W Kujawsko-Pomorskiem inwestują w kulturę

Wmurowanie aktu erekcyjnego pod Młyn Kultury
fot. Mikołaj Kuras

Samorząd województwa kujawsko-pomorskiego rozpoczął gruntowną przebudowę i rozbudowę części dawnych toruńskich młynów Richtera na potrzeby marszałkowskich instytucji kultury.

W bezpośrednim sąsiedztwie działającego z sukcesem interaktywnego centrum nauki Młyn Wiedzy powstaną przestrzenie mieszczące między innymi mediatekę Książnicy Kopernikańskiej, salę wystawową Galerii i Ośrodka Plastycznej Twórczości Dziecka oraz salę teatralno-koncertową Wojewódzkiego Ośrodka Animacji Kultury. 3 grudnia odbyła się uroczystość wmurowania aktu erekcyjnego.

Wmurowanie aktu erekcyjnego pod Młyn Kultury / fot. Mikołaj Kuras

Powstaje bardzo potrzebny obiekt, który umożliwi wojewódzkim instytucjom kultury rozwój ich misji i jeszcze lepszą służbę na rzecz regionalnej i lokalnej społeczności – podkreśla marszałek Piotr Całbecki.

Ośrodek jest dedykowany twórczości artystycznej i jej aktywnym odbiorcom. Projekt architektoniczny powstał w pracowni Home of Houses. Sześciopiętrowy gmach o kubaturze 18 tysięcy metrów sześciennych – z dużym udziałem przeszkleń i efektowaną zewnętrzną konstrukcją stalową oraz ceglaną elewacją – będzie bardzo awangardowy, ultranowoczesny, także w aranżacji wnętrz. Architekci zadbali jednak, by nawiązywał do tradycji i harmonijnie wpisał się w istniejącą w tym rejonie zabudowę.

Młyn Kultury – wizualizacja, graf. Home of Houses

Parter będzie strefą ogólnodostępną – będą się tu mieścić m.in. kawiarnia i przestrzeń wystawiennicza. Pierwsze piętro zaplanowano jako królestwo galerii, z miejscem na warsztaty plastyczne dla najmłodszych i salą wystawową. Ulokuje się tu pierwsza w Polsce profesjonalna galeria twórczości plastycznej dzieci i młodzieży. Będą w niej prezentowane bogate zbiory toruńskiej Galerii i Ośrodka Plastycznej Twórczości Dziecka. Drugie i trzecie piętro zajmie Książnica, która umieści tu swoją mediatekę i przeniesie jedną filii – w tej części Młyna Kultury przewidziano m. in. salę zbiorów i czytelnię, odpowiednio urządzoną i przyjazną kolorystycznie strefę malucha, strefy gier i komiksów oraz salę wykładową. Ostatnie trzy piętra przeznaczone zostały dla WOAK-u, który urządzi tu swoją główną siedzibę, z salą teatralno-koncertową, salami prób i miejscem na funkcjonalne biura.

Całość będzie kosztować 32 miliony złotych. Część finansowania pokrywa dotacja z Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko, resztę budżet województwa. Roboty budowlane rozpoczęły się w czerwcu, planowane zakończenie latem przyszłego roku.

 

Kujawy i Pomorze – inwestycje w kulturze:

♦ Młyn Kultury

♦ remont pałacu Dąmbskich w Toruniu (siedziba Teatru Muzycznego)

♦ rozbudowa kinoteatru Grunwald w Toruniu (duża scena Teatru Muzycznego)

♦ Kujawskie Centrum Muzyki w restaurowanym pałacu w Wieńcu pod Włocławkiem

♦ przygotowania do rozbudowy Filharmonii Pomorskiej w Bydgoszczy

♦ przygotowania do rozbudowy Opery Nova w Bydgoszczy

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

Jesień życia nie musi być nudna

Emerytura to czas, by seniorzy uzupełnili braki, na które nie mieli czasu czy możliwości ...

Gliwickie lotnisko rozwija skrzydła

Przed wojną z lotniska w Gliwicach latano do Odessy, Teheranu, Hamburga, Londynu i Wiednia. ...

Michał Sufin: Odpalimy nową Rakietę

Michał Sufin mówi o planach Klubu Komediowego, jednej z najważniejszych nowych warszawskich scen, otwarciu ...

Raport: jak zmienia się rynek pracy w regionach

Sprawdziliśmy, jak w ostatnich latach zmieniało się zatrudnienie w powiatach i województwach. Kto ma ...

Tysiąc gmin nie ma pieniędzy na bieżące wydatki

– Sytuacja samorządów jest bardzo zła, a za chwilę będzie tragiczna – mówił podczas ...

Komu wodociąg, komu kanalizację

Nawet w dużych miastach nie wszyscy są podłączeni do sieci wodno-kanalizacyjnej. Na wsiach to ...