Rowerowa Gdynia coraz atrakcyjniejsza dla sportowców, turystów i inwestorów

Na przyjazny klimat miasta składa się synergia działań magistratu, organizacji oraz firm działających w aglomeracji.

Publikacja: 29.03.2023 14:00

Kalendarz wydarzeń sportowych w gdyńskiej aglomeracji coraz bardziej się zapełnia

Kalendarz wydarzeń sportowych w gdyńskiej aglomeracji coraz bardziej się zapełnia

Foto: mat. pras.

W ciągu ostatnich kilku lat Gdynia coraz wyraźniej zaznacza swoje miejsce na rowerowej mapie Polski i Europy, stając się ulubioną destynacją zarówno dla amatorów, jak i zawodowców. Choć dla wielu jeszcze całkiem niedawno zaskoczeniem mógł być fakt, że biegną tędy jedne z najlepszych tras, a mistrzostwa w kolarstwie górskim odbywają się nad morzem, to obecnie nieliczni mogą mieć wątpliwości, że gdyńskie wzniesienia oferują mnóstwo wrażeń i dostarczają napływu endorfin.

Sztuka współpracy

Co więcej, aglomeracja niezmiennie kusi jakością życia, mikroklimatem oraz kluczowym położeniem, przyciągając turystów i przedsiębiorców. W wielu rankingach Gdynia plasuje się w czołówce miast pod względem jakości życia – dzięki bliskości zieleni, czystości powietrza, dobrej komunikacji i oczywiście dostępności oferty handlowo-usługowej oraz kulturalnej. Efekt ten wzmacnia rozwijający się rynek pracy poprzez obecność wielu firm, które wybrały właśnie to miasto na swoją siedzibę. W najszczęśliwszym mieście w Polsce – według diagnozy społecznej i raportu o Polsce i Polakach – aż kipi energią, czuć sportowy luz, młodego ducha i wolność w głowie. To dla wielu idealne miejsce do ładowania akumulatorów.

W Gdyni kipi energią, czuć sportowy luz, młodego ducha i wolność w głowie

W Gdyni kipi energią, czuć sportowy luz, młodego ducha i wolność w głowie

mat. pras.

Wpływ na taki stan rzeczy ma nie tylko nadmorski klimat, ale także synergia działań magistratu, stowarzyszeń i firm działających na terenie aglomeracji.

Niewątpliwie motorem napędowym inicjatyw jest, prowadzące działalność od 2010 roku, Stowarzyszenie Rowerowa Gdynia im. Tomasza Milewskiego. Jego celem jest uczynienie z Gdyni miasta przyjaznego rowerom i rowerzystom poprzez rozwój infrastruktury rowerowej, propagowanie alternatywnego środka transportu oraz poprawę warunków przemieszczania się rowerem po mieście i jego okolicach. Bez nadawania mocnego tempa dialogowi społecznemu, tworzenia inicjatyw lokalnych oraz kojarzenia podmiotów wiele rzeczy by się tu nie zadziało.

Infrastruktura ścieżek rowerowych nieustannie się rozwija, nie tylko pod względem liczby kilometrów tras, po których cykliści mogą się komfortowo i bezpiecznie poruszać, znacząco poprawia się także jakość dróg i udogodnień, tj. nawierzchnie wodoprzepuszczalne, prowadnice przy schodach, podpórki na skrzyżowaniach, oświetlenia w technologii LED czy stacje napraw rowerów oraz ładowania rowerów elektrycznych. Oprócz terenów miejskich wyraźny rozwój widać w powstawaniu nowych tras leśnych i nadmorskich działających jak magnes, zarówno na mieszkańców, jak i turystów. Popularne trasy to Kamienna Góra, Pętla zachodniej Gdyni, Osowa, Kolibki, Szlakiem Zagórskiej Strugi, Śladami Mennonitów.

Duch historii kolarstwa

Gdyński kalendarz wydarzeń sportowych z roku na rok coraz bardziej się zapełnia. Kwintesencją wspólnych działań podmiotów z aglomeracji jest „Rowerowy maj”, lokalna edycja największej w Polsce kampanii promującej zdrowy tryb życia i zrównoważoną mobilność wśród dzieci i młodzieży, organizowana przez Gdyńskie Centrum Sportu oraz magistrat. W 2022 roku przyciągnęła ona 27 placówek i niemal 6 tysięcy uczniów, a frekwencja z roku na rok dynamicznie wzrasta.

W Gdyni odbywa się drugi najszybszy wyścig w serii Ironman 70.3

W Gdyni odbywa się drugi najszybszy wyścig w serii Ironman 70.3

mat. pras.

