Ciechanów – tu samorząd sprzyja rowerzystom

Ciechanowianie mają do dyspozycji najdłuższą sieć ścieżek rowerowych w przeliczeniu na mieszkańca w kraju.

Publikacja: 27.03.2023 14:00

Już opracowujemy projekty budowy kolejnych nitek rowerowych. To element konsekwentnej strategii rozw

Już opracowujemy projekty budowy kolejnych nitek rowerowych. To element konsekwentnej strategii rozwoju miasta. Stawiamy na zrównoważony transport, czyste powietrze i ekologię – podkreśla prezydent Ciechanowa Krzysztof Kosiński

Foto: mat. pras.

Materiał powstał we współpracy z Urzędem Miasta Ciechanów

Nie dziwi więc, że rowery biją rekordy popularności, a na trasach widać coraz więcej amatorów jednośladów. Ratusz stawia na wydajny, minimalizujący wpływ na środowisko transport i intensywnie rozwija infrastrukturę dla cyklistów. Coraz bardziej ekologiczny Ciechanów regularnie zaskakuje też pomysłami na nowoczesną, zieloną przestrzeń miejską.

W 2022 r. Portal Samorządowy sprawdził, jak długie trasy mają do dyspozycji cykliści w polskich miastach oraz w których z nich infrastruktura rowerowa jest najlepiej rozwinięta. Ciechanów ma już 54 km ścieżek rowerowych. To najwięcej ze wszystkich polskich miast do 50 tys. mieszkańców i najwięcej w przeliczeniu na mieszkańca ze wszystkich miast w kraju.

Ciechanowski Rower Miejski

Lada dzień (1 kwietnia) ruszy nowy sezon na wypożyczanie miejskich rowerów. Są wygodne, praktyczne i bezpieczne. W Ciechanowie system bije rekordy popularności. Mieszkańcy i turyści z roku na rok korzystają z niego coraz chętniej. W ostatnim sezonie rowery pobrano ze stacji aż 34 tys. razy.

Turyści mogą wsiąść na rower po przyjeździe do miasta koleją lub przesiąść się na jednoślad z samochodu. Jedna ze stacji Ciechanowskiego Roweru Miejskiego znajduje się tuż obok dworca PKP i strefy park & ride. W ofercie są m.in. rowery z fotelikami dla dzieci, a nawet tandemy.

Rozbudowana sieć ścieżek

Służąca na co dzień rowerzystom pajęczyna ścieżek pokrywających miasto stale rośnie, łącząc kolejne dzielnice. Rowerem można wygodnie przemieszczać się po Ciechanowie w celach rekreacyjnych, sportowych czy turystycznych. Walory miasta zaspokoją gusta zarówno amatorów historii, chcących obejrzeć Zamek Książąt Mazowieckich, jak i nowoczesności. Ci z pewnością powinni odwiedzić interaktywną wystawę w Parku Nauki Torus, wybudowanym przy zrewitalizowanym zabytku techniki – wieży ciśnień. Turystów skusi też możliwość przejażdżki do oddalonej o kilka kilometrów Opinogóry, gdzie mieści się zabytkowy XIX-wieczny park i jedyne muzeum romantyzmu w Polsce. Także tam, poza swoimi administracyjnymi terenami, miasto zamontowało stację rowerów. Łącznie jest ich już dziesięć. Z Opinogóry można dojechać na kąpielisko, wokół którego utworzono sieć ścieżek lub nawet dalej – do Gołotczyzny, gdzie znajduje się Muzeum Pozytywizmu i park rekreacyjny dla rodzin z dziećmi.

Ekologia w przestrzeni miasta

Rowerzyści w Ciechanowie docenią nie tylko jakość i długość tras. Prawdziwi amatorzy ekologii dostrzegą też tereny zielone i dobre pomysły na zagospodarowanie przestrzeni publicznej.

– Inwestujemy w infrastrukturę dla rowerzystów od lat i dziś widzimy, jak bardzo była potrzebna. Nie poprzestajemy na tym, co udało osiągnąć się do tej pory. Już opracowujemy projekty budowy kolejnych nitek rowerowych. To element konsekwentnej strategii rozwoju miasta. Stawiamy na zrównoważony transport, czyste powietrze i ekologię – podkreśla prezydent Ciechanowa Krzysztof Kosiński.

Globalnego podejścia do inwestycji przyjaznych środowisku dowodzi najnowsze przedsięwzięcie ratusza – Zielony Targ. Oblicze zdegradowanego targowiska, jakich wiele w polskich miastach, w Ciechanowie zmieni się w funkcjonalny i nowoczesny teren pod handel oraz usługi. Na dachu nowego budynku powstanie zielony obszar do rekreacji z kawiarnią, obiekt w energię zasili fotowoltaika, parkingi przepuszczą wodę do gruntu, a wokół nasadzone będą rośliny.

Obok, na terenie, gdzie wcześniej nielegalnie podrzucano odpady, powstał już kilkuhektarowy park miejski z ciekawą kolekcją dendrologiczną i siecią ścieżek dla spacerujących i rowerzystów. Ojcowie nowo narodzonych dzieci sadzą w nim drzewa. Miasto buduje też owocowo-warzywno-ziołowy ogród społeczny. Zaskakujących pomysłów na ekologiczną przestrzeń publiczną jest więcej.

Przy dworcu kolejowym turystów wita Zielona Poczekania, w centrum Ciechanowa zamontowano porośnięty roślinami przystanek autobusowy, pojawiły się też pierwsze ławki solarne, umożliwiające ładowanie urządzeń elektronicznych i miniparki kieszonkowe na osiedlach.

Ten kierunek rozwoju miasta wspierają sami ciechanowianie, którzy mogą proponować i wybierać projekty, które następnie realizuje ratusz.

W ramach ciechanowskiego budżetu obywatelskiego w tym roku ma powstać m.in. tężnia solankowa. Miasto zasadzi też kolejnych 200 drzew i rozbuduje infrastrukturę do rekreacji dla spacerowiczów i rowerzystów na miejskim kąpielisku.

Materiał powstał we współpracy z Urzędem Miasta Ciechanów

Rowerem przez Polskę
Szymon Kobyliński: Żyję z pasji tworzenia
Rowerem przez Polskę
Rowerowa rewolucja powoli obejmuje wszystkie zakątki Polski
Rowerem przez Polskę
Sześć milionów przejazdów
Rowerem przez Polskę
Rusza Forum Rowerowe na Warmii i Mazurach
Rowerem przez Polskę
Zbliża się Warszawskie Święto Rowerowe