Rowerem przez Małopolskę

Piękne krajobrazy, różnorodne zabytki, znakomita kuchnia i trasy rowerowe absolutnie dla każdego.

Publikacja: 27.03.2023 09:00

VeloDunajec przecina 7 pasm górskich i zagląda pod bramy 7 zamków

VeloDunajec przecina 7 pasm górskich i zagląda pod bramy 7 zamków

Foto: mat. pras.

Materiał powstał we współpracy z Urzędem Marszałkowskim Województwa Małopolskiego

Tak w skrócie można przedstawić atrakcje czekające na miłośników dwóch kółek w Małopolsce.

Województwo małopolskie i jego stolica, Kraków, są jednymi z najbardziej rozpoznawalnych miejsc wśród turystów w kraju i za granicą. To niewątpliwy atut, który region znakomicie wykorzystał, tworząc liczne trasy rowerowe. W Małopolsce możemy też spotkać ścieżki będące częściami europejskich szlaków rowerowych EuroVelo. Są to VeloNatura (EV11), biegnąca od Słowacji na północ regionu, oraz VeloMetropolis (EV4) z Podkarpacia na Śląsk.

Wzdłuż rzek regionu

Jednak wśród rowerowych fenomenów Małopolski ważne miejsce zajmują z pewnością trasy biegnące wzdłuż malowniczych krajobrazów wielkich rzek – Wisły i Dunajca. Pierwsza z nich stanowi oś Wiślanej Trasy Rowerowej, przecinającej z zachodu na wschód całą Małopolskę. Druga dostarcza niezapomnianych wrażeń z miejsc rozsianych wokół VeloDunajec.

VeloDunajec

Już samo położenie Dunajca czyni szlak wokół niego wyjątkowym. VeloDunajec rozpoczyna swój bieg u podnóża Tatr, prowadząc częścią Pogórza Karpackiego ku granicy Małopolski z województwem świętokrzyskim. Ten teren jest pełen pięknych zakątków, jak Jezioro Czorsztyńskie i Rożnowskie, oraz zabytków z różnych okresów historycznych. Jest tutaj m.in. malowniczy rynek Starego Sącza i kościół św. Michała w Dębnie, tajemnicze zamki, jak ten w Niedzicy czy Tropsztyn. Są także liczne atrakcje oferowane przez większe ośrodki, które mija się w trakcie przejazdu wzdłuż Dunajca – Zakopane, Nowy Targ i Nowy Sącz.

VeloDunajec to łącznie 237 km trasy o standardzie europejskim. Trasa jest płaska, ponieważ biegnie wzdłuż koryta rzeki. Podjazdy są łagodne do tego stopnia, że stanowią idealne miejsce do podróży z dziećmi. Trasa jest w prawie 50 proc. oddzielona od ruchu drogowego, można więc poruszać się nią w pełni bezpiecznie. Wielkim atutem VeloDunajec jest także możliwość łatwego dotarcia do dowolnego punktu na szlaku. Ułatwiają to połączenia kolejowe Kolei Małopolskich oraz przewoźników krajowych. Można także postawić na transport własny, województwo małopolskie jest bowiem dobrze skomunikowanym regionem. Zawsze można też skorzystać z usług jednej z licznych wypożyczalni rowerów, które znajdują się przy trasie.

Miejsce Obsługi Rowerzystów (MOR) przy VeloDunajec

Miejsce Obsługi Rowerzystów (MOR) przy VeloDunajec

Towarzystwo Przyjaciół Doliny Popradu www.fotoregiony.pl www.digitalplaces.pl

Wielkim atutem trasy VeloDunajec są również jej dobre połączenia z innymi ważnymi szlakami rowerowymi na terenie Małopolski. Na południu spotyka się ona ze Szlakiem Wokół Tatr, część pokrywa się z VeloNatura, natomiast na północy krzyżuje się z VeloMetropolis i Wiślaną Trasą Rowerową.

Mapy i przewodniki

Małopolskie trasy rowerowe są bardzo dobrze utrzymane. Znajdują się wśród nich drogi o specjalnie przygotowanej nawierzchni oraz te gruntowe i szutrowe. Łatwy jest również dostęp do map i przewodników, które pomagają w sprawnym przejechaniu szlaku. Ich swoistą bibliotekę można znaleźć na stronie internetowej narowery.visitmalopolska.pl.