Nadmorski klimat coraz mocniej przyciąga także wydarzenia rangi międzynarodowej. To właśnie tutaj, według prestiżowego magazynu „Triathlete”, odbywa się drugi najszybszy wyścig w serii Ironman 70.3 – a trasa biegowa w Gdyni, będąca jego częścią, jest najszybsza na świecie! Wpływ na takie osiągnięcia zawodników niewątpliwie mają atrakcyjność i widowiskowość trasy, jakość infrastruktury oraz żywiołowy doping gdyńskich kibiców, którzy sportowy tryb życia mają w swoim DNA.

Zawodników i kibiców z całego świata przyciąga także gdyński Maraton MTB, który na stałe wpisał się w kalendarz Międzynarodowej Unii Kolarskiej (UCI) ze względu na ciągły rozwój imprezy i nieustanne podnoszenie poziomu organizacyjnego, zyskując rangę maratonu C1.

O Gdyni mawia się, że czuć tutaj ducha historii kolarstwa, a jej historia związana jest z Wojskowym Klubem Sportowym Flota, działającym od 1936 roku. Od początku zadaniem klubu było poprawienie stanu zdrowia i poziomu sprawności fizycznej, a także rozbudzanie w członkach klubu zamiłowania do uprawiania ćwiczeń ruchowych i sportu. Wielu sportowców, trenerów i działaczy klubu brało czynny udział w walkach na Wybrzeżu. W niezwykle bogatej historii zawodnicy WKS zdobywali medale na igrzyskach olimpijskich, mistrzostwach świata czy mistrzostwach Europy. Jednym z nich jest Tadeusz Mytnik, srebrny medalista olimpijski z Montrealu, trzykrotny medalista szosowych mistrzostw świata, wielokrotny mistrz Polski, zwycięzca Tour de Pologne, specjalista w szosowej indywidualnej jeździe na czas, który do dziś prowadzi sklep rowerowy na terenie miasta.

Biznesowa część sportowej Gdyni

Nieodłączną częścią sportowej Gdyni jest także, mający swoją siedzibę przy Stoczni Wojennej, Trec Nutrition, będący jednym z pionierów i liderów suplementów diety dla zawodowych sportowców oraz ludzi aktywnych. Założona ponad 20 lat temu firma przez lata wspierała kluczowe dla aglomeracji wydarzenia oraz sportowców, którzy wielokrotnie odnosili sukcesy na arenie międzynarodowej i olimpijskiej. Jak mówi Dariusz Bąk, prezes spółki: „misją Trec jest rozwijanie talentów sportowych i sprawianie, by ambicja młodych ludzi stała się rzeczywistością”. Poprzez coraz większe inwestycje, zarówno w infrastrukturę produkcyjną, nieustanne zwiększanie zatrudnienia, jak i mocne wsparcie wydarzeń lokalnych wiemy, że z roku na rok dokładamy coraz większą cegiełkę do gdyńskiego krajobrazu sportowo-gospodarczego.

Trec Nutrition od 20 lat wspiera kluczowe dla aglomeracji wydarzenia oraz sportowców

Trec Nutrition od 20 lat wspiera kluczowe dla aglomeracji wydarzenia oraz sportowców

mat. pras.

Szczególnie ostatnie trzy lata dla mieszczącej się na Oksywiu firmy były niezwykle owocne. Ekspansja zagraniczna sięgnęła już niemal 50 rynków, sprzedaż wzrosła ponadtrzykrotnie, dwukrotnie zwiększono zatrudnienie, a liczba corocznie wprowadzanych innowacji przekroczyła 50. W duchu rowerowej Gdyni, pod koniec 2021 roku, powstała specjalna linia produktów Trec Endurance dedykowana sportom wytrzymałościowym, a firma jeszcze mocniej zaczęła wspierać sportowców, zawody oraz wydarzenia, wzmacniając obraz aktywnej Gdyni.

To kolejny dobry sygnał zarówno dla lokalnej gospodarki, jak i dla rozwoju kapitału ludzkiego. Dzięki tym inwestycjom i współpracy między firmami, organizacjami oraz magistralą, coraz więcej osób wybiera aglomerację nie tylko na destynację turystyczno-sportową, ale przede wszystkim na docelowe miejsce zamieszkania i pracy.

Materiał przygotowany przez Trec Nutrition

Rowerem przez Polskę
Szymon Kobyliński: Żyję z pasji tworzenia
Rowerem przez Polskę
Rowerowa rewolucja powoli obejmuje wszystkie zakątki Polski
Rowerem przez Polskę
Sześć milionów przejazdów
Rowerem przez Polskę
Rusza Forum Rowerowe na Warmii i Mazurach
Rowerem przez Polskę
Zbliża się Warszawskie Święto Rowerowe