Materiał powstał we współpracy z Urzędem Marszałkowskim Województwa Warmińsko-Mazurskiego
Niezwykle zróżnicowany krajobraz Warmii, Mazur i Powiśla, w którym dominują lasy i pola, tworzy doskonałe warunki do rozwijania turystyki rowerowej. Powstają kolejne szlaki o różnym stopniu trudności, które pomagają w organizowaniu dłuższych i krótszych wycieczek. Oczywiście, w zależności od nawierzchni i przewyższeń na trasie jedne bardziej nadają się na wypady dla całych rodzin, a inne – raczej dla grupy doświadczonych „twardzieli”. Poza obcowaniem z piękną naturą, na trasie rowerzyści mogą poznawać także dziedzictwo kulturowe regionu, sięgające czasów średniowiecza, w tym gotyckie zamki i kościoły.
Tym, co najbardziej wyróżnia region na tle innych, są jeziora. Takich o powierzchni powyżej 1 ha jest tutaj ponad 3000! Największymi – i najbardziej znanymi żeglarzom – są Wielkie Jeziora Mazurskie (do których zaliczają się dwa największe w kraju – Śniardwy i Mamry). Biegnie przez nie liczący ok. 130 km szlak żeglarski. Od tegorocznego lata także amatorzy turystyki rowerowej będą mogli podziwiać te akweny i ich okolice dużo łatwiej niż kiedyś. A wszystko to za sprawą Mazurskiej Pętli Rowerowej, która ma zostać ukończona w czerwcu.
Ruszaj na Mazurską Pętlę Rowerową
Malowniczy i urozmaicony szlak wytyczono wokół Wielkich Jezior Mazurskich. Łączy on najważniejsze miasta leżące nad nimi (Węgorzewo, Ryn, Mikołajki, Ruciane-Nida, Pisz, Giżycko) i ma długość ok. 300 km. Jego odnoga sięga też do Mrągowa. Mazurska Pętla Rowerowa biegnie przez 12 gmin, a w Węgorzewie spotyka się ze szlakiem Green Velo.
Oprócz samej trasy, zaopatrzonej w jednolite oznakowanie, w ramach projektu powstaje 18 miejsc obsługi rowerzystów (MOR) oraz dziewięć wież widokowych. Na progu sezonu rowerowego trasa jest gotowa w ponad 90 proc. i przejezdna, zbierając wśród turystów rowerowych pozytywne oceny.