Gliwice przyniosły szczęście!

Fot. D. Nita-Garbiec

Reprezentantka Polski Viki Gabor wygrała Eurowizję Junior 2019. W nowoczesnej hali Arena Gliwice występy młodych muzyków oglądało kilkanaście tysięcy widzów. To niesamowite wydarzenie śledziło także miliony osób przed telewizorami oraz w internecie!

W finale Eurowizji Junior 2019 można było oglądać reprezentantów z 19 krajów: Albanii, Armenii, Australii, Białorusi, Francji, Gruzji, Hiszpanii, Holandii, Irlandii, Kazachstanu, Macedonii Północnej, Malty, Polski, Portugalii, Rosji, Serbii, Ukrainy, Walii, Włoch.

Viki Gabor zdeklasowała konkurencję wykonaniem piosenki z ekologicznym przesłaniem – „Superhero”. Drugie miejsce przypadło pochodzącemu z Kazachstanu Yerzhanowi Maximowi, a trzecie Hiszpance Melani Garcia.

fot. UM Gliwice

Był to już drugi z rzędu triumf Polski w międzynarodowym konkursie wokalnym Eurowizja Junior. Po zwycięstwie Roksany Węgiel w 2018 roku Polsce przypadł zaszczyt organizacji tegorocznej imprezy. Wybór Europejskiej Unii Nadawców i Telewizji Polskiej padł na Arenę Gliwicę, supernowoczesny obiekt widowiskowo-sportowy, który w niedzielę 24 listopada stanął na wysokości zadania.

Gliwice – gospodarz idealny

Wybór miasta-gospodarza konkursu został dokonany nie tylko dzięki położeniu Gliwic, w bardzo rozwiniętym regionie jakim jest Śląsk, ale także głównie dzięki jakości i dostępności hali, bliskości trzech lotnisk oraz obecności rozwiniętej infrastruktury,  w tym drogowej. Hala na potrzeby wydarzenia musiała zostać zajęta przez ponad 20 dni (taki był wymóg przy przygotowywaniu koncertu), a w jego finansowanie zaangażowały się Miasto Gliwice i Województwo Śląskie.

fot. D. Nita-Garbiec, UM Gliwice

Zagraniczni dziennikarze, m.in. z Hiszpanii, Włoch czy Czech, chwalili samo miasto, podkreślając, że jest ono dobrze skomunikowane, z piękną starówką oraz… atrakcyjnymi cenami w restauracjach i sklepach.

Na filmikach zapowiadających występy artystów przez kilka sekund przedstawiano strategiczne punkty miasta i regionu m.in.: gliwicką Palmiarnię, zabytkową Villę Caro, kampus akademicki Politechniki Śląskiej oraz gliwicką Radiostację- Pomnik Historii.

Arena Gliwice –  profesjonalizm na najwyższym poziomie

Sama Arena Gliwice również świetnie poradziła sobie z rolą gospodarza obiektu. Każdy występ realizowany był z dużą starannością i dbałością o szczegóły, sprzyjała temu spektakularna scena autorstwa Jorgosa Stylianu-Matsisa. Duże wrażenie zrobiło umiejscowienie w hali, która z powodzeniem mogłaby posłużyć także jako arena zmagań dorosłych wykonawców.

fot. M. Kołton

Inne aspekty organizacji, takie jak kontrola bezpieczeństwa, kierowanie przez obsługę przybyłych widzów do odpowiednich sektorów czy szeroko rozumiane zabezpieczenia, były na najwyższym poziomie międzynarodowych imprez masowych.

Gliwice sprostały wymaganiom i potwierdziły, iż są gotowe na organizację wielkich międzynarodowych wydarzeń. Niesamowita atmosfera, jaka zapanowała w Gliwicach, z pewnością na długo zapadnie w pamięć nie tylko mieszkańcom miasta, widzom, uczestnikom Eurowizji Junior 2019, ale wszystkim, którzy mogli współtworzyć to najważniejsze muzyczne wydarzenie w Polsce.

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

Wiara wystawiana na ciężką próbę

Wymiar sprawiedliwości popełnia błędy. Efektem części z nich mogą być pozwy pokrzywdzonych, którzy domagają ...

Grudziądz odważnie ratuje swój szpital

Plan uleczenia grudziądzkiego szpitala wchodzi w życie. To „sytuacja niespotykana na skalę Polski”. Na ...

Będą nowe miejskie plaże

Trwają pracę związane z zabudową części nabrzeża jeziora w Sławie (woj. lubuskie). Nowego terenu ...

Nowa siedziba na miarę marszałka

Niektóre samorządy województw już doczekały się nowych siedzib, inne mają takie plany inwestycyjne. Część ...

Miasta w sądzie walczą o pieniądze z rządem

Samorządy dopłacają kilkaset milionów złotych, pokrywając średnio połowę kosztów przedsięwzięć zlecanych im przez administrację ...

Zrównoważony rozwój za mniejsze pieniądze

Wyłonione w wyborach lokalne władze, chcąc rozwijać konkurencyjność gminy czy miasta, będą miały ciężki ...