Rowerowy Jarocin

Dokonania miasta w zakresie promowania cyklizmu są doceniane na świecie.

Publikacja: 27.03.2023 09:00

Pomysł Burmistrza Jarocina – nazwania jednej z ulic Aleją Światowego Dnia Roweru – został entuzjasty

Pomysł Burmistrza Jarocina – nazwania jednej z ulic Aleją Światowego Dnia Roweru – został entuzjastycznie przyjęty w wielu miejscach na świecie, m.in. przez stałego przedstawiciela Królestwa Bahrajnu przy ONZ. Jamal Fares Alrowaiei zapewnia, że uczyni wszystko, aby takie nazwy arterii komunikacyjnych pojawiły się w jego ojczystym kraju. Na zdjęciu Leszek Sibilski, pochodzący z Jarocina inicjator uchwalenia przez ONZ Światowego Dnia Roweru, i stały przedstawiciel Królestwa Bahrajnu przy ONZ Jamal Fares Alrowaiei mat. pras.

Materiał powstał we współpracy z Urzędem Miejskim w Jarocinie

Gmina Jarocin stawia na promowanie jazdy rowerem – powstała już Aleja Światowego Dnia Roweru, powstają kolejne ścieżki rowerowe nie tylko łączące różne zakątki w gminie, ale pozwalające też dotrzeć urokliwymi trasami do atrakcyjnych miejsc, do wyjątkowych obiektów.

– Naszą ambicją jest maksymalizacja liczby ścieżek rowerowych na terenie gminy. Przy planowanych inwestycjach budowy i remontu dróg, tam gdzie to możliwe, uwzględniamy również budowę dróg rowerowych – podkreśla burmistrz Jarocina Adam Pawlicki.

Wśród urokliwych terenów, do malowniczego miejsca

Już w czerwcu będzie można wyruszyć na wycieczkę nową ścieżką rowerową wzdłuż Lutyni w Wilkowyi. Poprowadzi nas ona – przez 30-metrową kładkę – na drugi brzeg Lutyni, co jeszcze bardziej urozmaici możliwość dojazdu do urokliwego młyna, którym przed laty zachwycił się także Jarosław Iwaszkiewicz. Obiekt – dzięki staraniom gminy Jarocin – odzyskuje dawną świetność. Środki pozyskane z Fundacji Most the Most pozwolą na przeprowadzenie jego gruntownej rewaloryzacji. Wszystko po to, by z dotychczas niedostępnego obiektu uczynić przyjazne miejsce spotkań mieszkańców.

Otwarcie pierwszej na Świecie Alei Światowego Dnia Roweru, które odbyło się w Jarocinie 17 września

Otwarcie pierwszej na Świecie Alei Światowego Dnia Roweru, które odbyło się w Jarocinie 17 września 2022 roku. Na zdjęciu Burmistrz Jarocina z Pucharem ONZ dla Jarocina

mat. pras.

Nowy odcinek rowerowej drogi spełni rolę łącznika z istniejącymi już ścieżkami. Miłośnicy jazdy na rowerze będą korzystać z nowych możliwości. Jedną z nich jest pętla, którą bezpiecznie można wyjechać i wrócić do Jarocina, odwiedzając wspomniane tereny nad Lutynią.

Gmina Jarocin prekursorem

We wrześniu ubiegłego roku otwarta została w Jarocinie Aleja Światowego Dnia Roweru. Połączyła cztery miejscowości: Jarocin, Wilkowyję, Cielczę i Mieszków. Część nowej drogi przebiega przepiękną aleją dębową.

Decyzją radnych łącznik czterech miejscowości otrzymał swoją nazwę na cześć święta ustanowionego przez Organizację Narodów Zjednoczonych. Warto zauważyć, że inicjatorem uchwalenia przez ONZ Światowego Dnia Roweru był pochodzący z ziemi jarocińskiej dr Leszek Sibilski – zawodnik Victorii Jarocin, wielokrotny mistrz Polski i członek kadry narodowej w kolarstwie torowym, aktualnie mieszkający w USA profesor socjologii. Doceniając jego starania, burmistrz Jarocina Adam Pawlicki zwrócił się do Rady Miejskiej w Jarocinie z propozycją nazwania jednej z ulic Aleją Światowego Dnia Roweru. Rada taką uchwałę przyjęła. To pierwsza taka inicjatywa na świecie. Nowa ulica łączy Jarocin z Wilkowyją i Cielczą.

