Wiosną trening, latem rywalizacja

Rusza Rowerowa Stolica Polski – rowerzyści wsiądą na rowery, by w aplikacji Aktywne Miasta zdobywać punkty dla swoich miast i gmin.

Publikacja: 27.03.2023 09:00

Użytkownicy aplikacji Aktywne Miasta łączą się w grupy, by wspólnie zdobywać punkty

Użytkownicy aplikacji Aktywne Miasta łączą się w grupy, by wspólnie zdobywać punkty

Foto: materiały prasowe

Materiał powstał we współpracy z Urzędem Miasta Bydgoszczy

Wraz z początkiem wiosny, 21 marca, rusza oficjalny trening przed czerwcową rywalizacją o Puchar Rowerowej Stolicy Polski. To rowerowe wydarzenie jest prawdopodobnie największą masową imprezą rowerową w naszym kraju.

Cztery dotychczasowe edycje rywalizacji o Puchar Rowerowej Stolicy Polski pokazały, że wystarczy iskra, by zachęcić rowerzystów – zarówno tych wsiadających na swoje jednoślady rekreacyjnie, jak i tych traktujących rower jak zwykły środek komunikacji – do zdrowej, sportowej rywalizacji opartej na jasnych zasadach. Statystyki mówią same za siebie, tylko podczas czwartej edycji RSP uczestnicy zabawy – bo o nią tu głównie chodzi – „wykręcili” ponad 8,4 miliona kilometrów! Ponad 48 tysięcy uczestników rywalizacji zaliczyło grubo ponad pół miliona treningów, których średnia długość wyniosła ponad 16 kilometrów. Korzyści środowiskowych, a także zdrowotnych – na rowery podczas rywalizacji o RSP wsiadali nawet ci, którzy dotychczas ten sposób rekreacji omijali szerokim łukiem – nie sposób przecenić.

Zaproszenie z Bydgoszczy dla całej Polski

– Bydgoszcz już po raz piąty zaprasza do ogólnopolskiej rywalizacji na dwóch kółkach – Rowerowej Stolicy Polski. W tym roku organizujemy dwa konkursy: wiosenny trening miast i czerwcowe zmagania o tytuł najbardziej rowerowego miasta w Polsce – mówi Rafał Bruski, prezydent Bydgoszczy, która jest organizatorem przedsięwzięcia. – Jestem dumny i szczęśliwy, że nasza akcja tak prężnie się rozwija i zyskuje kolejnych amatorów. Do tegorocznej rywalizacji zgłosiło się już niespełna 50 miast i miasteczek! Prezydentom, wójtom i burmistrzom, którzy nadal się wahają, czy warto, odpowiadam: koniecznie! Czas spędzony na dwóch kółkach to nie tylko korzyść dla zdrowia i świetny sposób rekreacji, rower to też doskonały środek transportu i integracji mieszkańców wokół wspólnej sprawy. Zapraszamy do wspólnego kręcenia kilometrów. Bo „rower to jest świat”!

Rowerowa Stolica Polski otwiera się na wszystkie miasta i gminy w kraju

Rowerowa Stolica Polski otwiera się na wszystkie miasta i gminy w kraju

robert sawicki

RSP – korzyści dla rowerzystów i samorządów

Udział w RSP to korzyści nie tylko dla rowerzystów, ale również samorządów. Po pierwsze, udział w rywalizacji nie generuje żadnych kosztów po stronie samorządu. Po drugie, samorządy dostają, po nawiązaniu współpracy z organizatorem RSP, darmowe narzędzia, dzięki którym mogą wspierać środowiska rowerowe w swoich miastach i gminach, promować się poprzez aplikację, organizować własne rywalizacje, zawody czy gry miejskie. Po trzecie, dostają po zakończeniu rywalizacji tak zwaną mapę ciepła – dokładne wykresy tras, którymi rowerzyści poruszają się po terenie gminy. Dzięki temu od razu dowiedzą się, w jakich miejscach warto rozwijać infrastrukturę rowerową – rowerzyści bowiem już te miejsca własnymi rowerami wskazali.

A to zaledwie wycinek możliwości, jakie daje aplikacja Aktywne Miasta samorządom, które zgłoszą się do współzawodnictwa. Warto z tych możliwości skorzystać, zwłaszcza że piąta edycja RSP otwiera się na samorządy jeszcze mocniej niż dotychczas.

Rywalizacja rowerowa nie tylko dla miast

O ile we wcześniejszych edycjach akces do zabawy zgłaszać mogły tylko miasta prezydenckie, o tyle teraz – wraz z rozwojem i poszerzaniem aplikacji Aktywne Miasta – mogą to robić również mniejsze ośrodki miejskie oraz gminy, dla których stworzona będzie osobna rywalizacja tak, by każdy miał równe szanse na zwycięstwo. Wiele samorządów już z tej okazji skorzystało i przystąpi najpierw do oficjalnego treningu, a później do zasadniczej rywalizacji. Dlaczego to robią?

