artykuł przygotowany przez Województwo Małopolskie

Są to działania bieżące i długofalowe, związane z codzienną pracą Urzędu Marszałkowskiego Województwa Małopolskiego oraz wielu małopolskich instytucji. Są to również działania, które podejmujemy niezwłocznie wobec potrzeb i wydarzeń o charakterze nadzwyczajnym. Zwłaszcza w tym przypadku, wobec ludzkiego nieszczęścia, zagrożenia dla zdrowia i życia czy dotkliwych strat wynikających z klęsk żywiołowych, reagujemy natychmiast. Wykorzystując przy tym wszelkie dostępne samorządowcom możliwości i narzędzia, odwołując się też szerzej do ogólnoludzkiej solidarności i dobrej współpracy z partnerskimi samorządami i instytucjami.

Człowiek w potrzebie powinien otrzymać wsparcie. Każdy z nas ma to przekonanie. Wszystkim Małopolanom zawsze z całego serca życzymy zdrowia i wszelkiej pomyślności. Natomiast w chwilach radości i szczęścia również musi nam towarzyszyć świadomość, iż każdy z nas może stanąć nagle wobec wyzwania, jakim jest choroba, pożar albo wypadek. W tych najtrudniejszych życiowych sytuacjach, zdarzeniach, które z racji skali i dynamiki stanowią zagrożenie dla lokalnych społeczności, samorząd województwa małopolskiego nigdy nie pozostaje obojętny. Dokładamy wszelkich starań, by pomoc niezwłocznie trafiała do potrzebujących.

Marszałek Małopolski Witold Kozłowski spotkał się z poszkodowanymi mieszkańcami Nowej Białej.

Marszałek Małopolski Witold Kozłowski spotkał się z poszkodowanymi mieszkańcami Nowej Białej.

materiały prasowe

Życie w czasie pandemii

Najbardziej dobitnym i oczywistym w ostatnim czasie przykładem zaangażowania samorządu województwa w sytuacji bezpośredniego zagrożenia dla mieszkańców naszego regionu jest Małopolska Tarcza Antykryzysowa. Dzisiaj z ostrożnym, ale uzasadnionym, optymizmem możemy sobie powiedzieć, że nauczyliśmy się wspólnie żyć i sprawnie funkcjonować w nadzwyczajnym czasie pandemii. Dotarcie do tego punktu względnej stabilizacji nie było proste. Cena, jaką nieustannie płacimy za światową pandemię, jest ogromnie wysoka. Niepoliczalna wręcz. Jednak na samym początku, w obliczu niewyobrażalnego zagrożenia, musieliśmy przecież jako ludzie, jako samorząd Małopolski, podjąć konkretne działania. Tak powstała Małopolska Tarcza Antykryzysowa angażująca olbrzymi kapitał, setki milionów, miliardy już złotych, w przestrzeniach związanych z opieką medyczną, bezpieczeństwem, edukacją czy gospodarką.

Nie było w owym początkowym czasie cudownych recept. Nie mieliśmy gotowych schematów postępowania na taką okoliczność, jaką jest światowa epidemia. A jednak wspólnym wysiłkiem wielu tysięcy ludzi w Małopolsce, w oparciu o fundament państwa, dzięki bezcennemu wsparciu funduszy europejskich, jako samorząd województwa wspieramy i koordynujemy działania ratunkowe i pomocowe o absolutnie niespotykanym zasięgu i zakresie. Byliśmy w awangardzie, gdy tylko pojawiło się zagrożenie. Udowodniliśmy sprawność. Wykazaliśmy skuteczność. Zdrowie Małopolan wciąż pozostaje w centrum naszej uwagi. Dowodem na to może być chociażby trzecia edycja pakietu medycznego MTA. W jego ramach zakupiony zostanie rezonans magnetyczny przez szpital powiatowy w Miechowie, rezonans magnetyczny przez szpital powiatowy w Proszowicach, a także materiały do testowania przez Wojewódzką Stację Sanitarno-Epidemiologiczną (WSSE) w Krakowie.

