Materiał powstał we współpracy z Urzędem Marszałkowskim Województwa Dolnośląskiego

MATERIAŁ POWSTAŁ WE WSPÓŁPRACY Z URZĘDEM MARSZAŁKOWSKIM WOJEWÓDZTWA DOLNOŚLĄSKIEGO

Dolny Śląsk konsekwentnie inwestuje w ochronę zdrowia mieszkańców. Najnowszy projekt to otwarta w tym miesiącu w Wojewódzkim Szpitalu Specjalistycznym we Wrocławiu Pracownia Przeznaczyniowej Diagnostyki i Terapii Wad Serca u Dzieci. Na drogi regionu wyjechał także Cytobus – mobilny gabinet położnej.

– Nowoczesna służba zdrowia to jeden z priorytetów samorządu województwa. Z każdym rokiem ją unowocześniamy. Nowe szpitale, najlepsi specjaliści, ale także nowoczesny sprzęt jest dostępny dla wszystkich mieszkańców naszego regionu – mówi Cezary Przybylski, marszałek województwa dolnośląskiego.

Specjalistyczna pracownia

Nowy specjalistyczny sprzęt w Pracowni Przeznaczyniowej Diagnostyki i Terapii Wad Serca u Dzieci pozwoli na leczenie w komfortowych warunkach małych pacjentów wymagających nowoczesnych form leczenia zabiegowego wad kardiologicznych.

– Powstanie pracowni było możliwe dzięki środkom unijnym. Inwestycję dofinansowaliśmy z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Dolnośląskiego (RPO WD) – wyjaśnia Cezary Przybylski. Pieniądze pochodzą z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach RPO WD na lata 2014–2020. Całkowity koszt stworzenia pracowni sięgnął 8 mln zł.

Pracownia została wyposażona w sprzęt do wysokospecjalistycznych procedur medycznych. Dostęp do angiografii dwupłaszczyznowej nie tylko ułatwił pracę lekarzom, ale przede wszystkim zwiększył możliwości diagnostyczne i terapeutyczne, zmniejszając zapotrzebowanie na środki kontrastowe.

– Uruchomienie pracowni stanowi odpowiedź na jedno z najważniejszych wyzwań zdrowotnych w regionie, jakim są choroby serca i układu krążenia u najmłodszych pacjentów. Inwestycja jest wyrazem troski o zdrowie, jakość i kompleksowość diagnostyki i leczenia małych pacjentów Dolnego Śląska – mówi Marcin Krzyżanowski, wicemarszałek województwa.

W pracowni wykonywane są najbardziej skomplikowane zabiegi u małych pacjentów z całego kraju. Jej wyposażenie umożliwia bardzo szerokie spektrum inwazyjnych procedur kardiologicznych.

Wykonuje się tu m.in. balonową walwuloplastykę aortalną, balonową walwuloplastykę płucną, angioplastykę aortalną, angioplastykę tętnic płucnych, implantację stentów w koarktacji aorty, implantację stentów do tętnic płucnych i innych struktur naczyniowych, w tym przezskórne zamykanie ubytków międzykomorowych, przezskórne zamykanie ubytków międzyprzedsionkowych, zamykanie kolaterali oraz przetok, zabiegi Rashkinda, a także przezskórną implantację zastawki płucnej Melody.

Warto dodać, że Oddział Kardiologii Dziecięcej w Wojewódzkim Szpitalu Specjalistycznym we Wrocławiu jest jedynym pełnoprofilowym, referencyjnym ośrodkiem w regionie, obejmującym wysokospecjalistyczną opieką kardiologiczną, przede wszystkim dzieci z Dolnego Śląska, ale również z województw wielkopolskiego, opolskiego, śląskiego, małopolskiego i podkarpackiego. Od kilku lat szpital notuje wzrost liczby małych pacjentów. W oddziale pełniony jest całodobowy ostry dyżur dla noworodków, niemowląt i dzieci starszych z wrodzonymi wadami serca, niewydolnością serca oraz zaburzeniami rytmu serca.

