesu w zakresie tworzenia dedykowanych aplikacji mobilnych, big data, data science, eCommerce czy Internet of Things, wykorzystując narzędzia takie jak sztuczna inteligencja, Machine Learning, Business Intelligence czy rozwiązania w chmurze. Coraz popularniejsze w Lublinie staje się korzystanie z technologii chmurowej Salesforce, na której pracują lubelskie oddziały firm PolSource, Britenet oraz wspomnianego PwC. Lublin to także 4. w kraju ekosystem startupowy.  Znaczna część tych młodych firm realizuje swoje projekty właśnie w obszarze IT. Te, które zajmują się zagadnieniem cyberbezpieczeństwa, wspiera lubelski Samsung Inkubator.

Przyjazny ekosystem dla branży IT

Dynamiczny rozwój branży IT w Lublinie nie byłby możliwy, gdyby nie biznesowy klimat i atrakcyjność inwestycyjna miasta. Składa się na nie między innymi dostępność wysokiej klasy powierzchni biurowej. Aktualnie istniejące zaplecze Lublina to ponad 200 m kw., a w następnym roku rozpocznie się realizacja kolejnych trzech inwestycji w dogodnych lokalizacjach.

Kolejny czynnik to dostępność wykwalifikowanej kadry. W Lublinie działa 9 uczelni wyższych, z których 5 kształci na kierunku informatyka i kierunkach jej pokrewnych. Rocznie informatykę studiuje ok. 2500 osób, a na rynek pracy każdego roku wchodzi ponad 500 absolwentów. Część z nich decyduje się zostać w Lublinie. Nierzadko powodem jest to, co przyciąga również seniorów IT i kadrę menedżerską przeprowadzającą się do Lublina z innych miast – jakość życia.

IT to branża, w której zarobki są wyrównane w skali kraju. Dlatego większą wartością dla specjalistów jest komfort życia, na który w Lublinie składa się szeroka oferta kulturalna, dobrze prosperująca komunikacja miejska, mieszkania w osiągalnych cenach i w dogodnej lokalizacji oraz dostępna dla mieszkańców zieleń miejska. Średnia pensja specjalisty IT w Lublinie to 7000 zł brutto, a niższe koszty życia znacząco odbiegają od wysokich cen w większych miastach.

Lubelska Wyżyna IT

Ekosystem IT w Lublinie skupia się wokół projektu koordynowanego przez Urząd Miasta Lublin. Zadaniem Lubelskiej Wyżyny IT jest budowanie wewnętrznej sieci współpracy, promowanie branży i popularyzowanie IT wśród młodzieży. Projekt ma charakter niesformalizowany, ale lubelskie firmy IT chętnie się angażują. W działalności LWIT uczestniczą też lokalne uczelnie.

W ramach Lubelskiej Wyżyny IT organizowane są spotkania, śniadania biznesowe i warsztaty. Firmy wymieniają się doświadczeniami, a nawet prowadzą własne wspólne projekty. Przykładem może być konferencja J-Santa organizowana przez DataArt ze współudziałem sześciu innych lubelskich firm. Duże zaangażowanie ze strony branży IT widać także w przypadku wydarzeń organizowanych w ramach samej Lubelskiej Wyżyny IT. Odbywający się wiosną każdego roku „Check IT” to multimodalne wydarzenie, złożone ze szkoleń, warsztatów, wykładów i prezentacji najnowocześniejszych technologii. Z kolei „Uczeń na Wyżynie IT” to seria warsztatów odbywających się w siedzibach firm, partnerów wydarzenia. Odbiorcami imprez są uczniowie szkół ponadpodstawowych z miasta i regionu, ale sława wydarzeń sięga nawet województw ościennych.

Działanie i prężny rozwój Lubelskiej Wyżyny IT nie pozostaje niezauważony na arenie krajowej. W serii „Raportów o stanie polskich metropolii”, sporządzonej przez firmę doradczą PwC, projekt został uznany za dobrą praktykę i przedstawiany wszystkim poddanym analizie miastom.

www.lwit.lublin.eu

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

Meldunki: Trzeba wskazać tych, którzy mają dostęp do danych

W sprawach o zameldowanie lub wymeldowanie odbiorcami danych są m.in. strony postępowań administracyjnych. Informację ...

Mniej kradzieży samochodów. Jakie auta giną najczęściej?

Polska policja w 2018 roku wszczęła blisko 9 tys. postępowań o kradzież auta. Sprawców ...

Miasta szykują się do rewolucyjnego demakijażu

Do miast z uchwałą krajobrazową dołączy wkrótce Warszawa – prawdopodobnie dojdzie do tego już ...

Zakaz palenia węglem obejmie kolejne miasta

Między innymi Tarnów, Sopot, Wrocław czy Racibórz zamierzają pójść w ślady Krakowa i całkowicie ...

Dworzec Centralny w Warszawie, od niedawna w rejestrze zabytków

Zabytkowe dworce: kłopot czy korzyści?

Wpisywanie dworców kolejowych do rejestru zabytków nie wszystkim odpowiada. Biały marmur z Kazachstanu, czarny ...

Po Dynowie z mapą dzieciństwa

Młodzież z podkarpackiego Dynowa zorganizowała dwa teatralne spacery ze specjalną mapą dzieciństwa. Grupa 25 ...