Dzisiaj jesteśmy na innym etapie. Jesteśmy wszak mądrzejsi o intensywne, wielomiesięczne już doświadczenie walki z koronawirusem. Wiemy więc, że system szeroko rozumianej opieki działa. Mamy też wreszcie szczepionki, które są dziś naszą najskuteczniejszą bronią i narzędziem. Szczepionki są szeroko dostępne. Samorząd regionu i związane z nim instytucje mają w tym swój udział. Małopolanie są też aktywnymi uczestnikami akcji szczepień, choć chcielibyśmy oczywiście, żeby ta determinacja była jeszcze większa. Pandemia nam, jako społeczeństwu, nieco spowszedniała. A to błąd. Niektórzy z nas są też skłonni bardziej wierzyć spiskowym teoriom, dziecinnym plotkom w internecie, zamiast naukowym badaniom. To jest bardzo poważny problem, albowiem żadne lekarstwo nie zastąpi nam zdrowego rozsądku. Osoby, które mogły, które powinny przyjąć szczepionkę, a tego jeszcze nie zrobiły, narażają własne zdrowie i życie. Narażają na niespodziewane, być może tragiczne nawet, perturbacje swoich najbliższych. Nieustannie prosimy zatem i apelujemy o szczepienie się. Szczepionki przeciw koronawirusowi działają i są bezpieczne. Dowodzą tego niezbicie miliony zaszczepionych osób na całym świecie. Jest to nasz najskuteczniejszy oręż w walce z chorobą. Na razie nikt niczego lepszego nie wymyślił. Korzystajmy zatem z tego, co jest.

Pogorzelcy z Nowej Białej otrzymali niemal 2 mln zł pomocy.

Pogorzelcy z Nowej Białej otrzymali niemal 2 mln zł pomocy.

materiały prasowe

Podać pomocną dłoń

We wrześniu rozstrzygnięty został konkurs „Małopolska zaszczepiona". Województwo wyróżni dziesięć gmin w regionie, przekazując środki finansowe w kwocie do 50 tys. zł. Gminy będą mogły przeznaczyć pieniądze na sfinansowane zadań własnych w zakresie ochrony zdrowia. Według stanu na 15 września 2021 r. gmina z najwyższym odsetkiem w pełni zaszczepionych mieszkańców to Kraków (m) – 63,2 proc.

Autopromocja
SZKOLENIE

Pozyskiwanie sponsorów przez instytucje nauki, kultury i sportu

WEŹ UDZIAŁ

Pandemia nie odsunęła na bok innych codziennych problemów czy zdarzeń wymagających reakcji. Wyjątkowo dramatyczny w skutkach pożar w Nowej Białej wymagał interwencji i wsparcia, którego jako ludzie i małopolscy samorządowcy nie mogliśmy odmówić.

Władze regionu nieustannie apelują o szczepienie się na Covid-19.

Władze regionu nieustannie apelują o szczepienie się na Covid-19.

materiały prasowe

Samorząd województwa wyasygnował niezbędne środki. Apel marszałka województwa małopolskiego Witolda Kozłowskiego do innych regionów zaowocował również konkretnymi decyzjami o pomocy finansowej dla pogorzelców z Nowej Białej.

– Łącznie z naszym wsparciem 1 mln 50 tys. zł do miejscowości Nowa Biała w powiecie nowotarskim popłynie blisko 2 mln zł! To pokazuje, że razem możemy dużo więcej! Bardzo dziękuję naszym przyjaciołom z różnych stron Polski. To nieocenione wsparcie dla tych, którzy w pożarze stracili dobytek życia – mówił, gdy w możliwie najszerszej skali organizowano te działania pomocowe, marszałek Witold Kozłowski.

Ogień, gwałtowne anomalie pogodowe, powódź – w każdym punkcie globu z tego rodzaju zagrożeniami należy się liczyć. W Małopolsce jesteśmy w każdej chwili gotowi, by podać pomocną dłoń ludziom, którzy tej pomocy potrzebują. Cały czas usprawniamy i rozbudowujemy te możliwości. Wynika to z samorządowego obowiązku. Wynika to z potrzeby serca. Bo dobro jest w Małopolsce.