Wśród umieszczonych tam wariantów tras znajdują się gotowe propozycje wypraw, a wśród nich m.in. ekowycieczki oraz wyprawy rodzinne. Mapy i przewodniki wskazują również miejsca odpoczynku i pomocy w razie nieprzewidzianych okoliczności, które podczas wyprawy mogą spotkać nasz sprzęt. W podróży przydatne będą też: aplikacja mobilna PTTK oraz nawigacja głosowa „Rowerowa Małopolska”.

Zaznaczone w przewodnikach i mapach Miejsca Odpoczynku Rowerzystów (MOR) to starannie dobrane lokalizacje, w których rowerzyści mogą odpocząć i nabrać sił. Mogą też napompować opony swoich rowerów i skorzystać z podstawowych narzędzi naprawy swoich pojazdów.

Miejsca przyjazne rowerzystom

Bardzo ważną częścią małopolskiej sieci infrastruktury rowerowej są Miejsca Przyjazne Rowerzystom (MPR). To m.in. hotele, pensjonaty, restauracje, a czasem sklepy, w których można znaleźć mapy szlaków rowerowych, narzędzia do naprawy rowerów oraz miejsca, gdzie bezpiecznie można przechować rower przez noc. Obecnie na terenie całej Małopolski znajduje się już 200 takich obiektów i liczba ta systematycznie wzrasta.

Trasy VeloMałopolska są idealne na rodzinną wycieczkę

Trasy VeloMałopolska są idealne na rodzinną wycieczkę

mat. pras.

Najpiękniejsza trasa

VeloDunajec jest szlakiem w całości wymyślonym i zbudowanym przez samorząd województwa małopolskiego. Za tę pionierską w skali kraju inwestycję odpowiada małopolski Zarząd Dróg Wojewódzkich. Koncepcja VeloDunajec została doceniona przez liczne gremia eksperckie, oceniające oferty i produkty turystyczne. W 2020 r. w konkursie Turystyczne Skarby Małopolski trasa została uznana za najciekawszy szlak turystyczny. Natomiast w ubiegłym roku otrzymała wyróżnienie kapituły powołanej przez prezesa Polskiej Organizacji Turystycznej.

Rowerowy duch regionu

Stale rosnąca popularność turystyki rowerowej w Małopolsce sprawia, że samorząd regionu ciągle rozszerza ofertę atrakcji dla miłośników i amatorów dwóch kółek.

Kluczowym elementem tej oferty jest Małopolska Tour. Jest to cykl wydarzeń promujących turystykę rowerową. Składają się na nie m.in. rodzinne rajdy, pokazy dirt jumpingu, koncerty i wiele innych wydarzeń towarzyszących.

Co roku w jeden z weekendów sierpnia i września w dwóch małopolskich miejscowościach gromadzi się kilka tysięcy widzów, by wziąć udział w Małopolska Tour. W tym roku będą to Wadowice i Olkusz, który po raz pierwszy będzie gospodarzem tego wydarzenia.

Kraków i Małopolska organizują także w tym roku jedno z najważniejszych wydarzeń sportowych w skali kontynentu: igrzyska europejskie. Będą się one rozgrywać w kilku miastach południowej Polski. Część z konkurencji igrzysk będzie mieć charakter rowerowy. W Krynicy będą rywalizować kolarze górscy, a w Krzeszowicach będą rozgrywane zawody BMX Freestyle. Imprezą promującą te wydarzenia będzie Małopolska MTB Tour, która odbędzie się w Trzebini już 20 i 21 maja.

Małopolska ma to szczęście, iż jest regionem, w którym sezon turystyczny trwa praktycznie cały rok, zmienia się tylko jego specyfika. Ogromny wpływ ma na to różnorodność krajobrazu, zabytków i innych atrakcji turystycznych. Warto je poznać – i wobec tak wielkich możliwości warto zrobić to rowerem. Małopolska czeka na was!

Materiał powstał we współpracy z Urzędem Marszałkowskim Województwa Małopolskiego

Materiał powstał we współpracy z Urzędem Marszałkowskim Województwa Małopolskiego

Tak w skrócie można przedstawić atrakcje czekające na miłośników dwóch kółek w Małopolsce.

Pozostało 97% artykułu
Rowerem przez Polskę
Kopczyńska: Z roweru świat wygląda ładniej
Rowerem przez Polskę
Polish Bicycle Summit: Porozmawiajmy o narodowej strategii rowerowej
Materiał partnera
Aplikacja rowerowa Pomorza Zachodniego
Rowerem przez Polskę
Wrocław gra w rowery
Materiał Promocyjny
SSC/GBS Leadership Program 2023
Materiał partnera
25-lecie województwa okazją do świętowania
Rowerem przez Polskę
Europa przesiada się na rowery. Trend przybiera na sile