Nowy impuls do rozwoju turystyki rowerowej niosą ze sobą kolejne inwestycje, z Mazurską Pętlą Rowerową na czele. Wokół nich powstaje sieć Miejsc Przyjaznych Rowerzystom. Pasjonaci turystyki rowerowej znajdą na trasach ciekawe obiekty noclegowe, smaczne jedzenie i dostosowane do ich potrzeb usługi.

Nad wodą na dwóch kółkach

Warmia i Mazury słyną z unikatowej przyrody. Ponad 30 procent powierzchni regionu zajmują lasy. Słynie on też z jezior, a akwenów o powierzchni powyżej 1 ha jest tutaj ponad 3000. Dlatego tworząc i rozwijając sieć dróg rowerowych, nie zapomniano oczywiście o tym ogromnym atucie Warmii i Mazur.

Wspomniana Mazurska Pętla Rowerowa to niezwykle malowniczy szlak wytyczony wokół Wielkich Jezior Mazurskich. Większość trasy jest już gotowa, a ukończenie całości zaplanowano na 2023 r. Wzdłuż szlaku powstaje m.in. 10 wież widokowych i 18 miejsc obsługi rowerzystów.

Elbląg (gdzie rozpoczyna się Green Velo) z Ostródą połączył Szlak Rowerowy Kanału Elbląskiego (85 km), który biegnie wzdłuż najdłuższego kanału żeglownego w Polsce, zabytku hydrotechniki z XIX w. Warto poznać kanał z perspektywy siodełka roweru. Trasa ma wiele odnóg i atrakcji.

Niezwykle urokliwe są też inne szlaki wytyczane wokół jezior. W Olsztynie ścieżkami rowerowymi można m.in. objechać jeziora Długie i Ukiel, a podążając Łynostradą – poznać miasto od strony rzeki Łyny. Jadąc wzdłuż Zalewu Wiślanego trasą Green Velo, można poczuć powiew morskiej bryzy.

Jezioro Ukiel - rowery

Jezioro Ukiel - rowery

Ciekawe trasy, piękne widoki

Green Velo (400 km) to główna arteria rowerowa Warmii i Mazur, a kolejne trasy łączą z nią wiele atrakcyjnych miejsc regionu – od Elbląga, przez Warmię, Krainę Wielkich Jezior Mazurskich, po Mazury Garbate i uzdrowisko Gołdap. Szlak został podzielony na trzy „królestwa rowerowe”: „Nad Zalewem Wiślanym” (93 km), łączące Elbląg z Braniewem, „Warmia i okolice” (147 km), sięgające od okolic Pieniężna do Sępopola, oraz „Północne Mazury” (153 km), rozciągające się od okolic Korsz przez Węgorzewo i Gołdap do granicy z województwem podlaskim, Litwą i Rosją.

Lidzbark Warmiński z Olsztynem spięła – poprowadzona wzdłuż Łyny – Warmińska Łynostrada (65 km). Drugi odcinek Łynostrady połączył Olsztyn z rezerwatem przyrody Źródła Rzeki Łyny w okolicy Nidzicy (55 km). Urozmaicona trasa trekkingowa obfituje w piękne widoki, szczególnie w miejscach, w których styka się z rzeką. Pagórkowate tereny pojezierzy co prawda wymuszają mocniejsze naciśnięcie na pedały na podjazdach, ale pozwalają też poczuć wiatr we włosach podczas zjazdów.

Bez ostrych zakrętów

Trasy rowerowe z potrzebną infrastrukturą (wiaty, miejsca odpoczynku) powstają też na torowiskach dawnych linii kolejowych. Takim dawnym torowiskiem wiedzie szutrowa ścieżka rowerowa z Ornety do Lidzbarka Warmińskiego (28 km), gdzie łączy się z Green Velo. Z kolei ścieżki o nawierzchni asfaltowej powstają na torowiskach łączących Kurzętnik z Iławą (przez Nowe Miasto Lubawskie, 22 km) i Szczytno z Biskupcem (przez Dźwierzuty, 40 km). Większość odcinków obu tras jest już gotowa. Zaletą takich „pokolejowych” ścieżek jest nie tylko brak ostrych zakrętów, ale też – przede wszystkim – brak stromych podjazdów i zjazdów. Dzięki temu bez trudu pokonają je mało doświadczeni rowerzyści, dzieci czy osoby starsze.

Lidzbark Warmiński - zamek

Lidzbark Warmiński - zamek

Zaplanuj wyprawę i korzystaj z Miejsc Przyjaznych Rowerzystom

W planowaniu wycieczek rowerowych po Warmii i Mazurach mogą nam pomóc wygodne połączenia kolejowe. Pociągiem – razem z rowerem – dotrzemy w wiele miejsc, gdzie przebiegają szlaki (albo z tych miejsc powrócimy), m.in. do Olsztyna, Elbląga, Iławy czy Giżycka. Opisy wielu tras są dostępne na stronie www.mazury.travel/rowery.

Warto pamiętać, że dostosowane do obsługi rowerzystów obiekty należą do sieci MPR-ów. Należące do sieci obiekty noclegowe zapewniają rowerzystom krótkie, często jednodobowe pobyty, których ci najczęściej poszukują w czasie wypraw na dwóch kółkach. W każdym punkcie tego typu rowerzyści mogą liczyć także na nieodpłatne przechowanie jednośladów i skorzystanie z narzędzi do przeprowadzenia podstawowych napraw.

Usługi oferowane przez niektóre MPR-y obejmą również m.in. wypożyczanie rowerów, przygotowywanie suchego prowiantu „na wynos”, przechowywanie bagażu czy udostępnianie myjki ciśnieniowej.

Materiał Promocyjny