Dynamiczny wzrost branży IT w Lublinie

Do rozwoju gospodarczego Lublina w ostatniej dekadzie w dużej mierze przyczynił się dynamiczny wzrost branży IT.

Powstały firmy lokalne, zainwestowali światowi gracze. Dziś branża zatrudnia ok. 6000 osób i skupia się wokół miejskiego projektu Lubelska Wyżyna IT.

Lubelskie IT stale rośnie

Jeszcze w 2011 roku, gdy do większych polskich miast śmiało napływały międzynarodowe koncerny informatyczne, lubelskie IT liczyło zaledwie 600 zarejestrowanych w tym obszarze podmiotów gospodarczych. Dziś jest ich 1800. Według statystyk zatrudniają one obecnie ponad 6000 pracowników. Tylko w 2019 roku do Lublina weszły marki o globalnym zasięgu takie jak PwC, Capgemini czy Lingaro.

 

Lubelski ekosystem IT tworzą zarówno duże korporacje, jak i małe i średnie firmy. Oferują usługi dla biznesu w zakresie tworzenia dedykowanych aplikacji mobilnych, big data, data science, eCommerce czy Internet of Things, wykorzystując narzędzia takie jak sztuczna inteligencja, Machine Learning, Business Intelligence czy rozwiązania w chmurze. Coraz popularniejsze w Lublinie staje się korzystanie z technologii chmurowej Salesforce, na której pracują lubelskie oddziały firm PolSource, Britenet oraz wspomnianego PwC. Lublin to także 4. w kraju ekosystem startupowy.  Znaczna część tych młodych firm realizuje swoje projekty właśnie w obszarze IT. Te, które zajmują się zagadnieniem cyberbezpieczeństwa, wspiera lubelski Samsung Inkubator.

Przyjazny ekosystem dla branży IT

Dynamiczny rozwój branży IT w Lublinie nie byłby możliwy, gdyby nie biznesowy klimat i atrakcyjność inwestycyjna miasta. Składa się na nie między innymi dostępność wysokiej klasy powierzchni biurowej. Aktualnie istniejące zaplecze Lublina to ponad 200 m kw., a w następnym roku rozpocznie się realizacja kolejnych trzech inwestycji w dogodnych lokalizacjach.

Kolejny czynnik to dostępność wykwalifikowanej kadry. W Lublinie działa 9 uczelni wyższych, z których 5 kształci na kierunku informatyka i kierunkach jej pokrewnych. Rocznie informatykę studiuje ok. 2500 osób, a na rynek pracy każdego roku wchodzi ponad 500 absolwentów. Część z nich decyduje się zostać w Lublinie. Nierzadko powodem jest to, co przyciąga również seniorów IT i kadrę menedżerską przeprowadzającą się do Lublina z innych miast – jakość życia.

IT to branża, w której zarobki są wyrównane w skali kraju. Dlatego większą wartością dla specjalistów jest komfort życia, na który w Lublinie składa się szeroka oferta kulturalna, dobrze prosperująca komunikacja miejska, mieszkania w osiągalnych cenach i w dogodnej lokalizacji oraz dostępna dla mieszkańców zieleń miejska. Średnia pensja specjalisty IT w Lublinie to 7000 zł brutto, a niższe koszty życia znacząco odbiegają od wysokich cen w większych miastach.

Lubelska Wyżyna IT

Ekosystem IT w Lublinie skupia się wokół projektu koordynowanego przez Urząd Miasta Lublin. Zadaniem Lubelskiej Wyżyny IT jest budowanie wewnętrznej sieci współpracy, promowanie branży i popularyzowanie IT wśród młodzieży. Projekt ma charakter niesformalizowany, ale lubelskie firmy IT chętnie się angażują. W działalności LWIT uczestniczą też lokalne uczelnie.

W ramach Lubelskiej Wyżyny IT organizowane są spotkania, śniadania biznesowe i warsztaty. Firmy wymieniają się doświadczeniami, a nawet prowadzą własne wspólne projekty. Przykładem może być konferencja J-Santa organizowana przez DataArt ze współudziałem sześciu innych lubelskich firm. Duże zaangażowanie ze strony branży IT widać także w przypadku wydarzeń organizowanych w ramach samej Lubelskiej Wyżyny IT. Odbywający się wiosną każdego roku „Check IT” to multimodalne wydarzenie, złożone ze szkoleń, warsztatów, wykładów i prezentacji najnowocześniejszych technologii. Z kolei „Uczeń na Wyżynie IT” to seria warsztatów odbywających się w siedzibach firm, partnerów wydarzenia. Odbiorcami imprez są uczniowie szkół ponadpodstawowych z miasta i regionu, ale sława wydarzeń sięga nawet województw ościennych.

Działanie i prężny rozwój Lubelskiej Wyżyny IT nie pozostaje niezauważony na arenie krajowej. W serii „Raportów o stanie polskich metropolii”, sporządzonej przez firmę doradczą PwC, projekt został uznany za dobrą praktykę i przedstawiany wszystkim poddanym analizie miastom.

www.lwit.lublin.eu

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

Na Mazowszu trwa wielkie liczenie pieców. Wiele trzeba będzie pilnie wymienić

Mazowieckie gminy sprawdzają źródła ogrzewania u mieszkańców. Pozwoli to ustalić, ile pieców w regionie ...

Oszuści także chcą zarabiać na wirusie

Koronawirus – jak wszystko, co nieznane – spowodował, że Polacy stali się bardziej podatni ...

O konsekwencjach wycieku imienia i nazwiska trzeba poinformować

Zawiadomienie o naruszeniu ochrony danych osobowych musi odnosić się do konkretnej sytuacji i być ...

Woda: towar na wagę złota

Coraz więcej regionów odczuwa niedostatek wody, więc zachęca do jej oszczędzania i dotuje „łapanie ...

Lokalne władze trzeba nasycić demokracją

Z badań sondażowych wynika, że mieszkańcy obdarzyli samorząd dużym zaufaniem, choć właśnie na poziomie ...

Kierunek – wschód!

Może nie zawsze będzie idealnie, ale na pewno zawsze – ciekawie. A kiedy trafi ...