Materiał powstał we współpracy z Urzędem Marszałkowskim Województwa Zachodniopomorskiego

Pomorze Zachodnie ma potencjał, by stać się mekką dla fanów jednośladów. W ich ręce trafia właśnie rozwiązanie, które pokieruje rower najpiękniejszymi trasami.

To może być turystyczny hit sezonu: Urząd Marszałkowski Województwa Zachodniopomorskiego uruchomił właśnie specjalną aplikację, która ułatwi planowanie krótkich wycieczek krajoznawczych, dłuższych wypraw, jak również ich przebieg. Bogata jest ona bowiem w szczegółowe opisy tras, atrakcji turystycznych, zabytków i wartych zobaczenia okazów przyrody. Apkę, która dostępna jest już w sklepach mobilnych Google Play i AppStore, rozbudowano dodatkowo o wyjątkową warstwę wizualną – m.in. o fascynujące fotoretrospekcje konkretnych lokalizacji czy efektowne modele 3D chronionych gatunków zwierząt.

Koncepcja może być strzałem w dziesiątkę, bowiem już przed pandemią Pomorze Zachodnie było najpopularniejszym turystycznie regionem w Polsce: w 2018 r. zapewniono tu ponad 15 mln noclegów, przeszło milion więcej niż w drugiej pod tym względem Małopolsce.

Poznaj najpiękniejsze trasy lub stwórz własne

Aplikacja „Rowerem przez Pomorze Zachodnie" daje miłośnikom zwiedzania pięknych miejsc na dwóch kółkach zupełnie nowe możliwości. Impulsem do jej stworzenia był projekt trasy rowerowej wokół Zalewu Szczecińskiego – to kolejny długodystansowy szlak budowany i promowany przez samorządy: województwo zachodniopomorskie oraz powiat Greifswald. Prawie 300-kilometrowa transgraniczna pętla została bardzo ciekawie opisana i sfotografowana na potrzeby aplikacji, a później projekt był wzbogacany o nowe miejsca i funkcje. Teraz obejmuje ponad 1400 km tras (wskazuje m.in. rodzaj nawierzchni, drogi w budowie, drogi tymczasowe), ale nawiguje również poza nimi. Dostępnych jest kilka podkładów mapowych (traseo, terenowy i satelitarny) oraz nawigacja oparta na danych z openstreetmap, która pozwala użytkownikowi wygenerować wycieczkę.

– Opowiadać o aplikacji to trochę tak, jak opowiadać o jeździe rowerem. Najlepiej sprawdzić w praktyce. Po prostu wystartować, ruszyć w drogę – mówi marszałek Olgierd Geblewicz. Jak podkreśla, turystyka rowerowa jest regionalną specjalizacją. – Stawiamy na ekologię, zdrowy tryb życia i aktywny wypoczynek, inwestujemy w nowoczesną infrastrukturę. Wycieczki na dwóch kółkach będą wygodniejsze, ciekawsze, bezpieczniejsze nie tylko dzięki setkom kilometrów tras, ale także dzięki tej mobilnej aplikacji – dodaje.

Prace nad apką trwały kilka miesięcy. Dziś narzędzie, które pozwoli eksplorować najpiękniejsze zakątki Pomorza Zachodniego, trafia w ręce użytkowników – fanów jednośladów oraz wycieczek krajoznawczych.

Można śmiało założyć, że apka znajdzie wielu użytkowników. Według danych z czujników rozstawionych w wielu miastach i miasteczkach regionu, w ubiegłym roku po tamtejszych ścieżkach rowerowych przemknęło dużo ponad milion rowerzystów.

Festiwale i zloty pod jednym dachem

Apka „Rowerem przez Pomorze Zachodnie" jest prostym w obsłudze i multifunkcjonalnym przewodnikiem po regionie. Wystarczy kliknąć, by znaleźć w smartfonie „polecane trasy", „polecane miejsca", a także „wydarzenia", w tym np. zbliżające się koncerty, spektakle, wystawy czy imprezy sportowe. W aplikacji można było znaleźć m.in. zaproszenie na Międzygminny Rajd Pojazdów Zabytkowych, który odbył się w zeszłym tygodniu w Przecławiu, zapowiedź pierwszej w tym sezonie imprezy Biegowe Bulwarove w Szczecinie (25 czerwca), a także XXXII Międzynarodowego Zlotu Motocykli „Nad Zalewem" w Polanowie (8–10 lipca) czy festiwalu Letnie Brzmienia na Łasztowni (16–17 lipca).