Leszek Sibilski spotkał się z prezesem i dyrektorem największego rajdu rowerowego w Ameryce, Kenem P

Leszek Sibilski spotkał się z prezesem i dyrektorem największego rajdu rowerowego w Ameryce, Kenem Podzibą

mat. pras.

Podczas uroczystego otwarcia alei Światowego Dnia Roweru oraz zorganizowanego z tej okazji rajdu, burmistrz Jarocina zachęcał do korzystania z jeżdżenia rowerem, szczególnie właśnie Aleją ŚDR. – To jest niecodzienna rzecz, że miasto połączone jest z wioskami tak piękną drogą rowerową. Jesteśmy prekursorami w świecie – podkreślił burmistrz, pokazując Puchar Organizacji Narodów Zjednoczonych. Gmina Jarocin otrzymała go za jakość rozwoju ścieżek rowerowych, propagowanie zdrowego trybu życia poprzez jazdę na rowerze. Jednym z wyjątkowych gości wydarzenia był jarocinianin Maciej Paterski, polski kolarz szosowy, medalista mistrzostw Polski.

Jest Aleja, jest Ścieżka ŚDR, powstają kolejne ścieżki

Swoistym dopełnieniem alei Światowego Dnia Roweru jest w gminie Jarocin Ścieżka Światowego Dnia Roweru – biegnie z Mieszkowa poprzez Cielczę, łączy się z Jarocinem od strony ul. Poznańskiej. Doskonale wpisuje się w jeden z celów, które przyświecają międzynarodowemu świętu – promocję roweru jako masowego środka transportu. Na co dzień ze ścieżki tej korzysta wielu mieszkańców jadących do szkoły, pracy, ale też korzystających z niej wyłącznie rekreacyjnie. W tej chwili w gminie Jarocin jest ponad 50 km ścieżek rowerowych. W planach są kolejne.

Powstaną też kolejne pętle, by uatrakcyjnić jazdę miłośnikom takiej aktywności.

Starania gminy Jarocin, władz samorządowych są doceniane przez różne gremia. Burmistrz Jarocina Adam Pawlicki został laureatem Światowego Dnia Roweru 2022 roku Nagród Narodów Zjednoczonych. Nagrodę wręczył burmistrzowi prezes Polskiego Związku Kolarskiego Grzegorz Botwina.

Materiał powstał we współpracy z Urzędem Miejskim w Jarocinie

Materiał powstał we współpracy z Urzędem Miejskim w Jarocinie

Gmina Jarocin stawia na promowanie jazdy rowerem – powstała już Aleja Światowego Dnia Roweru, powstają kolejne ścieżki rowerowe nie tylko łączące różne zakątki w gminie, ale pozwalające też dotrzeć urokliwymi trasami do atrakcyjnych miejsc, do wyjątkowych obiektów.

Pozostało 92% artykułu
Materiał partnera
25-lecie województwa okazją do świętowania
Materiał Promocyjny
Zrównoważony transport miejski w Polsce Wschodniej: program Fundusze Europejskie
Rowerem przez Polskę
Europa przesiada się na rowery. Trend przybiera na sile
Rowerem przez Polskę
Jakiej strategii rowerowej potrzebuje Polska? Sonda „Życia Regionów”
Rowerem przez Polskę
Ruszają miejskie wypożyczalnie rowerów w Krakowie i w Trójmieście
Materiał Promocyjny
Politechnika Śląska uruchamia sieć kampusową 5G
Rowerem przez Polskę
Wyjątkowa przestrzeń dla miłośników jednośladów
Rowerem przez Polskę
Nowa ścieżka otwarta dla rowerzystów