Kujawy-Pomorze – gęsina, tradycja, dobra zabawa

Festyn gęsinowy w Przysieku
Fot. Andrzej Goiński

Jak co roku o tej porze restauracje w całym kraju umieszczą w menu specjalne dania z kujawsko-pomorskiej gęsiny, zdrowego mięsa, polecanego przez dietetyków.

Województwo kujawsko-pomorskie, polskie zagłębie gęsinowe i region kultywujący patriotyczne tradycje, zaprasza na doroczną „Kujawsko-pomorską gęsinę na świętego Marcina”. Główne wydarzenie kampanii, Festiwal Gęsiny, w przededniu Narodowego Święta Niepodległości (9 i 10 listopada) w Przysieku pod Toruniem.

Marszałek woj. kujawsko-pomorskiego Piotr Całbecki i Michel Moran / fot. Andrzej Goiński

Amerykanie mają indyka na swój Dzień Dziękczynienia. My w Polsce także musimy zadbać o kulinarne rytuały, by świętować 11 listopada radośnie i z dumą, nie tylko publicznie, ale też prywatnie, rodzinnie. Gęś to oczywiście pretekst. Marzy mi się, ab 11 listopada całe rodziny spotykały się przy stole by rozmawiać i wspominać, budując więzi i kultywując patriotyczne tradycje. Żeby to święto nareszcie łączyło Polaków – podkreśla marszałek Piotr Całbecki.

CZYTAJ TAKŻE: Wygraj warsztaty kulinarne z Michelem Moranem

Przysiek, niewielka miejscowość pod Toruniem, na dwa dni stanie się nie tylko gęsinową stolicą Polski, ale też miejscem, gdzie można interesująco spędzić czas z rodziną i przyjaciółmi. W programie Festiwalu Gęsiny, który jest odwiedzaną przez kilkanaście tysięcy gości największą tego rodzaju imprezą w Polsce, m.in. połączone z degustacją prezentacje kulinarne w wykonaniu gwiazd (największa z nich to Michel Moran), kiermasz produktów z gęsiny, kiermasz regionalnego rękodzieła, oferująca wykwintne dania i przekąski gęsia karczma z muzyką na żywo oraz strefa atrakcji dla dzieci, w której gospodarzami będą dbający o dobre samopoczucie i bezpieczeństwo uczestników animatorzy.

Festyn gęsinowy w Przysieku / Fot. Andrzej Goiński

11 listopada marszałek Piotr Całbecki podejmuje uroczystą kolacją, również w Przysieku, osoby zasłużone dla Niepodległej. To już także regionalna tradycja. Zaproszeni zostali m. in. kombatanci i działacze opozycji niepodległościowej sprzed 1989 roku, osoby odznaczone najwyższym regionalnym odznaczeniem, Medalem Marszałka Województwa Unitas Durat Palatinatus Cuiaviano-Pomeraniensis, oraz stuletni i starsi mieszkańcy województwa.

CZYTAJ TAKŻE: Gęsinowy konkurs plastyczny – czekamy na prace

Jak co roku o tej porze restauracje w całym kraju umieszczą w menu specjalne dania z kujawsko-pomorskiej gęsiny, zdrowego mięsa, polecanego przez dietetyków. 2019 gęsich tuszek najwyższej jakości, ufundowanych przez marszałka województwa, wyprodukowanych w Zakładzie Doświadczalnym Instytutu Zootechniki w Kołudzie Wielkiej, z przeznaczeniem na świąteczny jedenastolistopadowy obiad rodzinny, odbiorą mieszkańcy województwa, zwycięzcy konkursów zorganizowanych przez regionalne media.

Wydawanie gęsi w konkursie gesinowym w Toruniu / Fot. Andrzej Goiński

W tym roku samorządowe władze Kujaw i Pomorza mają też specjalną ofertę dla kandydatów na hodowców gęsi – prowadzone przez fachowców praktyków warsztaty z przyzagrodowego chowu.

CZYTAJ TAKŻE: 2019 gęsich tuszek do wygrania

Więcej informacji na stronie: www.kujawsko-pomorskie.pl

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

Trzeba odpartyjnić samorząd

Po 17 latach prezydentury zdecydowałem, że będę startował do Senatu – mówi Wadim Tyszkiewicz, ...

Przedsiębiorcy inwestują w technologie

Już 150 mln zł trafiło do zachodniopomorskich firm w ramach dotacji na tzw. regionalne ...

Więcej odpadów poza systemem

Nawet cztery razy więcej będą musieli płacić mieszkańcy za śmieci zmieszane niż osoby, które ...

Sołeckie pieniądze trzeba inaczej liczyć

Fundusz sołecki trzeba oprzeć o średnią kwotę bazową wyliczaną na poziomie dochodów własnych gmin ...

Strategię wizerunkową trzeba planować z głową

Promocja gmin odbywa się bez jasnych strategii i planów działań, głównie na podstawie doraźnych ...

Ostatni koncert zagraliśmy 8 marca w Gnieźnie

W planach mieliśmy wiele występów. Kiedy ogłoszono pandemię, zapanowało duże zaskoczenie, zrobiło się smutno, ...