Autopromocja
Subskrybuj nielimitowany dostęp do wiedzy

Unikalna oferta

Tylko 5,90 zł/miesiąc


WYBIERAM

Jednak sercem aplikacji są oczywiście trasy rowerowe. A tych jest cała masa: wokół Zalewu, Velo Baltica, Blue Velo, Stary Kolejowy Szlak, Trasa Pojezierzy Zachodnich. Obok głównych tras Pomorza Zachodniego regionalna apka zaprasza także na inne szlaki, proponuje krótsze wycieczki, np. wokół wyspy Wolin (85 km), pętlę Szczecin–Rieth (105 km), Trzebież dla każdego (25 km), pętlę koło Anklam (53 km) czy różne warianty rowerowych tzw. tripów na festiwal Pol'and'Rock (ze Szczecina – 160 km, Koszalina – 121 km, Gorzowa Wielkopolskiego – 174 km, a nawet z Berlina – 346 km).

– Gorąco zachęcam wszystkich, by poznawali nasz piękny region z perspektywy rowerzysty. Przyjazd na Pol'and'Rock również warto zaplanować jako wakacyjną rowerową wyprawę – przekonuje marszałek województwa. I zaznacza, że dzięki mobilnej aplikacji każda podróż po województwie zachodniopomorskim i terenach przygranicznych w Niemczech stanie się nie tylko zdecydowanie łatwiejsza, ale też przyjemniejsza.

Kemping, szczupak i przewodnik audio

Elektroniczna mapa przygotowana na zlecenie Urzędu Marszałkowskiego wskazywać będzie ok. 9 tysięcy punktów (POI – point of interest), tak jak w popularnych nawigacjach. Na razie jest ich 3937 (baza zostanie rozbudowana m.in. o dane od niemieckich partnerów projektu). To oczywiście zabytki, skarby architektury (np. Filharmonia Szczecińska), przyrody (Jasne Błonia czy park Zdrojowy w Świnoujściu), techniki (np. latarnia w Świnoujściu czy kolejowa wieża ciśnień w Trzebieży), obiekty sportowe, atrakcje turystyczne i wiele innych.

Wyróżnione są, oczywiście, również tzw. miejsca przyjazne rowerzystom (system rekomendacji MPR działa od tego roku i jest cały czas otwarty na zgłoszenia). Możliwości, jakie oferuje apka, jest znacznie więcej: wskazuje ona lokalizacje hoteli, pól namiotowych, stacji kolejowych, punktów informacji turystycznej i innych obiektów przydatnych w podróży.

Wartość dodana to audioprzewodnik zawarty w apce. Informacji o trasach rowerowych i najciekawszych miejscach Pomorza Zachodniego można wysłuchać w języku polskim, niemiecki i angielskim (opisy również zostały przygotowane w trzech językach). A na tym nie koniec: do zwiedzania regionu przez obcokrajowców zachęcić ma kolejna wersja językowa – do końca czerwca będzie gotowy bowiem przewodnik po ukraińsku (na razie są funkcje oraz POI dla trasy wokół Zalewu Szczecińskiego).

Zachodniopomorska aplikacja ma w sobie wiele cech i funkcjonalności, które przesądziły o sukcesie najpopularniejszych aplikacji dla rowerzystów, jak Strava, Zwift, Map My Ride, Google Maps czy Cyclemeter GPS.

Polacy pokochali rower

Symboliczny start apki odbył się podczas rowerowego pikniku Radia Zet w Kołobrzegu. Towarzyszyła ona również uczestnikom czerwcowych eventów dla miłośników dwóch kółek w Dziwnowie, Międzyzdrojach i Świnoujściu. A zainteresowanie jej wykorzystaniem powinno szybko rosnąć z uwagi na rozpoczynający się właśnie sezon wakacyjny. Tym bardziej że coraz więcej Polaków przesiada się na jednoślady. To nie tylko efekt mody na aktywne spędzanie czasu, rosnącej świadomości ekologicznej, ale także w ostatnim czasie konsekwencja rekordowych cen paliw i zastępowania podróży autem jazdą na rowerze (z badań wynika, że ok. 60 proc. Polaków ograniczyło korzystanie z czterech na rzecz dwóch kółek).

Stworzenie aplikacji mobilnej jak również rozbudowa Trasy rowerowej wokół Zalewu Szczecińskiego zostały zrealizowane w ramach projektów dofinansowanych przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Programu Współpracy Interreg V A Meklemburgia-Pomorze Przednie/Brandenburgia/Polska. Mapy, opisy obiektów i inne treści zawarte w pace są także dostępne na stronie internetowej.

Materiał powstał we współpracy z Urzędem Marszałkowskim Województwa Zachodniopomorskiego