– Gmina Jaworzyna Śląska ma wieloletnie tradycje kolarskie. Z naszej gminy wywodzą się utalentowani kolarze, choćby mistrz olimpijski Tadeusz Mytnik. Nie zapominamy o korzeniach i stawiamy nacisk na rozwój tej dyscypliny sportowej. Corocznie organizowane są wyścigi kolarskie w gminie, w których udział biorą nie tylko nasi kolarze, ale też zawodnicy z innych klubów w regionie – podkreśla Grzegorz Grzegorzewicz, burmistrz Jaworzyny Śląskiej, która jako jedna z pierwszych gmin zapisała się do tegorocznej rywalizacji. – Środowisko kolarskie rozwija się, prężnie działa i regularnie uczestniczy w konsultacjach, rozmowach na temat rozbudowy infrastruktury rowerowej. Każda inicjatywa, która zachęca mieszkańców do aktywności fizycznej, jest cenna. W czasach, kiedy tak dużo mówi się o ochronie środowiska, stawia się nacisk na promocję innych niż samochody środków transportu, rower jest doskonałym wyborem. O tym wszystkim trzeba mówić, przekonywać mieszkańców do aktywności i ochrony środowiska. Projekt „Rywalizacja o Puchar Rowerowej Stolicy Polski” stanowi doskonałą formę przekazu dla tej idei.

Dla wielu samorządów udział w RSP to ciekawa forma promocji gminy. Tak jest na przykład z położoną w Borach Tucholskich gminą Osie.

– Zapraszam do zabawy nie tylko mieszkańców gminy Osie, ale wszystkich, którzy chcieliby pokręcić kilometry rowerem. Mamy u nas bardzo dobre warunki dla rowerzystów, ponad 100 kilometrów szlaków rowerowych, kilkanaście kilometrów ścieżek, a przede wszystkim mamy 15 tysięcy hektarów lasu, w którym ścieżki są udostępnione rowerzystom, poza rezerwatami oczywiście – mówił Michał Grabski, wójt Osia, zapowiadając swój aktywny udział w RSP. – Sam jeżdżę rowerem, jeździ moja rodzina, wsiadam 21 marca na rower i zachęcam do tego innych.

Podobnie myśli burmistrz Międzyzdrojów Mateusz Bobek, który poprzez udział gminy w zabawie chce promować aktywność ruchową i bezpieczną jazdę na rowerze nie tylko wśród mieszkańców, ale również turystów.

– Międzyzdroje, choć to niewielka gmina (liczy tylko 5500 mieszkańców), śmiało mogę powiedzieć, że są gminą z ogromną energią, w której wykorzystywany jest zarówno potencjał społeczny, jak i turystyczny. W ramach RPO Województwa Zachodniopomorskiego na naszym terenie powstały dwie ścieżki rowerowe wraz z infrastrukturą: nadmorska Velo Baltica (dawna R10) oraz Blue Velo – malownicza trasa wokół Zalewu Szczecińskiego. To właśnie mnie zainspirowało, by zgłosić Międzyzdroje do projektu – wyjaśnia akces do RSP burmistrz Mateusz Bobek.

Bo najlepiej jeździ się rowerem w grupie

Kto może wziąć udział w oficjalnym treningu i czerwcowej rywalizacji o Puchar Rowerowej Stolicy Polski? Najprościej byłoby odpowiedzieć – każdy rowerzysta, który pobierze darmową aplikację Aktywne Miasta na swojego smartfona i się zarejestruje. Zajmuje to chwilę: wystarczy wybrać miasto/gminę, dla której chce się „kręcić” kilometry, a następnie dołączyć do jednej z wielu grup (tworzą je szkoły, uczelnie, firmy, instytucje czy stowarzyszenia – można też założyć własną) i zacząć jeździć na rowerze. Poszczególne samorządy przygotowały zestawy nagród i upominków dla tych, którzy przejadą najwięcej kilometrów (często z podziałem na grupy wiekowe). Dotychczas do rywalizacji zgłosiło się 49 miast i około 200 gmin, ciągle napływają zgłoszenia – więc znalezienie swojej małej ojczyzny, dla której chciałoby się zdobywać punkty naliczane za przejechane kilometry, nie powinno być trudne. Gdyby to się jednak nie udało – można po prostu wstąpić do grupy „Reszta świata” i w niej rywalizować z innymi rowerzystami.

Materiał powstał we współpracy z Urzędem Miasta Bydgoszczy

Materiał powstał we współpracy z Urzędem Miasta Bydgoszczy

Wraz z początkiem wiosny, 21 marca, rusza oficjalny trening przed czerwcową rywalizacją o Puchar Rowerowej Stolicy Polski. To rowerowe wydarzenie jest prawdopodobnie największą masową imprezą rowerową w naszym kraju.

Pozostało 97% artykułu
Rowerem przez Polskę
Kopczyńska: Z roweru świat wygląda ładniej
Rowerem przez Polskę
Polish Bicycle Summit: Porozmawiajmy o narodowej strategii rowerowej
Materiał partnera
Aplikacja rowerowa Pomorza Zachodniego
Rowerem przez Polskę
Wrocław gra w rowery
Materiał Promocyjny
SSC/GBS Leadership Program 2023
Materiał partnera
25-lecie województwa okazją do świętowania
Rowerem przez Polskę
Europa przesiada się na rowery. Trend przybiera na sile