W Lublinie biznes wspiera jakość kształcenia technicznego

Lublin to miasto o długiej tradycji przemysłowej. Aktualnie rozwija się tu prężnie branża automotive, spożywcza i lotnicza.

Lokalni przedsiębiorcy, w celu popularyzacji sektora i podniesienia jakości kształcenia w szkołach technicznych, zdecydowali się na praktyczną współpracę z lubelskimi technikami.

Lubelski przemysł przerósł strefę ekonomiczną

Nowa era dla lubelskiego przemysłu zaczęła się wraz z ustanowieniem Lubelskiej Podstrefy SSE Euro-Park Mielec. Dzięki zainteresowaniu ze strony inwestorów teren trzykrotnie rozszerzono. Dziś podstrefa liczy 70 przedsiębiorstw, ale dzięki nowym regulacjom, związanym z wprowadzeniem Polskiej Strefy Inwestycji dopuszczającej przyznawanie zezwoleń na działalność na dowolnym terenie, szykowane są nowe wejścia.

mat.pras.

W Lublinie rozwijają się firmy produkcyjne działające w branży automotive. Produkowane są między innymi silniki elektryczne, felgi stalowe, czujniki dla branży motoryzacyjnej, systemy paliwowe czy zaawansowane technologicznie wyświetlacze. Tradycja rolnicza i produkcyjna w regionie pozwala na prężny rozwój branży maszynowej. Poza tym Lublin słynie ze swoich produktów spożywczych – makaronów, mrożonek, miodów pitnych czy wyrobów browarniczych. Lubelskie części do samolotów i śmigłowców znane są już od lat, a ich produkcję kontynuują nowoczesne zakłady ulokowane w lubelskiej podstrefie i w Świdniku.

Nauczanie techniczne na pierwszy plan

W Lublinie od 70 lat działa Politechnika Lubelska. Uczelnia oferuje studia na 20 kierunkach i 60 specjalnościach z zakresu mechaniki, robotyki, architektury i budownictwa czy elektryki. Lokalny rynek pracy wskazuje jednak na zapotrzebowanie na szczegółowo wyspecjalizowanych pracowników. Tych kształcą lubelskie technika o profilu budowlanym, mechanicznym, geodezyjnym, elektrycznym, transportowym, włókienniczym, ekonomiczno-handlowym i chemicznym.

mat.pras.

To właśnie ten potencjał ludzki zauważyli lubelscy przedsiębiorcy przemysłowi, którzy za pośrednictwem Fundacji Lubelska Wyżyna Motoryzacyjna i Maszynowa nawiązali współpracę z ze szkołami technicznymi reprezentowanymi przez władze miasta. Celem jest lepsze dostosowanie kształcenia zawodowego w Lublinie dla potrzeb lokalnego rynku pracy.

Model współpracy biznes-nauka

Autorzy projektu chcą wypracować optymalny, uniwersalny model współpracy między przedsiębiorstwami a szkołami. Doświadczenie i zasób wiedzy praktycznej specjalistów z firm produkcyjnych będzie bezpośrednio transferowany do szkół poprzez mentoring ekspercki, przeprowadzanie szkoleń pozwalających uzyskać kwalifikacje i uprawnienia inne niż te proponowane przez szkoły, rozwijanie w uczniach kompetencji przyszłości, takich jak kreatywność czy innowacyjność, zajęcia prezentujące zastosowanie najnowszych technologii podczas wizyt studyjnych w zakładach produkcyjnych czy modyfikacja programów nauczania.

mat.pras.

Pilotażowy etap projektu zostanie wdrożony w zawodach, które według pracodawców są kluczowe dla rozwoju lubelskiej gospodarki. Chodzi o techników mechaniki, mechatroniki, elektryki, elektroniki, spedycji oraz logistyki. Kluczowa dla rozwoju projektu będzie diagnoza potrzeb rynku. Poza tym planowane jest wprowadzenie nowego standardu doradztwa zawodowego i wyposażenie nauczycieli w nowoczesne aplikacje do diagnozowania predyspozycji zawodowych.

mat.pras.

Projekt jest odpowiedzią na nasilający się problem niedoboru doświadczonej kadry nauczycielskiej, która składałaby się z praktyków w pracy w konkretnym zawodzie. To także sposób na propagowanie lokalnego rynku pracy, zwłaszcza w sektorze przemysłu.

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

Nowa siedziba szpitala psychiatrycznego w Drewnicy to inwestycja mazowieckiego samorządu

Na zdrowie wydają tyle, ile mogą

Profilaktyka, sprzęt do leczenia, nowe szpitale – lokalne władze starają się przeznaczać na ochronę ...

Wielki brat pomoże w gumkowaniu bohomazów

Czy dodatkowe kamery monitoringu odstraszą grafficiarzy? Zdania są podzielone. Władze Warszawy planują wzmocnienie ochrony ...

Turystyka ucierpiała na pandemii

Branża turystyczna ucierpiała, i to znacznie, z powodu pandemii. Brak jakichkolwiek wpływów od marca ...

Stocznia Gdańska z szansami na zasłużony blask

Stocznia Gdańska może trafić na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. 28 lutego okaże się, czy ...

Wakacje 2020: wyjątkowa kolekcja pereł krajowej sztuki w zasięgu ręki

Wakacje w Polsce to także okazja, by nareszcie docenić nasze zabytki. Wiele można podziwiać ...

Grudziądz odważnie ratuje swój szpital

Plan uleczenia grudziądzkiego szpitala wchodzi w życie. To „sytuacja niespotykana na skalę Polski”. Na ...