Dolnośląski Cytobus ma pomagać w profilaktyce raka szyjki macicy w regionie

Dolnośląski Cytobus ma pomagać w profilaktyce raka szyjki macicy w regionie

UMWD

Pionierzy chirurgii robotycznej w Polsce

W Wojewódzkim Szpitalu Specjalistycznym we Wrocławiu gościł ostatnio także Adam Niedzielski, minister zdrowia. Wizyta była okazją do dyskusji o doświadczeniach placówki w zabiegach z wykorzystaniem chirurgicznego robota da Vinci. W 2010 roku szpital był pierwszym ośrodkiem w Polsce, do którego trafił ten robot. Jest on wykorzystywany do wykonywania skomplikowanych zabiegów chirurgicznych metodą małoinwazyjną.

– Bardzo się cieszę, że właśnie w tym ośrodku możemy w pewnym sensie zainaugurować wprowadzenie robotyki do systemu publicznego. Pod tym kątem mamy milowy, technologiczny krok w naszym publicznym systemie opieki zdrowotnej – mówił Adam Niedzielski. – Przez 12 lat zostało tu wykonanych prawie 500 operacji, zostali wykształceni specjaliści. Myślę, że to, że zaczynamy w systemie publicznym, mając na to środki, finansować takie zaawansowane procedury, to symptomatyczny znak, że nasz system opieki publicznej staje się coraz bardziej innowacyjny – dodał minister.

W trakcie wizyty Adam Niedzielski zapowiedział, że refundowane będą wszystkie zabiegi chirurgii robotowej. Od 12 lat zabiegał o to dyrektor Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego we Wrocławiu. Przypomnijmy, że od 1 kwietnia 2022 r. wprowadzona została refundacja leczenia chirurgicznego raka gruczołu krokowego z zastosowaniem robota da Vinci.

Lepiej zapobiegać...

O tym, jak ważna jest profilaktyka zdrowotna, chyba nikogo nie trzeba przekonywać. Dolny Śląsk także stara się działać zgodnie z głoszoną już przez Hipokratesa maksymą, że lepiej zapobiegać, niż leczyć.

Dlatego, przy wsparciu Urzędu Marszałkowskiego Województwa Dolnośląskiego, Dolnośląskie Centrum Onkologii, Pulmonologii i Hematologii we Wrocławiu rozszerzyło działalność profilaktyczną o badania mobilne z wykorzystaniem Cytobusu. Pojazd został wykonany specjalnie dla Centrum, a jego zakup został dofinansowany z budżetu państwa.

Głównym celem akcji jest umożliwienie diagnostyki jak największej liczbie kwalifikujących się do badań kobiet w wieku 25–59 lat, które w ciągu ostatnich trzech lat nie korzystały z profilaktycznej cytologii w ramach programu przesiewowego. – Jest to akcja, która na stałe wpisze się w działania z zakresu profilaktyki zdrowotnej prowadzone przez samorząd województwa. To kolejny projekt na rzecz poprawy zdrowia naszych mieszkańców, który będziemy realizować we współpracy z innymi samorządami. Cytobus odwiedzi wiele miejscowości na mapie naszego województwa – zapowiada wicemarszałek Marcin Krzyżanowski.

W specjalistycznym pojeździe mieści się gabinet położnej, w którym znajduje się fotel ginekologiczny, niezbędne wyposażenie oraz wydzielona kabina higieny intymnej, aby pacjentka mogła przygotować się do badania.

Według danych Narodowego Funduszu Zdrowia w 2021 roku zasięg badań przesiewowych w kierunku raka szyjki macicy wynosił jedynie 12,81 proc. To oznacza, że z 777 259 kobiet w Polsce kwalifikujących się do badania, z możliwości ich wykonania skorzystało zaledwie 99 566 kobiet.

Rak szyjki macicy jest trzecim co do częstości występowania nowotworem u kobiet i czwartą przyczyną zgonów nowotworowych kobiet na świecie. Polska należy do krajów o średniej zachorowalności, ale wysokich wskaźnikach umieralności na ten nowotwór w porównaniu do innych krajów europejskich.

Cytobus odwiedził już Wrocław, Syców, Miękinię i Trzebnicę. W planie są kolejne miejsca. Do badania można zarejestrować się telefonicznie pod numerem 71 36 89 647 (pn–pt w godz. 9–14).

Materiał powstał we współpracy z Urzędem Marszałkowskim Województwa Dolnośląskiego