Lublin to miasto o długiej tradycji przemysłowej. Aktualnie rozwija się tu prężnie branża automotive, spożywcza i lotnicza.
Lokalni przedsiębiorcy, w celu popularyzacji sektora i podniesienia jakości kształcenia w szkołach technicznych, zdecydowali się na praktyczną współpracę z lubelskimi technikami.
Lubelski przemysł przerósł strefę ekonomiczną
Nowa era dla lubelskiego przemysłu zaczęła się wraz z ustanowieniem Lubelskiej Podstrefy SSE Euro-Park Mielec. Dzięki zainteresowaniu ze strony inwestorów teren trzykrotnie rozszerzono. Dziś podstrefa liczy 70 przedsiębiorstw, ale dzięki nowym regulacjom, związanym z wprowadzeniem Polskiej Strefy Inwestycji dopuszczającej przyznawanie zezwoleń na działalność na dowolnym terenie, szykowane są nowe wejścia.

W Lublinie rozwijają się firmy produkcyjne działające w branży automotive. Produkowane są między innymi silniki elektryczne, felgi stalowe, czujniki dla branży motoryzacyjnej, systemy paliwowe czy zaawansowane technologicznie wyświetlacze. Tradycja rolnicza i produkcyjna w regionie pozwala na prężny rozwój branży maszynowej. Poza tym Lublin słynie ze swoich produktów spożywczych – makaronów, mrożonek, miodów pitnych czy wyrobów browarniczych. Lubelskie części do samolotów i śmigłowców znane są już od lat, a ich produkcję kontynuują nowoczesne zakłady ulokowane w lubelskiej podstrefie i w Świdniku.
Nauczanie techniczne na pierwszy plan
W Lublinie od 70 lat działa Politechnika Lubelska. Uczelnia oferuje studia na 20 kierunkach i 60 specjalnościach z zakresu mechaniki, robotyki, architektury i budownictwa czy elektryki. Lokalny rynek pracy wskazuje jednak na zapotrzebowanie na szczegółowo wyspecjalizowanych pracowników. Tych kształcą lubelskie technika o profilu budowlanym, mechanicznym, geodezyjnym, elektrycznym, transportowym, włókienniczym, ekonomiczno-handlowym i chemicznym.

To właśnie ten potencjał ludzki zauważyli lubelscy przedsiębiorcy przemysłowi, którzy za pośrednictwem Fundacji Lubelska Wyżyna Motoryzacyjna i Maszynowa nawiązali współpracę z ze szkołami technicznymi reprezentowanymi przez władze miasta. Celem jest lepsze dostosowanie kształcenia zawodowego w Lublinie dla potrzeb lokalnego rynku pracy.
Model współpracy biznes-nauka
Autorzy projektu chcą wypracować optymalny, uniwersalny model współpracy między przedsiębiorstwami a szkołami. Doświadczenie i zasób wiedzy praktycznej specjalistów z firm produkcyjnych będzie bezpośrednio transferowany do szkół poprzez mentoring ekspercki, przeprowadzanie szkoleń pozwalających uzyskać kwalifikacje i uprawnienia inne niż te proponowane przez szkoły, rozwijanie w uczniach kompetencji przyszłości, takich jak kreatywność czy innowacyjność, zajęcia prezentujące zastosowanie najnowszych technologii podczas wizyt studyjnych w zakładach produkcyjnych czy modyfikacja programów nauczania.

Pilotażowy etap projektu zostanie wdrożony w zawodach, które według pracodawców są kluczowe dla rozwoju lubelskiej gospodarki. Chodzi o techników mechaniki, mechatroniki, elektryki, elektroniki, spedycji oraz logistyki. Kluczowa dla rozwoju projektu będzie diagnoza potrzeb rynku. Poza tym planowane jest wprowadzenie nowego standardu doradztwa zawodowego i wyposażenie nauczycieli w nowoczesne aplikacje do diagnozowania predyspozycji zawodowych.

Projekt jest odpowiedzią na nasilający się problem niedoboru doświadczonej kadry nauczycielskiej, która składałaby się z praktyków w pracy w konkretnym zawodzie. To także sposób na propagowanie lokalnego rynku pracy, zwłaszcza w sektorze przemysłu.
Żadna część jak i całość utworów zawartych w dzienniku nie może być powielana i rozpowszechniana lub dalej rozpowszechniana w jakiejkolwiek formie i w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny lub inny albo na wszelkich polach eksploatacji) włącznie z kopiowaniem, szeroko pojętę digitalizację, fotokopiowaniem lub kopiowaniem, w tym także zamieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody Gremi Media SA. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części bez zgody Gremi Media SA lub autorów z naruszeniem prawa jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami "Regulaminu korzystania z artykułów prasowych" [Poprzednia wersja obowiązująca do 30.01.2017]. Formularz zamówienia można pobrać na stronie www.rp.pl/licencja.