Katar? Nie lekceważ go, to może być początek zapalenia zatok

Jesienne przeziębienia zaczynają się na dobre. Ogólne osłabienie, ból głowy i katar… Po kilku dniach powinny ustąpić. A co jeśli tak się nie dzieje? Nieżyt nasila się, a ból głowy staje się nie do zniesienia przy każdym ruchu. Nie czekaj na dalszy rozwój wypadków – to może być zapalenie zatok przynosowych.

Lekceważony pierwszy objaw

Katar nie należy do objawów, które nas niepokoją. Oczywiście, jest dokuczliwy, ale na pewno nie podejrzewamy, że może zwiastować poważniejsze problemy niż przeziębienie czy grypa. Tymczasem zapalenie zatok przynosowych zaczyna się właśnie od niego. Następnie dochodzi dokuczliwy ból głowy, nasilający się przy każdym ruchu. To doskonale znany większości z nas ból zatok. Co trzeci Polak przynajmniej raz w życiu przeszedł ostre zapalenie zatok, a co piąty cierpi z powodu przewlekłej infekcji. Co więcej, specjaliści szacują, że 7 na 10 przypadków bólów głowy, uznawanych przez pacjentów za bóle migrenowe, jest w rzeczywistości objawem chorych zatok przynosowych.

Od kataru do zapalenia zatok

Zatoki przynosowe to system jam powietrznych znajdujących się w okolicy nosa. Ich najważniejszym zadaniem jest wspomaganie oddychania. Współpracując z drożnym nosem, mogą oczyścić ponad 10 tys. litrów powietrza na dobę! Nos to pierwsza bariera ochronna przed wirusami i bakteriami oraz wszechobecnymi alergenami. Do zapalenia zatok dochodzi zazwyczaj w wyniku powikłań po infekcji górnych dróg oddechowych. Obrzęk błony śluzowej nosa powoduje zablokowanie kanałów łączących go z poszczególnymi zatokami. Zastój powietrza przyspiesza wydzielanie śluzu, który szybko zmienia się w ropną wydzielinę, która nie mając ujścia, staje się doskonałą pożywką dla bakterii i wirusów. W rezultacie katar zagęszcza się, a ból głowy nasila się.

Dokuczliwe symptomy, groźne konsekwencje

Chore zatoki przynosowe mogą objawiać się w dwóch formach: ostrym zapaleniu lub przewlekłym zapaleniu. Dolegliwości ostrego zapalenia w postaci m.in. bólu zatok, głowy czy kataru mogą utrzymywać przez nawet ponad trzy tygodnie, a nieleczone mogą doprowadzić do tak groźnego schorzenia, jak zapalenie opon mózgowych. W przypadku, kiedy pacjent cierpi na przewlekłe zapalenie zatok przynosowych, objawy mogą utrzymywać się, z różnym nasileniem, przez wiele lat! Dodatkowo, chory może często zapadać na infekcje krtani, nieżyt oskrzeli lub alergie.

Dr M.Michalik

Nowoczesne metody leczenia

Aby pozbyć się męczących objawów i uniknąć niebezpiecznych dla zdrowia konsekwencji, należy 10podjąć leczenie. Jednym z wiodących ośrodków, specjalizujących się w leczeniu zapalenia zatok przynosowych, jest Centrum Medyczne MML. To właśnie tutaj stosuje się najnowocześniejszą technikę leczenia zatok – balonoplastykę oraz płukanie zatok nowoczesną metodą leczenia ostrego i przewlekłego stanu zapalnego zatok – CYCLONE. Technika ta wspomaga leczenie operacyjne poprzez podanie leku bezpośrednio do chorych miejsc z wykorzystaniem nowatorskiej metody rozpraszania leku w chorej zatoce. Dodatkowo pozwala na bardzo dokładne odessanie zatok, przyspieszając w ten sposób proces gojenia. Metoda ta jest obecnie uważana przez największe autorytety medyczne jako innowacja w dziedzinie oczyszczania zatok, likwidująca w 99% zalegający biofilm w zatokach. Jak podkreślają specjaliści: Polska jest drugim krajem w Europie, który może zaoferować swoim pacjentom właśnie tę metodę. Dzięki minimalnej ingerencji w struktury nosa, śluzówki i zatok, umożliwia szybki powrót do codziennych aktywności. Ponadto, ta  metoda może być stosowana u dzieci po ukończeniu 5. roku życia.

Innym rozwiązaniem, w zależności od przypadku, jest płukanie zatok przy pomocy zestawu hydrodebider. Na czym polega jego działanie? Jak wyjaśniają specjaliści MML jest to nowoczesne narzędzie pozwalające na endoskopowe płukanie zatok. Niezwykle precyzyjne i mało inwazyjne. Unikatowe końcówki do płukania zatok czołowych i szczękowych pozwalają oczyścić, usuwając dokładnie zalegającą wydzielinę zapalną. Płukanie zatok pozwala również na dostarczenie do wnętrza zatok leków i antybiotyków do działania miejscowego.

Nie pozwól, by jesienne przeziębienie zamieniło się w dokuczliwe schorzenie. Zachowaj czujność – katar nie zawsze mija po kilku dniach, a to już powód, by udać się do specjalisty.

https://www.mml.com.pl

https://www.chorezatoki.pl

MML Centrum Medyczne ul. Bagno 2, wejście E, lok.3, Warszawa, tel. (22) 406 54 22

Materiał Partnera

Mogą Ci się również spodobać

Śmieci pod czujnym okiem gminy

Władze samorządowe będą musiały same określić zasady kontroli segregacji odpadów. Wcześniej planował to zrobić ...

Prezydent Starachowic: Tarcza 4.0 nie załata dziur

Koronawirus spowoduje niższe wpływy o około 10 mln zł – mówi nam Marek Materek, ...

Kolejne duże miasto podnosi kary dla kierowców

Do 200 złotych wzrośnie w Łodzi opłata za parkowanie w centrum bez wykupionego biletu ...

Dziesiątki milionów złotych na nowe parki. Które miasta wydają najwięcej?

Nie tylko bloki rosną w miastach niczym grzyby po deszczu. Część samorządów inwestuje w ...

Rusza platforma Szczeciński Lokalny Solidarny

By wziąć udział w akcji Szczeciński Lokalny Solidarny i wesprzeć lokalnych przedsiębiorców, wystarczy już ...

Innowacje odpowiedzią na kryzysy

Covid-19 stał się katalizatorem koncepcji smart city. Czy miasta wyciągną wnioski z pandemii i ...